بهزی

جست و جو در بهزی...

نشانه های خرابی باتری خودرو

زمان مطالعه 1 دقیقه

نشانه های خرابی باتری خودرو

پیش از خرابی باطری ماشین ممکن است، مواردی وجود مشکل در باتری را هشدار دهند. معمولا اولین مواردی که تحت تاثیر فرسودگی باتری قرار می‌گیرند سیستم‌های الکتریکی خودرو هستند. ممکن است متوجه شوید رادیو یا چراغ‌ های برف پاک ‌کن مثل قبل عمل نمی ‌کنند. یا اینکه متوجه بوی بد باتری شوید. این امر به دلیل تلاش برای شارژ انرژی بیشتر است که اغلب در نتیجه نقص در سیستم شارژ رخ می دهد. معمولا باتری خودرو به آرامی از بین می رود و قبل از خرابی کامل، علائمی را به شما نشان می دهد. برخی از نشانه های خرابی باطری خودرو در زیر اشاره شده است :

خودرو استارت نمی خورد

در جواب این سوال که از کجا بفهمیم باتری ماشین خراب است ، میتوانیم بگوییم مهم ترین نشانه خرابی باطری ماشین استارت نخوردن آن است . همچنین یکی از مهمترین علائم ضعیف شدن باتری ماشین ، استارت نخوردن و یا استارت خوردن نامرتب آن است.

سرعت استارت خودرو کاهش یافته است

اگر از سرعت استارت ماشین شما کاسته شده است و دیگر آن سرعت قبلی را ندارد، ممکن است دلیل آن خرابی باتری خودرو باشد. بنابراین اگر به مرور زمان متوجه شدید که سرعت استارت خوردن موتور خودروی شما در حال کاهش یافتن است و موتور خودرو نسبت به قبل دیرتر روشن می شود، باید نسبت به بررسی صحت و سلامت باتری خودروی خود اقدام کنید.

رنگ نشانگر باتری تغییر یافته است

تغییر رنگ نشانگر موجود در باتری خودرو از جمله مواردی است که می‌توان آن را به عنوان یکی دیگر از علائم خراب شدن باتری ماشین در نظر گرفت. اکثر باتری‌های خودرو، یک چراغ نشانگر سبز رنگ دارند که نمایانگر عمر مفید آن ها است. معمولا پس از سپری شدن مدت زمان خاصی، این نشانگر تغییر رنگ می ‌یابد. زمانی که باتری نو و سالم است رنگ نشانگر آن سبز است. البته در برخی موارد ممکن است رنگ چشمی یا نشانگر سبز باشد ولی باتری دچار خرابی گردد؛ این مورد زمانی رخ می‌دهد که باطری شارژ باشد و صفحات داخلی دچار قطعی شده باشند.

ظاهر باطری تغییر کرده است

از دیگر مواردی که می ‌تواند شک و شبهات موجود در زمینه‌ خراب شدن باتری خودرو را تقویت کند، ایجاد تغییر شکل در ظاهر باتری است. هرگونه تغییر شکل در ظاهر باتری نظیر برآمدگی یا فرو رفتگی که به یکباره متوجه آن شوید، می تواند خبر خراب بودن باتری را بدهد. گرم شدن بیش از حد موتور خودرو از علائمی است که می تواند باعث خراب شدن باتری و برآمده شدن باتری شود. وارد شدن ضربه به باتری یا قرار گرفتن آن در برابر حرارت بیش از اندازه نیز سایر مواردی هستند که می ‌توانند در تغییر یافتن شکل ظاهری باتری خودروی شما تاثیرگذار باشند.

باتری در هوای سرد استارت نمی خورد

یکی دیگر از علائم خرابی باطری ماشین، استارت نخوردن یا به سختی روشن شدن ماشین در هوای سرد است. سرعت تخلیه شارژ باتری در دمای بالا سریع ‌تر می ‌شود، زیرا واکنش شیمیایی داخل باتری افزایش می ‌یابد. در واقع گرمای شدید می تواند میزان تخلیه مایع درون باتری شما را افزایش دهد و زمستان را به یک تهدید برای باتری شما تبدیل کند.

مدت زمان زیادی از عمر باتری گذشته است

اگر باتری شما بیش از چند سال عمر دارد، شک کنید که ممکن است به پایان عمر نزدیک باشد. تمام قطعات با گذشت زمان فرسوده می شوند و باتری ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. معمولا عمر مفید باتری های خودرو ۲ تا ۴ سال است. بنابراین اگر از زمان خرید باتری شما بیش از ۳ سال می گذرد، بهتر است قبل از هر کاری اقدام به تعویض باتری نمایید. چرا که ممکن است در شرایط بحرانی دینام نتواند این باتری را شارژ کند، در نتیجه ماشین شما روشن نشود. سیم های متصل به ذغال ممکن است در اثر استفاده زیاد، قطع شوند و این موضوع هم می تواند تاثیر بسیار زیادی در خراب شدن ذغال استارت داشته باشد. در صورتی که استارت خودروی شما خراب است و خیلی وقت است که ذغال را تعویض نکرده اید، توصیه میکنیم حتما سیم های آن را بررسی کنید تا خیالتان از بابت سالم بودن آنها راحت باشد.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.