بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع پسته ایران و فرآورده های آن

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع پسته ایران و فرآورده های آن

انواع پسته ایران و فرآورده های آن

از جمله محصولات کشاورزی صادراتی ایران انواع پسته و فرآورده های آن می باشد که به سراسر دنیا صادر شده و بیشترین حجم تولید این پسته در دنیا پس از آمریکا مربوط به ایران است. نکته بسیار حائز اهمیت در پسته ایران و همچنین فرآورده های آن کیفیت این محصولات می باشد. غالبا انواع پسته ایران از نمونه های تولید شده آن در دیگر کشور ها قیمت بالاتری دارد با این حال میزان تقاضا برای پسته با کیفیت ایران بالاتر از پسته آمریکاست. پسته ایران هم در بازار های داخلی و هم در بازار های خارجی بسیار طرفدار دارد با این حال با توجه به تولید بسیار بالای این محصول بیش از نود درصد پسته ایران برای صادرات استفاده می شود و لازم است برای فروش و عرضه بهتر این محصول چه با کیفیت صادراتی و چه با کیفیت داخلی از انواع آن آگاه باشیم. مسلما انواع پسته ایران و فرآورده های آن بسیار متنوع می باشد با این حال می توان پسته ایران را بیشتر به پنج دسته تقسیم کرد:
پسته کله قوچی پسته بادامی پسته احمدآقایی پسته اکبری پسته فندقی
در میان انواع نام برده شده مورد اول (پسته کله قوچی) در تولیدات آمریکا معادل نوع Jumbo Pistachio می باشد. سه نوع بعدی (احمدآقایی، بادامی و کله قوچی) همه در رده Long Pistachio قرار می گیرند و تا حدی تولید عمده پسته ایران در این انواع بیشترین میزان تمایز را با تولیدات آمریکا دارد. آخرین نوع پسته نام برده شده یعنی پسته فندقی نیز با عنوان Round Pistachio در دنیا شناخته می شود و ریزترین نوع پسته هاست.
انواع پسته

در میان فرآورده های پسته ایران نیز شاهد تولید و عرضه محصولات مختلفی در سراسر ایران در حجم عمده از جمله موارد زیر هستیم:

مغز پسته معمولی مغز پسته سبز خلال پسته پودر پسته پوست پسته پسته های طعم دار و …
تمامی موارد فوق الذکر در زمره تولیدات ایران هستند که چه برای صادرات و چه برای بازار های داخلی استفاده فراوان دارند. البته با توجه به اینکه تعداد و قدرت تولیدکنندگان این فرآورده های در مقایسه با خود انواع پسته ایران بسیار کمتر است باید توجه داشت که برای صادرات این فرآورده ها نیاز به خرید مستقیم فرآورده های پسته از تولیدکننده عمده و دست اول می باشد چراکه ارائه قیمت های رقابتی در بازار صادرات بسیار حائز اهمیت است.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.