بهزی

جست و جو در بهزی...

کولتیواتور چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

کولتیواتور چیست؟

کولتیواتر (cultivator) یک واژه انگلیسی است به معنی کِشتکار، ماشین شخم‌زنی و علف هرزه کنی. کولتیواتور از جمله تجهیزات مرتبط با خاک است که بعد از مراحل اولیه خاک‌ورزی از آن استفاده می‌کنند. در حقیقت کولتیواتور بیشتر برای کار روی لایه‌های سطحی خاک است. از جمله کارهایی که با کولتیواتور می‌توان انجام داد عبارت‌اند از: 🟡 بذرکاری 🟡 حذف علف‌های هرز 🟡 شخم‌زنی خاک

🟡 نرم کردن خاک 🟡 هَم زدن لایه‌های خاک 🟡 سله شکنی خاک

🟡 کشت‌کاری 🟡 درو کردن محصول 🟡 تسطیح زمین و …

روتیواتور چیست و چه تفاوتی با کولتیواتور دارد؟

روتیواتور نیز همان کارایی کولتیواتور را دارد با این تفاوت که روتیواتورها به‌وسیله گاردن به شفت PTO تیلر متصل شده و ازآنجایی‌که تیلر مجهز به چرخ است روتیواتور پشت آن نصب شده و کار شخم زدن را انجام می‌دهد اما کولتیواتور در قسمت جلویی تیلر نصب شده و خود به‌عنوان چرخ عمل می‌کند. معمولاً به‌خاطر وجود چرخ در تیلر، روتیواتورها گردش و دوران بالاتری دارند و می‌توانند بین 10 تا 15 سانت در عمق خاک عمل کنند. عرض تیغه‌های روتیواتور بین یک تا 3 متر است. بیشترین کاری که با روتیواتور انجام می‌دهند عبارت‌اند از: 🟡 نرم کردن خاک جهت کاشت بذر انواع گیاهان 🟡 خردکردن باقیمانده برگ‌ها و ساقه گیاهانی که روی زمین ریخته و اختلاط آن با خاک 🟡 تراشیدن علف‌های هرز

انواع تیلر کولتیواتور کدام است؟

کولتیواتور و روتیواتور ابزاری است که روی یک تیلر بسته می‌شود، بنابراین تیلرها انواع مختلفی دارند که عبارت‌اند از تیلر دیزلی و بنزینی. مثلاً یک نمونه از انواع تیلر کولتیواتور کاما دیزلی است که فروش بسیار بالایی دارد؛ بنابراین در یک دسته‌بندی کلی می‌توان موارد زیر را عنوان کرد: کولتیواتور دستی: این کولتیواتور بدون نیاز به تیلر و موتورهای بنزینی یا دیزلی بوده و با داشتن تیغه‌های دورانی و یک دسته برای حرکت آن کار می‌کنند. با حرکت کولتیواتور دستی به سمت جلو، تیغه‌های به چرخش درآمده و کار می‌کند.

کولتیواتور بنزینی: پرفروش‌ترین مدل کولتیواتور انواع بنزینی آن است که مجهز به موتورهای چهارزمانه و تک سیلندر بنزینی هستند. انواع موتورهای بنزینی مانند روبین، هوندا، لانسین و غیره را می‌توان برای این دستگاه انتخاب کرد.

کولتیواتور دیزلی: این مدل نیز برای کارهای کشاورزی که نیاز به قدرت بیشتری دارد مناسب است. موتورهای دیزلی مثل کوپ و کاما روی تیلر این دستگاه نصب شده و قیمت بالاتری از مدل‌های بنزینی دارد.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.