بهزی

جست و جو در بهزی...

آشنایی با انواع قطعات ماشین سنگین

زمان مطالعه 1 دقیقه

آشنایی با انواع قطعات ماشین سنگین

ماشین‌های سنگین از جمله مهمترین وسایلی هستند که حمل و نقل انواع کالاها در داخل و خارج از مرزها را بر عهده دارند. نبود یا خرابی این ماشین‌ها به صورت غیرمستقیم تاثیر بسیار زیادی بر جامعه و قیمت کالاها دارد. این سلطان‌های جاده از قطعات ریز و درشتی ساخته شده‌اند که تاثیر بسیار زیادی بر سلامت آن‌ها دارد.

از جمله قطعات مهم خودروهای سنگین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاخوگراف

تاخوگراف یک قطعه ضروری برای حمل ونقل ماشین سنگین است. این وسیله اطلاعات مهمی مانند سرعت ماشین را در اختیار راننده قرار می‌دهد. با کمک تاخوگراف مدت زمان استراحت و خواب راننده نیز تنظیم می‌شود.
توربو شارژ این قطعه که در ماشین‌‌های سنگین وجود دارد، می‌تواند هوای زیادی را وارد محفظه سیلندر کند. در نتیجه عملکرد و قدرت موتور افزایش می‌یابد. این سیستم توانایی کاهش وزن موتور و بهینه سازی مصرف سوخت، همچنین افزایش راندمان ماشین را دارد. در حقیقت ماشین سنگین‌های توربو شارژ نسبت به سایر ماشین‌ها، سوخت کمتری مصرف می‌کنند.
اینترکولر ماشین‌های سنگین با داشتن اینترکولر هوای ورودی را خنک می‌کنند. این عامل موجب می‌شود که عملکرد موتور افزایش پیدا کند. اینتر کولر یک قطعه مهم در ماشین سنگین است که در موتورهای توربوشارژ تعبیه می‌شود. زیرا ماشین‌های توربوشارژ با فشرده کردن هوا، دما را بالا می‌برند. در نتیجه اینترکولر که در قسمت جلویی رادیاتور نصب شده است، مانع از گرم شدن هوا می‌شود. وجود این قطعه برای فصول گرم سال و مناطق گرمسیری ضرورت دارد.
کروز کنترل از مهمترین قطعه‌هایی است که در ماشین‌های سنگین مانند کامیون و اتوبوس به کار رفته و توانایی کنترل سرعت خودرو به صورت اتوماتیک را دارد.
سیستم ترمز ebs یا الکترونیکی این نوع ترمز که طراحی جدیدی دارد، سیگنال الکترونیکی را ارسال، خطر را اعلام و قدرت زیادی برای ایستادن ماشین را فراهم می‌کند. در حقیقت این قطعه مهم و کاربردی قابلیت نصب بر روی انواع تریلر، کامیون با اتاق‌های ثابت و متحرک و اتوبوس را دارد. در ترمز ebs ترمز کمکی هم زمان با ترمز چرخ‌ها عمل و ماشین را متوقف می‌کند. به همین علت نسبت به ترمز معمولی ایمن‌تر است.
سیستم tcs یا کنترل کشش وجود این قطعه در ماشین سنگین به اندازه‌ای مهم است که نبود آن خسارات بسیار سنگین و غیرقابل جبرانی را به بار می‌آورد. به خصوص سیستم کنترل کشش در جاده‌های برفی و یخبندان به راحتی می‌تواند مانع از لغزش ماشین شود. سیستم GPS سیستم جی پی اس برای آگاهی راننده از موقعیت کنونی ماشین کاربرد دارد. ضمن این که مانع از دزدی و سرقت ماشین سنگین هم می‌شود.

پر مصرف ترین قطعه ماشین سنگین

قطعات برقی ماشین سنگین

لوازم برقی هر ماشین از جمله کامیون و اتوبوس، جزء کاربردی ترین قطعات بوده و وظایف منحصربه فردی را بر عهده دارند. چراغ راهنما، شمع، سنسور بنزین، ecu و… در این دسته قرار دارند. فیلترهای ماشین سنگین این قطعه از لوازم خودرو در برابر آلودگی‌ها محافظت می‌کند و موجب افزایش طول عمر ماشین سنگین می‌شود. فیلترها به طور مرتب و تقریبا هر ۶ ماه یک بار به تعویض نیاز دارند. از جمله فیلتر روغن موتور، هیدرولیک، هواکش، روغن سوخت و… اجزای هیدرولیک کامیون اگر در این قسمت بخواهیم پرمصرف ترین‌ها را نام ببریم شامل شیر کنترل، هیدروپمپ، جک هیدرولیک، و همچنین لنت، کالیپر، کمک فنر، دیسک چرخ و… می‌شود. این قطعات در دسته تعمیری‌ها هم قرار دارند و در صورت خرابی سعی می‌شود قطعه اصلی ماشین سنگین را تعمیر کرد.
قطعات درگیر با خاک لاستیک‌ها، تیغه، ناخن و… قطعاتی هستند که به علت ارتباط زیادی و مستقیم با خاک مرتب فرسوده شده و نیاز به تعویض دارند. قطعات پر مصرف موتوری گیربکس، شاسی، دیسک، کاسه نمد، بیرینگ و بلبرینگ نیز در دسته قطعات پر مصرف موتوری قرار دارد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.