بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع پیچ و مهره

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع پیچ و مهره

پیچ و مهره چیست؟

💫پیچ، وسیله ی دارای مارپیچ برای اتصال است که معمولا آن را از فلز می سازند که بخش هندسی در ابتدای وسیله می تواند به اشکال مختلفی مثل موارد زیر باشد: 🔹🔸مربعی 🔹🔸۶ ضلعی 🔹🔸گرد 💫یچ و مهره ها برای ایجاد اتصالات در مکان های مختلف و برای اشیا مختلف استفاده می شوند، بیشترین کاربرد آنها در قطعات صنعتی است.از پیچ بیشتر در اتصالاتی استفاده می شود که نیاز به باز و بسته شدن دارند و قرار نیست همیشه بسته بمانند.برای اتصالات دائمی و بدون نیاز به باز و بسته شدن معمولا از جوش استفاه می شود.

✳️پیچ و مهره ها معمولا بنا به کاربردهای مختلف با مواد زیر ساخته می شوند از:

🔺آلومینیوم 🔺برنج 🔺آلیاژ مس 🔺پلاستیک 🔺فولاد 🔺استیل 🔺فولاد ضد زنگ 🔺تیتانیوم 🌀به شیار های بین سر تا انتهای نوک پیچ، رزوه می گویند.کلیه پیچ ها به دو دسته تمام رزوه و نیم رزوه تقسیم می شسوند.برخی از پیچ و مهره ها برای اتصالشان نیاز به سوراخ اولیه دارند، مانند پیچ های ۶ گوشه که معمولا با مهره و واشر استفاده می شوند. 🌀در این میان نوع دیگری از پیچ ها وجود دارند که نیاز به سوراخ اولیه و از پیش تعیین شده ندارند و با سر مته مانندشان مسیر را باز می کنند و نیاز به مهره ندارند.این نوع به پیچ های خودکار و سر مته ای معروف هستند.

✳️انواع پیچ و مهره از لحاظ کاربرد

⚡️پیچ لنگر: برای ایجاد اتصالات به بتن ⚡️پیچ حمل: پیچ با سر گرد و صاف برای جلوگیری از چرخش ⚡️پیچ آسانسور: پیچ با سر بزرگ جهت استفاده در آسانسور ها و نقاله ⚡️پیچ شش ضلعی: دارای کاربرد فراوان از جمله در ساختمان سازی و صنعت ⚡️پیچ J مانند: برای نگه داشتن پیچ های چشمی به کار می رود ⚡️پیچ سنگ: در ساخت تونل و برای تثبیت دیوار ها ⚡️پیچ و مهره شیکاگو: دارای نر و ماده است و برای اتصال ورقه ها استفاده می شود. ⚡️پیچ شانه: استفاده در قرقره قطعات متحرک و چرخ دنده ها ⚡️پیچ U: برای نگه داشتن اجسام گرد اتصال به سطوح با دو سوراخ ⚡️پیچ چشمی: با یک حلقه دایره ای شکل در انتهای آن برای نگه داشتن زنجیر به کار می رود.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.