بهزی

جست و جو در بهزی...

معرفی انواع فونداسیون و کاربردهای آنها

زمان مطالعه 1 دقیقه

معرفی انواع فونداسیون و کاربردهای آنها

🟤مدل سطحی🟤

– نمونه منفرد و یا مجزا :
آن دسته از نمونه های منفرد و یا مجزا از جمله بهترین شالوده هایی می باشد که برای ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. این نمونه از شالوده ها را بیشتر برای تک ستون ها طراحی می کنند. به اصطلاح باید بدانید که این مدل ها را پی منفرد نیز می نامند.
شکل این نمونه شالوده ساختمانی مربع و یا مستطیل می باشد. بار سازه ساختمانی از طریق ستون ها به بخش های دیگر منتقل می شود. ابعاد این شالوده بر اساس مقدار بار روی ستون و همچنین ظرفیت بار خاک تعیین می شود.

– نمونه مرکب :
این نمونه از فونداسیون ها را زمانی می سازند که دو یا چند ستون بسیار به یکدیگر نزدیک باشند تا همپوشانی در ساختمان ایجاد کنند. به عبارتی شما باید به خوبی بدانید که این نمونه از پوشش های ساختمانی باید ترکیبی از بخش های متنوع باشند. البته که در طراحی سازه با یکدیگر در بخش های متنوع تفاوت دارند.

– نمونه های پهن :
این نمونه از شالوده های ساختمانی پایه های عریض تر دارند و پی آنها معمولی می باشد. وزن به وجود آمده درون ساختمان ها با استفاده از این بخش ساختمانی روی مساحت بیشتری پخش می شود و به همین پایداری بهتری را فراهم می کند.

🟤مدل عمیق🟤

– نمونه های شمعی :
این نمونه از شالوده های ساختمانی از نوع شمعی می باشند که برای انتقال بارهای بسیار سنگین در سازه ساختمانی به لایه‌ های سنگ سخت مورد استفاده قرار می‌ گیرند. شما باید به خوبی بدانید که از این نمونه شالوده ساختمانی برای انتقال بارهای سنگین به وسیله ستون از لایه‌ های خاک استفاده می ‌کنند.
در این شرایط از شالوده های سطحی مانند شالوده هایی که پهن و گسترده هستند نمی ‌توان استفاده زیادی نمود.
دقت داشته باشید که از این نمونه شالوده ساختمانی برای جلوگیری از بلند شدگی سازه ساختمانی در برابر زلزله و آسیب های دیگر استفاده گسترده ای می نمایند. در آن مکان هایی که خاک نزدیک زمین می باشد و تحمل بار سنگین ندارد از این نمونه شالوده ساختمانی نهایت استفاده را می برند.

– نمونه حفاری و یا کیسون :
این نمونه از شالوده های ساختمانی را که تا حدودی شبیه به مدل های شمعی می باشند برای ظرفیت بار بالا مورد استفاده قرار می دهند. این نمونه از شالوده های ساختمانی را برای مقاومت میله و یا پنجه مورد استفاده قرار می دهند. ساخت و طراحی این نمونه از شالوده های ساختمانی با استفاده از مته انجام می شود.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.