بهزی

جست و جو در بهزی...

چوب ام دی اف چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

چوب ام دی اف چیست؟

چوب ام دی اف چیست؟

ابتدا ببینیم ام دی اف مخفف چیست؟ ام دی اف یا MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنی «تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط» است ، که نوعی فرآورده چوبی محسوب می‌شود و در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه به کار برده می‌شود.

تخته فیبر با چگالی پایین، معمولا «خرده چوب (particle board)» نامیده می‌شود که ما آن را با نام «نئوپان» می‌شناسیم. نئوپان یا همان خرده چوب حتی از ذره‌های کوچکتری نسبت به ذره‌های چوب ام دی اف ساخته می‌شود و حتی می‌توان از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن بهره برد. همین امر نیز باعث می‌شود که نئوپان گران نبوده و البته نسبت به ام دی اف ضعیف‌تر نیز باشد. اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف،‌ نوعی فراورده چوبی به نام «تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا (high density fibreboard)» نیز وجود دارد ، که از آن با عنوان «اچ دی اف – HDF» یا «تخته سخت – Hardboard » نیز یاد می‌شود. برای ساخت اچ دی اف، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیشتری مورد نیاز است، اما در عوض معمولا نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولا مقاومت بالایی دارند، اما تولید آن‌ها می‌تواند با قیمت بالا تمام شود. به این ترتیب می‌توان گفت که منظور از چگالی متوسط در mdf چیست و با نگاه کردن به این اعداد که بیانگر چگالی سه نوع تخته فیبر اشاره شده در بالا هستند، می‌توان به طور کامل نسبت آن را درک کرد:

چگالی تخته فیبرهای معمول

تخته فیبر با چگالی کم یا همان نئوپان: 160 تا 450 کیلوگرم در متر مکعب

تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف: 600 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب تخته فیبر با چگالی بالا: 800 تا 1040 کیلوگرم در متر مکعب

ابعاد انواع ورق ام دی اف

ابعاد استاندارد ورق های MDF به شرح زیر می باشد که در میان آن ها 4 مورد اول بیشترین کاربرد را در کشور ما دارد : (ابعاد ذکر شده به سانتی متر هستند)

183 × 366 _ 122 × 244 _ 122 × 280 _210 × 280 _ 210 × 305 _ 122 × 410

ضخامت انواع ورق ام دی اف

برای اجرای دکوراسیون فضاها و اشیا مختلف می بایست ابعاد متناسب با آن استفاده نماییم تا کار از زیبایی خوبی برخوردار شود. به عنوان مثال برای ساخت صفحه کابینت باید از ورق هایی که ضخامت آن ها بیشتر است مورد استفاده قرار گیرد مانند ام دی اف با ضخامت 32 میلی متر.

در حالت کلی در فروشگاه ها و نمایشگاه های ام دی اف ایران، ام دی اف ها در ضخامت های زیر عرضه می شوند: 6mm _ 10mm _ 12mm _ 16mm _ 25mm _ 32mm _ 38mm

ام دی اف چه کاربردهایی دارد؟

با توجه به این که می‌توان انواع روکش چوبی و غیر چوبی با رنگ و طرح‌های مختلفی را روی ورقه‌های ام دی اف قرار داد، می‌توان از آن در مواردی مثل کابینت آشپزخانه، انواع میز نهار خوری، میز مطالعه، انواع سرویس خواب و وسایل آن مانند تخت، میز آرایش، کمد، پاتختی و…، کتابخانه، انواع پارتیشن و… استفاده کرد.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.