بهزی

جست و جو در بهزی...

بررسی انواع پارچه های مناسب لباس عروس

زمان مطالعه 1 دقیقه

بررسی انواع پارچه های مناسب لباس عروس

جنس پارچه لباس عروس

به‌طورکلی، پارچه لباس عروس باید خوش‌دوخت باشد و زیبایی آن را به‌خوبی نشان بدهد. ضخامت و نوع پارچه به مدل لباس عروس بستگی دارد، اما معمولا برای عروسی‌های زمستان از پارچه‌های ضخیم‌تر و برای عروسی‌های تابستان از پارچه‌های نازک‌تر استفاده می‌شود.

محبوب‌ترین پارچه‌ها برای طراحی و خرید لباس عروس

ساتن: معمولا ساتن پای ثابت لباس عروس است. ساتن نوعی پارچه ضخیم، براق و معمولا ساده است. به‌خاطر سنگین بودنش، اُفت خوبی دارد. به‌همین‌دلیل، هم در لباس‌های سنتی و هم در مدل‌های جدیدِ لباس عروس از آن استفاده می‌کنند. این پارچه برای فصل‌های سرد مناسب‌تر است. تافته: تافته هم مثل ساتن تا حدودی براق است، اما سبک‌تر و نرم‌تر از آن است. روی این پارچه کمی زبر است و وقتی حرکت می‌کنید صدای خش‌خش می‌دهد. برای لباس عروس پفی بسیار مناسب است. ارگانزا: ارگانزا که به حریر شیشه‌ای هم معروف است، مانند حریر نازک است اما افت ندارد؛ بنابراین برای پف‌دادن دامن عروس مناسب است. ارگانزا معمولا با هر پارچه‌ای به‌خوبی ترکیب می‌شود و به‌عنوان لایه‌ی رویی لباس و دامن عروس، دنباله لباس و شیفون عروس می‌توان از آن استفاده کرد. حریر شیفون: حریر شیفون شفاف، ظریف و نازک است اما براق نیست. معمولا در مدل‌های ساده از آن استفاده می‌کنند و برای فصل گرم مناسب‌تر است. این حریر به‌عنوان لایه رویی لباس استفاده می‌شود و ازآنجایی‌که براق نیست، بهتر است پارچه آستری آن از نوع براق مانند ساتن باشد. ابریشم: ابریشم گران‌ترین و محبوب‌ترین پارچه برای لباس عروس است. پارچه‌های ابریشمی معمولا به‌صورت ترکیبی از ابریشم و الیاف دیگر تهیه می‌شوند، اما ابریشم خالص زیباتر است. پارچه‌های ابریشمی لطیف و نرم هستند. نوعی ابریشم براق وجود دارد (معروف به چارموس) که مثل ساتن نرم و صاف است و معمولا در لباس عروس زیاد از آن استفاده می‌شود. حریر ژرژت: ژرژت مثل حریر نازک است با این تفاوت که کمی زبر و خشک است. معمولا برای لایه‌ی رویی لباس عروس و دنباله لباس از آن استفاده می‌کنند. تور: تور، تورکش و تور اکلیلی جزء جدا نشدنی لباس عروس هستند و جلوه فوق‌العاده‌ای به لباس می‌دهند. برای لایه رویی لباس و پرچین کردن دامن، به‌خصوص دامن‌های پرنسسی و پفی واقعا مناسب است. معمولا شیفون عروس را نیز از همین تورها درست می‌کنند. گیپور: گیپورها از ابریشم بافته می‌شوند و بسیار ضخیم هستند. گل‌های برجسته گیپور، شبیه موتیف‌هایی هستند که یا به‌شکل پیوسته به هم وصل شده‌اند یا اینکه با نخ‌های رشته‌ای ضخیم به هم متصل می‌شوند که به آن گیپور عنکبوتی هم می‌گویند. گیپورها معمولا حاشیه‌دار هستند و ممکن است کار شده یا ساده باشند.
دانتل: دانتل کاملا به گیپور شباهت دارد، با این تفاوت که گل‌ها و نقش‌های آن روی زمینه توری کار شده‌اند. دانتل از گیپور معمولا گرانتر است. دانتل هم حاشیه دارد و ممکن است ساده یا کار شده باشد. معمولا روی دانتل از مروارید، منجوق، ملیله و پولک استفاده می‌شود. اندازه‌کردن گیپور و دانتل روی لباس به مهارت زیادی نیاز دارد و برای اینکه کاملا مناسب تن شود، شاید به دو یا سه بار پرو هم نیاز باشد.
لمه: در تاروپود این پارچه از نخ‌های براق و متالیک استفاده می‌شود. لمه مثل پارچه پولک‌دار برق می‌زند و حالت اکلیلی دارد. این پارچه نازک و سبک است، اما به‌خاطر بافت فشرده‌ای که دارد می‌توان بدون آستری هم از آن استفاده کرد. مخمل: استفاده از مخمل برای لباس عروس متداول نیست؛ اما اگر کسی لباس عروس خاص و منحصربه‌فردی بخواهد، مخمل سفید بهترین گزینه است. سطح مخمل نرم و لطیف است و با سایه‌روشن‌های زیبایی که ایجاد می‌کند جلوه خاصی به لباس می‌بخشد. ازآنجایی‌که پارچه‌ای ضخیم است، برای عروسی‌های زمستانی مناسب‌تر است. پارچه خال‌دار سوئیسی: این پارچه نوعی موسلین است که خال‌ خال دارد و پارچه ظریف و جذابی است.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.