بهزی

جست و جو در بهزی...

تاثیر و نقش رنگ مبل ها در دکوراسیون داخلی

زمان مطالعه 1 دقیقه

تاثیر و نقش رنگ مبل ها در دکوراسیون داخلی

رنگ سفید، نماد آرامش و پاکی

رنگ سفید فضا را بزرگ تر و دلگشاتر نشان می دهد و مناسب ترین گزینه برای رنگ پس زمینه است. اگر می خواهید تابلوهای دیواری و مبل های رنگی جلوه زیباتری پیدا کنند، رنگ سفید را برای پس زمینه انتخاب کنید. اتاقی که کامل به رنگ سفید رنگ آمیزی شده، خالی و بزرگ به نظر می آید. بنابراین با استفاده از مبل و وسایل رنگی نوعی کنتراست ایجاد کرده و فضایی شیک و مدرن خلق نمائید. اتاق سفید رنگ به منزله تابلویی خالی است که می توانید آن را با ایده های خلاقانه خود به تابلویی زیبا و هنری تبدیل کنید.

رنگ سیاه، نماد قدرت

رنگ سیاه نماد قدرت، سلطه طلبی، غم و رسمیت است. این رنگ به عنوان یک رنگ خنثی در نظر گرفته شده که قابل ترکیب با انواع رنگ هاست. ترکیب رنگ سیاه و سفید جلوه ای فوق العاده در فضا ایجاد می کند و استفاده از این کنتراست رنگی برای کفپوش باعث بزرگنمایی فضا می شود. این رنگ در بعضی فرهنگ ها در مراسم سوگواری مورد استفاده قرار می گیرد و نمادی از غم و اندوه به شمار می آید.

رنگ صورتی، نماد معصومیت

رنگ صورتی نماد معصومیت، خوشرویی و رمانتیک بودن است. استفاده از رنگ صورتی روشن باعث ایجاد آرامش و استفاده از طیف تیره آن هیجان و انرژی ایجاد می کند. این رنگ اصولا برای اتاق خواب به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. در روان شناسی رنگ ها، رنگ صورتی به عنوان رنگی ضد افسردگی و گوشه گیری در نظر گرفته شده است. استفاده از این رنگ در سایر مکان های خانه حسی از نشاط و سرزندگی ایجاد می کند.

رنگ سبز، نماد طراوت و تازگی

تاثیر و نقش رنگ مبل ها در دکوراسیون داخلی
نگ سبز نمادی از طبیعت، صلح، حاصل خیزی و حیات است. این رنگ از نیروی شفابخشی برخوردار است و آرامش را در روح و روان پدیدار می کند. سبز قابلیت ترکیب با هر رنگی را ندارد، بنابراین ترکیب نادرست آن حسی ناخوشایند در فضا ایجاد می کند.

رنگ آبی، نماد اعتماد و آرامش

رنگ آبی در مجموع رنگ های سرد قرار دارد و نماد آرامش و اعتماد است. استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی حسی سرشار از آرامش و اطمینان خاطر را برای اعضای خانواده به ارمغان می آورد. مشاهده رنگ آبی احساساتی نظیر وفاداری، منطق، آرامش، تمرکز،, سکون و توجه را منتقل می کند. برخی از طیف های رنگ آبی سرد و ساکن به نظر می آیند و برخی دیگر تاثیر پویاتری دارند.

رنگ قرمز، نماد عشق

این رنگ مادر تمام رنگ هاست و گرم ترین رنگ در بین رنگ ها محسوب می شود. استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی عشق، گرما، هیجان و انرژی را منتقل می کند. مشاهده رنگ قرمز انرژی را بالا می برد. استفاده از آن در ترکیب با هر رنگی توجه بیننده را به خود جلب می نماید.
رنگ قرمز پررنگ مناسب ترین رنگ برای ایجاد اتاقی گرم، نرم و صمیمی ست. علاوه بر آن استفاده از این رنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن این پیام را به میهمانان می دهد که شما فردی عاشق و برونگرا هستید که رفت و آمد را دوست دارید. البته دقت کنید که از این رنگ به مقدار زیاد استفاده نکنید و تنها بخشی از خانه را به این رنگ در بیاورید. زیرا استفاده بیش از حد از این رنگ ممکن است چشم شما را خسته کرده و موجب سر درد شود.

رنگ نارنجی، نماد انرژی

تاثیر و نقش رنگ مبل ها در دکوراسیون داخلی
این رنگ نمادی از اعتماد به نفس و انرژی ست و حسی گرم و صمیمی ایجاد می کند. رنگ نارنجی از ترکیب رنگ های زرد و قرمز به وجود می آید و به عنوان نوعی رنگ انرژی زا مطرح است. استفاده از این رنگ در مکانی مانند اتاق نشیمن که افراد خانواده دور هم حضور دارند، جوی گرم و پرنشاط به ارمغان می آورد.
رنگ نارنجی به بیننده این قدرت را می دهد که هیجانات و احساسات خود را بروز دهد؛ علاوه بر آن رنگی ضد افسردگی محسوب می شود. در مکان هایی که رنگ آمیزی آن ها یکنواخت و کسل کننده است از رنگ نارنجی برای جلب توجه و ایجاد تنوع استفاده می شود.

رنگ زرد، نماد هیجان

استفاده از رنگ زرد در طیف های کم رنگ مانند لیمویی حس سرزندگی منتقل می کند و طیف های پررنگ آن حسی گرم و آرام در فضای دکوراسیون به ارمغان می آورند. رنگ زرد فضا را روشن تر و جذاب تر می کند و استفاده از آن در ترکیب با سایر رنگ ها نیز فوق العاده است. این رنگ برای سایر مکان های منزل غیر از اتاق خواب مناسب است، زیرا تحریک ذهنی که ایجاد می کند مانع از خواب راحت شده و با رنگ زرد مکانی آسوده و آرام بخش برای استراحت فراهم نمی شود.
تاثیر و نقش رنگ مبل ها در دکوراسیون داخلی

رنگ خاکستری، نماد بی تفاوتی و بی احساسی

رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی فضایی رسمی اما همراه با ظرافت ایجاد می کند. این رنگ، نوعی رنگ خنثی است و زیبایی آن زمانی پدیدار می شود که در کنار رنگ های دیگر قرار گیرد. استفاده زیاد از این رنگ فضایی یکنواخت و کسل کننده ایجاد می کند. این رنگ به خودی خود ذهن را تحریک نمی کند اما با منطق رابطه مستقیم دارد. از این رنگ برای افزایش تاثیر سایر رنگ ها به میزان کم استفاده می شود.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.