بهزی

جست و جو در بهزی...

همه چیز درباره انواع اره ها

زمان مطالعه 1 دقیقه

همه چیز درباره انواع اره ها

اره یکی از ابزارهایی است که از ادوار گذشته در شکل های گوناگون توسط انسان ها استفاده می شده است. اساس روند برش با اره، به حرکت رفت و برگشتی تیغه آن بستگی دارد. پیشرفت تکنولوژی باعث شده که تیغه هایی با درجه سختی و استحکام مختلف تولید شوند تا بتوان جهت برش کاری قطعات یا سطوح متنوع از آن استفاده نمود و نیاز مشتریان را برطرف ساخت.

انواع اره

انواع اره دستی

ساده ترین نوع اره، اره های دستی هستند و تعداد مدل های آن زیاد است تفاوت آن ها در تعداد دندانه ها، تراکم دنده ها و زاویه های بین دنده ها است کاربرد اصلی اره های دستی برش چوب بوده و در فعالیت های نجاری از آن ها بیشتر استفاده می گردد و تعداد کمی از آن ها جهت برش آهن و سایر اجسام استفاده می شود.
اره سنتی نجاری(اره دستی سنتی) اره سنتی نجاری یکی از پرکاربردترین انواع اره به شمار می رود که دسته آن Dشکل است و در سه مدل وجود دارد تفاوت سه مدل آن ها با یکدیگر در طول تیغه و اندازه دندانه ها است.
اره مویی دستی(اره کمانی) این اره دستی برای انجام برشکاری های دقیق و ظریف محصولات چوبی بهترین گزینه است. بیشترین کاربرد اره مویی برای معرق کاری است و در زمان کار باید مراقب باشید تا تیغه آن نشکند. شکل ظاهری دسته این اره ها به صورت U و نام دیگر آن اره کمانی است این نوع اره به صورت برقی نیز وجود دارد.
اره منبت کاری اره منبت کاری شباهت بسیاری به اره مویی دارد و U شکل است اما کمان های آنها به صورتی طراحی شده اند که عمق بیشتری را برش می دهند و تیغه آنها هم از اره مویی ضخیم تر است.
اره دستی دو طرفه وجود دو دسته در دو سمت این اره ها موجب می شود تا در هنگام برش کاری دو نفر بتوانند با همکاری یکدیگر برش را انجام دهند. کاربرد اره دو طرفه بیشتر برای بریدن الوار بزرگ و تنه درختان است.
اره سرشاخه زن اره سرشاخه زن برای هرس درختان و باغبانی گزینه بسیار مناسبی است سر تیغ این اره به صورت قوس دار و دسته آن بلند است تا بتوان برای شاخه هایی که دسترسی به آنها سخت است از آن استفاده کرد.

اره برش سطح

در شرایطی کاربرد دارد که قصد برش سطح چوب با هدف حذف قسمت های اضافه یا بیرون زدگی ها را داریم. دندانه های استفاده شده روی این اره ها به صورت موازی هستند و وجود دو لبه با دندانه موجب شده تا بدون آسیب رسیدن به چوب بتوان از آنها استفاده کرد.
اره دم روباه طول این نوع اره از ۳۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر است و تیغه آن شکل خاصی دارد که قسمت نوک آن باریک تر از قسمت انتهایی است. توسط اره روباهی می توان چوب را به صورت طولی یا عرضی برش داد.
اره نجاری پشت دار طول این اره ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر است و یک قطعه چوبی یا فلزی در قسمت بالای تیغه از ابتدا تا انتهای آن وجود دارد که موجب می شود هنگام برش تیغه تاب بر ندارد. دندانه ها رو به جلو هستند و هنگام برش در جهت خلاف آسیبی به کاربر وارد نمی شود.
اره دستی ظریف بر شکل اره دستی ظریف بر کاملا شبیه اره نجاری پشت دار است فقط دندانه های آن ریز تر و تیغه آن نازک تر است که برای کارهای ظریف مورد استفاده قرار می گیرد.
اره ژاپنی این نمونه اره چوب بری برای انواع چوب های تر و خشک مورد استفاده قرار می گیرد . شکل ظاهری این اره ها باعث شده تا در شرایطی کاربرد داشته باشند که قابلیت برشکاری با استفاده از اره های معمولی برای ما وجود ندارد. اره های ژاپنی در سه شکل هستند و در هر دو طرف تیغه، دندانه وجود دارد یک طرف دندانه های ریز و طرف دیگر دندانه های بزرگ و جهت دندانه ها به سمت دسته اره است هنگامی که کاربر اره را به سمت خود می کشاند چوب برش داده می شود جنس تیغه ها از فولاد است تا طول عمر آن افزایش یابد.
اره روکش بر از این اره برای برش روکش های یک تا دو میلی متری استفاده می شود شکل این اره ها بسیار خاص و کاملا قابل تشخیص است.
اره نوکی(اره دستی نوک دار) این اره نوکی ها در طول تیغه دندانه ها بسیار ضخیم هستند و نوک آن تیز و نازک است. برای برش های گرد و دارای انحنا بسیار کاربردی است، طول اره هم از ۳۰ سانتی متر بیشتر نمی شود.
اره زنجیری دستی در این مدل اره عملیات برش توسط زنجیر انجام می شود. این اره علاوه بر اینکه به صورت دستی وجود دارد به صورت موتوری و برقی هم در بازار موجود است.

