بهزی

جست و جو در بهزی...

توصیه های قبل و بعد از قالیشویی

زمان مطالعه 1 دقیقه

توصیه های قبل و بعد از قالیشویی

چه موقع فرش را به قالیشویی بدهیم؟

یکی از سوالهای رایج برای فرش این است که کی فرش را به قالیشویی دهیم، وچه توصیه های قبل و بعد از قالیشویی می شود؟ زمان استفاده از خدمات قالیشویی کاملا بسته به میزان استفاده از فرش جنس فرش، لکه و محیط نگهداری فرش دارد. معمولا برای استفاده عادی از فرش های ماشینی سالی یکبار و برای فرش های دستباف بین ۲٫۵ تا ۳ سال یک بار می باشد.

هر چند این مدت میتواند به میزان استفاده و محیط نگهداری بیشتر یا کمتر شود.

لکه برداری سریع:

بسیار پیش می آید که فرش لکه شود. اما مهم است لکه را به سرعت پاک کنید. یا حداقل لکه را ( به ویژه مایعات) با دستمال نخی یا دستمال کاغذی جذب نمایید. لکه را با توجه به نوع آن با شوینده مناسب بشویید. ممکن است به صورت مرتب در منزل فرش را شامپو فرش بکشید. این روش سالی دوبار مناسب است اما استفاده بیش از حد شامپوفرش (بدون آبکشی فرش) در منزل موجب چرک مردگی فرش می شود.و بهتر است در موارد لازم فرش را در منزل شامپو فرش بکشید. جلوگیری از رطوبت: رطوبت یکی از دشمنان درجه یک فرش ( به ویژه فرش های دستباف) می باشد. وجود رطوبت در فرش علاوه بر جذب و تخم گذاری حشرات موذی در فرش موجب پوسیدگی فرش نیز می شوند. همچنین وجود رطوبت بیش از حد در فرش موجب قارچ و کپک زدن فرش می شود. دوری از نور خورشید: نور خورشید یکی دیگر از دشمنان شناخته شده برای فرش است. دقت نمایید فرش هایتان را چه ماشینی و چه دستباف دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. نور مستقیم خورشید موجب بور شدگی فرش می شود. بعد از قالیشویی: محافظت از ریشه های فرش:
بهتر است بعداز هر بار استفاده از خدمات قالیشویی، حتما از ریشه های فرش محافظت کنید. برای این منظور میتوانید کاور ریشه دلخواهتان را تهیه نمایید. و روی ریشه های فرش بکشید. برخی افراد ریشه های فرش را تا می کنند و زیر فرش می گذارند و این روش در بلند مدت موجب شکستگی و پاره شدن ریشه فرش می شود. و موجب می شود طی چند سال مجددا برای فرش خدمات ریشه بگیرید. در برخی سایت ها درج شده که میتوانید رو ریشه های فرش چسب های پهن (۵ سانتی) بزنید. این کار ممکن است در ابتدا برای فرشها خوب به نظر بیاید. اما موقع کندن، و کشیده شدن چسب، ریشه ها را می کند. و مجبور به تعویض ریشه خواهید شد. در صورتی که تردد روی فرش شما زیاد است و به ریشه ها اهمیت زیادی می دهید بهتر است ریشه ها را لیفه دوز نمایید.

تمیز کردن دوره ای:

فرش هایتان را به صورت مرتب و هفتگی جاروبرقی بکشید. در صورتی که فرزند کوچک دارید و در شهر های بزرگ و آلوده مانند تهران زندگی می کنید. بهتر است حداقل دوبار در هفته فرش هایتان را جاروبرقی بکشید. نکات مهم جارو کردن فرش: در صورتی که جارو برقی شما دارای تنظیم مکش است؛ آن را روی حداکثر تنظیم نمایید. جارو را به دقت در در یک جهت بکشید. بعد از جارو کردن فرش فرش را برگردانید و پشت فرش، و روی زمین که فرش روی آن قرار می گیرد را جارو کنید.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.