بهزی

جست و جو در بهزی...

رستوران داری | نکاتی کلیدی برای موفقیت در رستوران داری

زمان مطالعه 1 دقیقه

رستوران داری | نکاتی کلیدی برای موفقیت در رستوران داری

رستوران داری

رستوران داری یا همان مدیریت رستوران یکی از پیچیده ترین و سخت ترین مشاغل دنیای امروز است. اگر در خیابان های یک شهر بزرگ رانندگی کنید تقریبا می توانید یک رستوران را ببینید که احتمالا در سال بعد وجود نخواهد داشت. رستوران ها به دلیل ضعف در مدیریت و ضعف در تصمیم گیری صاحب رستوران اغلب با شکست مواجه می شوند. یک رستوران موفق هدف خود را چیزی جز رضایت مشتری و کسب بهترین نتایج از فعالیت خود قرار نمی دهد. میزان و سرعت شکست در رستوران داری برای ترساندن هر کارآفرین تازه ای جهت ورود به این صنعت می تواند کافی باشد. حتی برخی تخمین ها نشان می دهند از هر ۱۰ رستوران، ۹تای آن ها در اولین سال با شکست مواجه می شوند. اگر در نظر دارید تا وارد کسب و کار رستوران داری شوید، باید توجه کنید که طول عمر این شغل به هیچ وجه تضمین شده نیست؛ حتی اگر شما سرمایه ای خوب و کافی برای شروع به کار رستوران داری داشته باشید. با این حال می توانید با برداشتن گام های محکم تری، موفقیت خود را تضمین کنید. داشتن یک منوی عالی و بودجه ی زیاد ممکن است مشتریان زیادی را به رستوران شما جذب کند، اما برای نگه داشتن آن ها کافی نیست. در واقع ، برخی رستوران ها قربانی موفقیت می شوند و بسیاری از مشتریان را جذب می کنند اما هیچ سودی از آن ها نمی برند. کنترل هزینه ها، تعهدات حقوقی و مدیریت گردش مالی شما تنها چند عامل کلیدی در رسیدن و حفظ موفقیت در صنعت رستوران داری است.

بازارکار رستوران داری

پیش از ورود به صنعت رستوران داری، بازار کار خود را درست بشناسید. اگرچه بسیاری از شهرهای بزرگ انواع و اقسام رستوران را دارند، ولی افتتاح رستورانی با غذاهای گران قیمت در یک منطقه کم درآمد بعید است به موفقیت برسد. اگر از میزان جمعیت منطقه ای که در نظر گرفته اید مطمئن نیستید، از اطلاعات اداره آمار و سرشماری کمک بگیرید. به فعالیت رقبای خود نیز توجه داشته باشید؛ چگونه کار می کنند، کجا کار می کنند، چقدر مشتری دارند و… این اطلاعات در ستوران داری می تواند مفید باشد. اگر در حال برنامه ریزی برای باز کردن یک رستوران ایتالیایی در منطقه ای هستید که رستوران های ایتالیایی زیادی دارد، دقت داشته باشید که باید مزیت رقابتی خاصی نسبت رستوران داران دیگر آن منطقه داشته باشید تا سودتان تضمین شده باشد.
رستوران داری

بازاریابی رستوران

در کسب و کار رستوران داری برای جذب مشتری تنها به آگهی ها و تبلیغات کلامی نباید اکتفا کرد. بسیاری از رستوران ها از تبلیغات کم هزینه مانند حضور مستمر در شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. البته برای گسترش فعالیت رستوران نباید فقط به تبلیغات کم هزینه بسنده کرد. شاید لازم باشد برخی مواقع به مناسب های خیلی مهم ، هزینه فراوانی را برای بازاریابی رستوران تان کنار بگذارید. علاوه بر تبلیغات و آگهی، شما به یک برنامه بازاریابی نیاز دارید که شامل ایجاد برند نیز باشد.

