بهزی

جست و جو در بهزی...

کاربرد های آلومینیوم

زمان مطالعه 1 دقیقه

کاربرد های آلومینیوم

درباره آلومینیوم

چه از نظر کیفیت و چه از نظر ارزش، آلومینیوم کاربردی‌ ترین فلز پس از آهن می باشد.

این فلز بعد از اکسیژن و سیلیسیم سومین عنصر فراوان در پوسته زمین محسوب می شود. قابلیت بازیافت و ذخیره سازی انرژی بالایی دارد. همه این عوامل سبب شده تا آلومینیوم در ۳۰ سال گذشته بیش ترین رشد مصرف را در میان تمامی فلزات به خود اختصاص داده و پیش بینی می گردد که در ۳۰ سال آینده نیز این روند ادامه یابد. آلومینیوم از اکسید آلومینیوم یا آلومینا تولید شده و آلومینا نیز از بوکسیت آلومینیوم تهیه می شود. به طور معمول، تولید هر تن آلومینیوم نیازمند ۲ تن آلومینا بوده و هر تن آلومینا با استفاده از ۲ تا ۳ تن بوکسیت تولید می گردد. امروزه ذخایر بوکسیت جهان در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد می شود که کشور گینه با داشتن بیش از ۴۰ میلیارد تن ذخایر کشف شده بوکسیت، حدود دو سوم ذخایر جهانی این ماده را در اختیار دارد.

کاربرد های آلومینیوم در صنایع مختلف:

آلومینیوم خالص، نرم و ضعیف است، اما آلیاژ های آن با عناصری مانند مس، منیزیوم، منگنز، سیلیکون و … دارای خواص مفیدی هستند. این آلیاژ ها کاربرد فراوانی در صنایع گوناگون دارند که در ادامه شرح برخی از مهم ترین آن ها آورده شده است.

صنعت خودرو استفاده از آلومینیوم در بدنه خودرو به طور میانگین موجب کاهش ۱۰ درصدی وزن خودرو و ۷ درصدی مصرف سوخت و آلودگی های ناشی از آن می شود. در گذشته از آلومینیوم برای ساخت قسمت هایی هم چون چرخ ها و قطعات موتور استفاده می شد. اما امروزه گرچه، این استفاده هم چنان مهم ترین مورد مصرف آلومینیوم است، ولی در سال های اخیر استفاده از آلیاژ های آلومینیوم در تولید بدنه خودرو نیز رشد قابل توجهی پیدا نموده است. صنعت خودروسازی آمریکای شمالی به دلیل تمایل به کاهش مصرف سوخت به استفاده از آلومینیوم روی آورده است. شرکت های خودروسازی این کشور در نظر دارند تا به کار گیری آلومینیوم را در ساخت قطعات و مجموعه های بدنه خودروهای سبک خود توسعه دهند. این امر موجب افزایشی چشمگیر در تقاضای آلومینیوم این صنعت تا سال ۲۰۲۵ خواهد شد. پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۵ بدنه حدود ۱۸ درصد از خودرو های تولید شده، به طور کامل از آلومینیوم ساخته شوند. درحال حاضر برای ساخت یک خودرو در ایران، حدود ۱۰۰ کیلوگرم آلومینیوم و ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم فولاد استفاده می شود. بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته به زودی شاهد افزایش سهم آلومینیوم در این صنعت خواهیم بود. لازم به ذکر است، هر چند استفاده از آلومینیوم به کاهش وزن خودرو منجر می شود، اما قیمت بالا تر آلومینیوم نسبت به فولاد، در نهایت باعث افزایش قیمت تمام شده خودرو خواهد شد. لذا تقاضا برای فولاد برای ساخت خودرو هم چنان وجود خواهد داشت. کاربرد های آلومینیوم در صنعت کشتی سازی سبکی و مقاومت به خوردگی آلومینیوم موجب شده تا این فلز کاربرد فراوانی در صنعت کشتی سازی و به خصوص در ساخت قایق های تندرو داشته باشد. کاربرد های آلومینیوم در صنعت واگن سازی آلومینیوم در این صنعت مصارف متنوع و گوناگونی دارد که می توان به ساخت انواع واگن و لکوموتیو ها برای قطار های عادی و سریع السیر اشاره نمود. هم چنین ریل هایی از جنس آلومینیوم در این صنعت کاربردی روز افزون یافته اند. کاربرد آلومینیوم در صنعت هوافضا آلیاژ های آلومینیوم به سبب مقاومت بالا در برابر کشش به نسبت وزن کم آن، استفاده زیادی در ساخت هواپیماهای تجاری و نظامی داشته و ۵۵ تا ۸۱ درصد از کل وزن هواپیما را تشکیل می دهد. البته هواپیما های تجاری به نسبت هواپیماهای نظامی بیش تر از آلیاژ های آلومینیوم استفاده می نمایند، که علت آن احتیاج هواپیماهای نظامی به استفاده از مواد مستحکم تری مانند تیتانیوم است. کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان وزن پایین، شکل پذیری مناسب، مقاومت بالا در برابر خوردگی، هزینه نگهداری کم، عمر طولانی و عدم نیاز به رنگ آمیزی موجب شده تا آلیاژ آلومینیوم کاربرد فراوانی در صنایع ساختمانی داشته باشند. ایالات متحده بزرگ ترین مصرف کننده آلومینیوم در ساختمان سازی است.

