بهزی

جست و جو در بهزی...

پودر فیکس بهتر است یا اسپری فیکس

زمان مطالعه 1 دقیقه

پودر فیکس بهتر است یا اسپری فیکس

پودر فیکس چیست؟

فیکساتور ها یکی از ابزارهای مهم در آرایش حرفه‌ای هستند که به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: پرایمرها، اسپری‌های فیکس و پودرهای فیکس یا همان setting powder. پرایمرها در اولین مرحله از آرایش به عنوان زیر‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند و اسپری فیکس و همچنین پودر فیکس که در آخرین مرحله از میک آپ مورد استفاده قرار می‌گیرند وظیفه‌ی تثبیت آرایش را به عهده دارند. پودرهای فیکس یا تثبیت‌کننده آرایش که به صورت پودرهای رنگی یا بی‌رنگ و نامرئی در بازار وجود دارند چربی اضافی روی پوستتان را جذب کرده و سبب می‌شوند که آرایش شما مدت زمان بیشتری روی پوست باقی بماند و دچار ریزش نشود. پودر فیکس همچنین برق غیر طبیعی حاصل استفاده از کرم پودرها یا لوازم آرایش دیگر را از بین می‌برد تا آرایش کاملاً یکدست به نظر برسد. یکی دیگر از کارکرد‌های پودر تثبیت‌کننده آرایش یکنواخت کردن آرایش است. این محصولات معمولا به شکلی فرموله شده‌اند که تا حدی چین و چروک‌ها و دیگر نواقص پوست را می‌پوشانند و مانع از جمع شدن کرم پودر در چین و چروک‌های نواحی از صورت مانند زیر چشم و خط خنده می‌شوند. پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش با بسته‌بندی شبیه به پنکک عرضه می‌شود، با این تفاوت که پودر فیکس حالت پودری بیشتری نسبت به پنکک دارد.

طرز استفاده از پودر فیکس

در آخرین مرحله از آرایش پس از این کرم پودر، کانتور یا هایلایترتان به طور کامل جذب پوست شد، براش‌تان را به پودر آغشته کنید و به بخش‌های مختلف صورت‌تان بزنید. اجاره دهید بین ۳ الی ۷ دقیقه پودر فیکس روی صورت‌تان بماند و جذب شود سپس آن را با یک براش یا اسفنج آرایشی فید کنید. پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش را می‌توانید به تمام صورت بزنید اما به طور کلی بخش‌هایی از صورت مانند ناحیه زیرچشم، خط خنده، چانه، اطراف بینی و ناحیه‌ی T صورت یعنی وسط پیشانی و روی بینی بیشتر به این پودر احتیاج دارند. بخش‌هایی مانند زیر چشم، خط خنده و اطراف بینی مستعد این هستند که کرم و کانسیلر در چین و چروک‌های ریز به وجود آمده در این نقاط جمع شود و پودر فیکس می‌تواند از این فرآیند جلوگیری کند. ناحیه‌ی چانه و ناحیه‌ی T صورت چرب‌تر از دیگر بخش‌های صورت هستند و پودر تثبیت‌کننده آرایش می‌تواند با جذب چربی اضافی در این بخش‌ها باعث متعادل شدن پوست شود. برسی که برای زدن پودر فیکس انتخاب می‌کنید باید به شکلی باشد که بتوانید نقاط ظریف صورت مانند زیر چشم و خط خنده را هم با آن پوشش بدهید و به همین جهت بهتر است از براش‌های ظریف استفاده کنید. از آن جایی که پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش برای جلوگیری از چرب شدن و گرفتن رطوبت پوست استفاده می‌شود، باعث متوقف شدن فعالیت‌های پوستی شده و ممکن است منافذ پوست را ببندد و از همین جهت استفاده‌ی دائمی از آن مضراتی برای پوست دارد. پس سعی کنید در آرایش روزانه خود از پودر تثبیت‌کننده‌ی آرایش استفاده نکنید و تنها در موقعیت‌های خاص که می‌خواهید آرایشتان حرفه‌ای باشد این محصول را استفاده کنید.

پودر فیکس بهتر است یا اسپری فیکس؟

هر دوی این محصولات قابلیت این را دارند که چربی اضافی را از روی صورتتان جذب کرده و آرایش‌تان را تثبیت کنند. به طور کلی پودر فیکس یک فینیشینگ مات به پوست صورت می‌دهد و اسپری فیکس بسته به نوعش هم می‌تواند فینیشینگ براق ایجاد کند، هم فینیشینگ مات. بنابراین اگر به دنبال این هستید که جلوه‌ی میک‌آپ شما در نهایت براق باشد باید یک نوع اسپری فیکس برای فینیشینگ براق را استفاده کنید و اگر فینیشینگ مات را می‌پسندید هر دو نوع این محصولات می‌توانند برایتان مفید باشند. پودر فیکس برای کسانی که پوست چرب دارند مناسب است اما افراد با پوست معمولی و خشک هم می‌توانند از پودر فیکس استفاده کنند با این تفاوت که زمان جذب و ماندن پودر و همچنان میزان پودر روی پوست باید کمتر باشد و سریع پودر را محو کنید. اما به طور کلی اگر پوست خشک دارید بهتر است از اسپری‌های فیکس که قابلیت آبرسانی دارند استفاده کنید یا در بازار بگردید و پودرهای فیکسی را پیدا کنید که خاصیت آب‌رسانی هم داشته باشند. یکی دیگر از تفاوت‌های پودر فیکس و اسپری فیکس هم این است که اسپری فیکس را برای فیکس کردن ریمل و رژ لب هم می‌توان استفاده کرد اما پودر فیکس فقط آرایش صورت را تثبیت می‌کند. بنابراین نوع فینیشینگ مد نظر و همچنین نوع پوست تعیین می‌کند که کدام یک از این محصولات آرایشی برای شما بهترند.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.