سود خالص و گردش مالی رستوران داری

رستوران داری یعنی کنترل دقیق گردش مالی مجموعه. رستوران داری کسب و کاری است که به شدت متمرکز بر پول نقد است. دقت داشته باشید که روی غذاهایی که به فروش می رسانید، برای پوشش هزینه های خود اضافه بهایی متناسب در نظر بگیرید تا هم سود خوبی داشته باشید و هم قیمت غذاها خیلی زیاد نشود تا مشتریان تان کم نشود. اطمینان حاصل کنید که برای کسب و کار خود همیشه نقدینگی کافی دارید. اگر چه هنگامی که تازه شروع به کار کرده اید، برنامه ریزی برای فروش و افزایش درآمد کار سختی است، اما زمانی که کار خود را آغاز کردید و در صورت لزوم تغییراتی در خرید و فروش، استخدام ها یا استراتژی های قیمت گذاری ایجاد کردید، گردش مالی و سود خالص خود را به صورت هفتگی کنترل کنید. شما می توانید حسابداری مجموعه خود را با یک نرم افزار رستورانی خوب انجام دهید.

اهمیت کارکنان در رستوران داری

سرآشپزی خوش آوازه و با اعتبار استخدام کنید. این حرف به این معنی نیست که نیاز به فردی برجسته و مشهور دارید، اما به دنبال فردی حرفه ای با سابقه ای اثبات شده حداقل در آشپزخانه خود دارید. دقت کنید که در صنعت رستوران داری، همه کارکنان باید به خوبی آموزش دیده باشند و در مورد غذا و نوع پذیرایی اطلاعات کافی داشته باشند. اگر کارکنان رستوران خدمات ضعیف ارائه دهند بعید است که مشتریان شما دوباره به رستوران شما بیایند.

مواد اولیه و منوی رستوران

از مواد و ترکیبات تازه استفاده کنید. بدانید که استفاده از مواد غذایی منجمد عمده، فروش شما را به شدت کاهش می دهد. به همراه سرآشپز خود منوی فصلی کوچک و خوبی را آماده کنید و کم کم به آن موارد ویژه ای را اضافه کنید. یک منوی شلوغ و پیچیده تنها مشتریان شما را گیج می کند. منوی رستوران تان را ساده و متمرکز نگه دارید.
رستوران داری

محیط رستوران

رستوران داری یعنی مطابقت محیط رستوران با غذایی که سرو می شود؛ و این است که مشتری را جذب می کند. رستورانی که کارش فروش پیتزاهای رنگارنگ و جذاب برای کودکان است باید محیطی رنگانگ و هیجان انگیز داشته باشد. رستورانی که بر فروش غذاهای اعیانی و گران قیمت تمرکز دارد باید محیطی آرام، با نور کم و موسیقی ملایم و آیتم هایی با کیفیت را ایجاد کند. اگر در مدیریت رستوران خود به مطابقت محیط و سبک غذایی که ارائه می دهید توجه نکنید و این دو مخالف یکدیگر باشد، باعث می شود مشتریان احساس رضایت و راحتی نکنند.

غذا

غذا یکی از عوامل مهم برای موفقیت در رستوران داری است. غذا مانند محیط رستوران باید سبک خاص خود را داشته باشد. مشتریان یک فست فود انتظار غذایی با کیفیت یک رستوران لوکس را ندارند، اما انتظار دارند که غذا طعم خوبی داشته باشد و تازه باشد.غذاهایی که بد آماده شده اند، مثلا سوخته یا سرد شده اند، اگر همان باعث نشود مشتری همان لحظه رستوران را ترک نکند، قطعا دفعه بعدی به رستوران شما نخواهد آمد. رستوران های موفق به طور مداوم غذاهای تازه را دقیقا همانطور که در منو شرح داده شده است سرو می کنند.

