بهزی

جست و جو در بهزی...

معرفی استان‌های تولیدکننده زعفران در ایران

زمان مطالعه 1 دقیقه

معرفی استان‌های تولیدکننده زعفران در ایران

📍خراسان رضوی

خراسان رضوی اولین استانی است که با سطح زیر کشت 82 هزار هکتاری، بیشترین زعفران ایران را تولید می‌کند. از شهرهای معروف تولیدکننده زعفران در این استان هم می‌توان به شهرهای تربت‌حیدریه، مشهد، خاف، گناباد، تایباد، بجستان، زاوه و تربت‌جام اشاره کرد. مردم خراسان سال‌هاست که به کشت زعفران مشغول هستند و این تجارت، بخش بزرگی از زندگی آن‌ها را تشکیل داده است.

📍خراسان جنوبی

خراسان جنوبی با سطح زیر کشت 15 هزار هکتاری پس از استان خراسان رضوی، دومین تولیدکننده بزرگ زعفران در ایران است. شهرهای قائنات، بیرجند، فردوس و بشرویه از مراکز معروف تولید زعفران در خراسان جنوبی هستند.

📍خراسان شمالی

زعفران در هشت شهرستان استان خراسان شمالی کشت و تولید می‌شود. شهرستان فاروج با سطح زیر کشت دو هزار و ۴۵۳ هکتاری و تولید سالانه حدود ۱۴ تن زعفران در جایگاه اول، شهرستان شیروان در رتبه دوم و اسفراین در رتبه سوم تولید در استان خراسان شمالی قرار دارند.

📍اصفهان

پس از سه استان خراسان، اصفهان بیشترین میزان زعفران ایران را تولید می‌کند. سطح زیر کشت این استان حدود 1300 هکتار است و در اغلب شهرهای این استان از جمله شاهین‌شهر، گلپایگان، نجف‌آباد، نطنز و نائین، زعفران کاشته می‌شود.

📍یزد

سطح زیر کشت استان یزد 900 هکتار و تولید زعفران در آن سالیانه حدود 3 تن است. شهرستان عمده تولیدکننده زعفران در کرمان هم به ترتیب عبارت‌اند از: بهاباد، بافق، ابرکوه و مهریز.

📍کرمان

کشت زعفران در بیشتر شهرهای کرمان از جمله سیرجان، زرند، بافت، بابک و بردسیر انجام می‌شود. اما بازدهی زعفران در استان کرمان حدود ۳ تا ۴ کیلوگرم در هر هکتار است که بسیار کم بوده و باید با به‌کارگیری روش‌های جدید کشت زعفران، میزان بازدهی کشت را بالا برد.

📍سایر استان‌ها

استان‌های مهم دیگری که در زمینه تولید زعفران در ایران مشغول به کار هستند شامل فارس، همدان، قزوین، لرستان، خوزستان، سمنان و... می‌شوند. این استان‌ها مجموعا حدود 2 درصد از کل زعفران ایران را تولید می‌کنند.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.