کاربرد آلومینیوم در صنعت برق رسانا های ساخته شده از آلیاژ های آلومینیوم کم تر از نصف رساناهای مسی وزن دارند. این امر موجب شده تا آلومینیوم، با هدایت الکتریکی حدود ۶۰ درصد مس، کاربرد وسیعی در صنعت برق داشته باشد. یکی از این کاربرد ها، استفاده از آلیاژ های آلومینیوم در ساخت دکل های انتقال برق فشار قوی است. آلومینیوم هم چنین پتانسیل لازم جهت استفاده در ساخت رساناهای با قدرت بالا را داراست. این نوع از رساناها، مواد یا آلیاژ هایی هستند که مقاومتی در برابر جریان برق نداشته و آن را بدون اتلاف انرژی و به سرعت منتقل می نمایند. کاربرد آلومینیوم در صنعت لوازم خانگی طی ۱۵ سال اخیر، استفاده از آلیاژ های آلومینیوم در ساخت کالا های مصرفی با دوام از جمله یخچال، ماشین های لباس شویی و ظرف شویی و سایر لوازم خانگی حدود ۲ برابر شده است. که این امر صنعت لوازم خانگی را یکی از زمینه های پرکاربر برای آلیاژهای آلومینیوم نموده است. کاربرد آلومینیوم در صنعت بسته بندی حدود ۹۰ درصد ظروف و قوطی ها در صنعت بسته بندی با استفاده از آلومینیوم ساخته می شوند. صنعت بسته بندی دومین مشتری آلومینیوم پس از صنعت حمل و نقل است. کاربرد آلومینیوم در صنعت مهمات سازی از آلومینیوم به مقدار اندک در ساخت مهمات و به منظور افزایش کارآیی در ساخت تفنگ ها استفاده می شود. در برخی موارد نیز در تولید کلت های کمری نیرو های پلیس به کار می رود. کاربرد آلومینیوم در صنعت فولاد سازی آلومینیوم در فرایند های تولید فولاد و به منظور پالایش آن و نیز بهبود خواص مکانیکی به کار برده می شود. از دیگر مصارف مهم آلومینیوم در صنعت فولاد سازی، استفاده از آن به عنوان محافظ ورقه فولادی جهت جلوگیری از زنگ زدگی آن است. ترکیب این محافظ شامل ۵۵ درصد آلومینیوم، ۴۳.۵ درصد روی و ۱.۵ درصد سیلیسیم است. فولاد های دارای این نوع پوشش در صنعت حمل و نقل از جمله خودرو سازی دارای کاربرد فراوان هستند.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.