کارکنان رستوران و خدمات مشتری

در یک رستوران موفق مدیران و کارکنانی در سطح بالا کار می کنند و هدف آن ها، هدف رستوران است یعنی موفقیت کل مجموعه. کارکنانی که نسبت به کار کم اهمیت هستند منجر به خدمات رسانی ضعیف به مشتری می شوند، به جزئیات توجه نمی کنند و در نهایت باعث کاهش فروش رستوران می شوند. برای موفقیت در رستوران داری باید مطمئن باشید که تمام مدیران و کارکنان بر روی رضایت مشتری تمرکز دارند. مشتریان نیروی حیاتی رستوران هستند و اگر کارکنان برای رضایت مشتری ها کاری نکنند رستوران شما کم رنگ و کم رنگ تر شده و افراد کمتری به رستوران شما می آیند. زمانی که یک مشتری در مورد مساله ای با نگرانی صحبت می کند، وظیفه مدیران و کارکنان رستوران است که مشکل او را برطرف کنند.

هزینه های رستوران

اغلب رستوران ها در هر فروش سود زیادی کسب نمی کنند. Maureen Farrell در مجله Forbes بیان کرد که در رستوران داری، ۵ درصد حاشیه سود، موفقیت آمیز است. به دلیل حاشیه سود پایین، مدیریت استراتژیک هزینه های یک رستوران برای ادامه یافتن آن کسب و کار ضروری است. عمده هزینه ها حاصل از کارکنان و مواد غذایی است که هر دو می توانند کاهش یابند. کم کردن تعداد کارکنان فقط در زمانی که کسب و کارتان کساد است باعث می شود هزینه های رستوران داری کاهش یابد.
رستوران داری

منحصر بفرد بودن در رستوران داری

مردم برای غذا به رستوران نمی آیند، چون آن را در خانه هم می توانند تهیه کنند. وقتی بیرون از خانه غذا می خورند، احتمالا به دنبال یکی از این مزایا هستند : سرعت سرویس دهی بالا که بتوانند در زمان ناهار خود در محل کار به آنجا بیایند، کیفیت بالا با قیمت پایین، غذایی که نمی توانند جای دیگری بخورند، غذای خوب یا منویی گسترده که می تواند مهمانی بزرگی را برگزار کنند. لازم نیست که به مردم دلیل خاصی برای آمدن به رستوران بدهید؛ شما کافی است فقط مزیت منحصر به فرد خود را داشته باشید. سعی نکنید همه چیز را برای همه کس فراهم کنید، ممکن است در نهایت چیزی برای هیچ کس نداشته باشید. تعیین کنید که بزرگترین مشتری بالقوه شما چه کسانی هستند؛ بزرگسالان و مسن ترها، خانواده ها، جوانان، مردم مرفه یا دیگر افراد. به راحتی می توانید تعریف کنید که هدف اصلی شما در رستوران داری کدام گروه است. سپس توجه خود را به محصول منحصر بفرد خود معطوف کنید. اگر شما یک رستوران ایتالیایی دارید، باید چیزی فراتر از این باشید که شما فقط پاستا یا پیتزا ارائه دهید؛ سرعت، کیفیت، خانواده دوستی یا محیط رمانتیک باید ویژگی منحصر بفرد شما باشد.

رعایت قوانین رستوران داری

برخی از رستوران داران در بحث های مالیاتی، قانون کار و قوانین مربوط به بهداشت تسلط کافی ندارند. شما ممکن است چیزی را مخفی کنید که در نهایت باعث زمین خوردن رستوران شما شود. یک حسابدار متخصص می تواند مسائل مالی رستوران شما را به سادگی حل کند. با اداره بهداشت تماس بگیرید و از آن ها بپرسید چه کاری لازم است انجام دهید تا از بازرسی ها راحت عبور کنید. توجه داشته باشید که نظرات شما نسبت به کارکنان، سوالاتی که از آن ها در مصاحبه می پرسید و دیگر موارد در رابطه با جذب کارکنان رستوران باید به صورت کاملا قانونی انجام شود. می توانید از یک متخصص منابع انسانی مشورت بگیرید.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.