بهزی

جست و جو در بهزی...

چطور از تنور گازی استفاده کنیم؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

چطور از تنور گازی استفاده کنیم؟

چطور از تنور گازی استفاده کنیم؟ نحوه کار با تنور گازی استوانه ای چگونه است؟ انواع مدل های تنور گازی چیست؟ قیمت تنور گازی چقدر است؟ تنور گازی یکی از وسایل و تجهیزات کاربردی است که در منازل و کارگاه های شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد، نحوه ی استفاده از انواع تنور گازی بسیار ساده می باشد و تنها نکته ی مهم که لازم است برای کار با انواع تنور بدانید این است که تنور را چگونه روشن کنید، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به روش های روشن کردن انواع تنور گازی بپردازیم، پس اگر شما هم در روشن کردن تنورهای گازی به مشکل برخوردید مطالعه ی این مقاله، چطور از تنور گازی استفاده کنیم؟ را از دست ندهید.

انواع تنور را نام ببرید

انواع تنور رستورانی را می توان در نانوایی و شیرینی پزی و برای پخت انواع نان و کلوچه استفاده کرد، بطور کلی تنورها به انواع مختلف گازی، سنتی و برقی تقسیم می شوند.

انواع نان در تنور گازی 🍞

یکی از انواع تنور که از آن در نانوایی، شیرینی پزی و حتی منازل استفاده می شود تنور گازی است، این تنور در مدل های استوانه ای و مکعبی و در ابعاد و مدل های مختلف تولید و عرضه می شود، راه اندازی و استفاده از انواع تنورهای گازی بسیار ساده می باشد و آنچه باید درباره ی انواع تنور بدانید نحوه ی روشن کردن آن ها می باشد.

نحوه کار با تنور گازی استوانه ای

همانطور که از نام تنورهای گازی مشخص است انواع تنور گازی استوانه ای به شکل استوانه و در ابعاد مختلفی ساخته می شود، معمولا تنورهای استوانه ای از لوله هایی به جهت اتصال به گاز، پایه تنور و شلنگ های رابط بین شیر تشکیل شده اند.

آموزش تنور گازی استوانه ای

برای روشن کردن انواع تنور گازی لازم است طبق مراحل ذیل پیش بروید:

در قدم اول باید با برگرداندن بدنه ی تنور، سه پایه را در محل خود محکم کنید. حال لازم است لوله های مخصوص شیرها را متصل کنید، توجه داشته باشید که یک شیر برای اجاق بدنه ی بیرونی و دیگری برای اجاق داخلی تنور تعبیه شده است. در این مرحله باید شیلنگ رابط شیرها را متصل کرده و با کمک بست آن ها را محکم کنید. اکنون چرخ نگهدارنده تنور به پایه ها را در جای خود قرار داده و تنور را برگردانده و درب دستگاه را در جای خود قرار دهید.

نحوه پخت نان در تنور استوانه ای

شما می توانید انواع تنور استوانه ای را به گاز شهری یا کپسول متصل کرده و طبق مراحل ذیل پیش بروید:

ابتدا گاز داخلی تنور را باز کنید. اکنون با فندک، شعله ی داخلی تنور را روشن نمایید. در این مرحله گاز بیرونی را باز کرده و با استفاده از فندک، شعله ی خارجی را روشن کنید. شما می توانید شعله ی تنور گازی استوانه ای را با کمک دو شیر دستگاه تنظیم نمایید. حال که هر دو شعله ی داخلی و بیرونی را روشن کرده اید اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دیواره های تنور استوانه ای با حرارت ملایم شعله به خوبی گرم شود. ✍ توجه داشته باشید داغ شدن دیواره های تنور باعث می شود بتوانید به راحتی خمیر را به دیواره ی داخلی تنور چسبانده بطوری که خمیر از جای خود نیافتد.

راهنمای استفاده از تنور گازی مکعبی

یکی دیگر از انواع تنورهای گازی پرکاربرد تنور مکعبی گازی می باشد، این تنور بدنه ای از جنس استیل داشته و برای داخل دستگاه معمولا ورق گالوانیزه استفاده شده، تنور گازی مکعبی دارای یک صفحه ی چدنی است که به راحتی می توان آن را از جای خود خارج کرد داخل این تنور می توانید انواع نان، خمیر پیتزا و کلوچه را طبخ کنید چرا که این تنور مکعبی دارای یک صفحه ی جداگانه برای پخت انواع کیک، شیرینی و کلوچه می باشد.

این دستگاه دارای یک تنور فلزی است که بر روی شعله قرار می گیرد، وجود یک چهارپایه در زیر تنور باعث می شود بتوانید آن را به راحتی تراز کنید. این دستگاه دارای یک عدد شعله ی لوله ای با حرارت رو به پایین بوده که باعث برشته شدن کیک و نان خواهد شد.

علاوه بر این وجود یک شعله چدنی بزرگ به شما کمک می کند تا بتوانید نان تافتون و لواش را نیز آماده کنید. توجه داشته باشید که هر کدام از شعله ها دارای ولوم جداگانه ای بوده و شما می توانید میزان حرارت هر یک را به دلخواه خود تنظیم کنید.

نحوه ی روشن کردن تنور گازی مکعبی

همانطور که اشاره شد این تنور دارای 3 شعله ی جداگانه بوده و شما می توانید هر یک از شعله ها را به دلخوه خود روشن کرده و حرارت آن را تنظیم نمایید. همچنین شما می توانید هر سه شعله را به دلخواه خود روشن نگه دارید.

اگر می خواهید چند طبقه برای قرار دادن نان و شیرینی داشته باشید بهتر است به سراغ خرید انواع تنور گازی کشویی بروید این تنورها دارای چند طبقه هستند و شما می توانید حجم بیش تری نان و شیرینی را آماده کنید.

چگونه در تنور گازی نان بپزیم

ما در ادامه به صورت مرحله به مرحله نحوه ی پخت نان در تنور گازی را آموزش داده ایم:

قبل از روشن کردن و استفاده از تنور گازی ابتدا پایه ها را به درستی تنظیم نمایید، توجه داشته باشید چنانچه پایه ها تنظیم نباشد پخت نان به خوبی صورت نخواهد گرفت. حال ساج یا صفحه ی چدنی را بر روی ورق شعله پخش کن گالوانیزه محکم کنید. شیلنگ گاز را با بست فلزی به تنور محکم کنید. بهتر است پیش از استفاده تنور را روشن کرده و اجازه دهید بوی رنگ و به اصطلاح بوی نویی از آن برود. جهت روشن کردن تنور گازی شعله ی پایینی را روشن کرده و بعد از داغ شدن ساج، نان را داخل آن قرار دهید. شما می توانید برای پخت انواع کیک و کلوچه 🎂 🍪 از شعله ی بالا نیز استفاده کنید. نکته: به هیچ عنوان بدون دستکش شعله های داخل دستگاه را روشن نکنید، حتما از دستکش های بلند و مخصوص برای روشن کردن شعله های تنور استفاده نمایید. نکته: درب دستگاه را به آرامی باز و بسته نمایید تا شعله ها خاموش نشوند.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.