انواع اره برقی

اره برقی همانند اره های دستی انواع گوناگونی دارد و تفاوت اصلی آن ها با اره دستی ها به منبع تغذیه ربط دارد. به وسیله اره برقی ها می توان چوب و فولاد و آهن و اجسام مختلف را برش داد و از آن جایی که منبع تغذیه آن ها برقی است؛ توان و نیروی بیشتری نسبت به اره های دستی دارند و قطعات بزرگتری را می توانند برش دهند.

اره میزی اره میزی یکی از انواع اره برقی است که کاربرد فراوانی دارد و کار با آن بسیار خطرناک است. از اره میزی برای برش چوب، نئوپان، ام دی اف، پلاستیک و فلز نرم استفاده می شود.

اره فارسی بر از این ابزار برای ایجاد برش فارسی استفاده می شود و نجاران برای ایجاد برش های زوایه دار از آن استفاده می کنند. با استفاده از اره فارسی بر می توانید برش های عرضی، فارسی، اریب و ترکیبی را روی چوب و پلاستیک، تخته سه لایه و مواد نرم دیگر ایجاد کنید. اره فارسی بر در سه مدل ثابت، کشویی و کشویی دو طرفه موجود است که باید با توجه به حجم و فضای کار و نوع کارتان اره فارسی بر مناسب خود را تهیه کنید.

اره بازویی(اره رادیال) عملکرد این اره برعکس اره میزی است. تیغه اره به میز و یک بازوی متحرک وصل است و هنگامی که قطعه کار ثابت قرار می گیرد می توانیم با به حرکت در آوردن تیغه، انواع برش عرضی، طولی و ترکیبی را انجام دهیم.

اره زنجیری برقی تیغه ی اره زنجیری، زنجیره ای و دندانه ای است. این اره برش های دقیقی ایجاد نمی کند ولی بسیار سریع عملیات برش را انجام می دهد. اره زنجیری برقی شارژی هم وجود دارد.

اره افقی بر اره های افقی بر برقی برای هرس درختان، قطعه کردن چوب، آجر و کاشی کاربرد دارد و با تعویض تیغه آن در کارهای دیگر مثل بریدن لوله های pvc و…. می توانید از آن استفاده کنید. عملکرد این اره به صورتی است که با عقب و جلو رفتن تیغه و حرکت ثابت آن می توان چوب را قطعه قطعه کرد.

اره نواری اره نواری در انواع مختلف افقی، عمودی و… و همچنین سایزهای متفاوتی وجود دارد. به این اره، اره فلکه هم می گویند و تیغه آن بین دو چرخ قرار می گیرد. اره نواری ابزاری کاربردی جهت کاهش طول و ضخامت الوار است، در صنعت فلزکاری هم از آن استفاده می شود.

اره مویی

اره مویی یک اره تخصصی است و از چرخ و یک ردیف فلز ساخته شده است و به طور کلی ابزاری است که برش های ظریف و دقیق را ایجاد می کند. کاربرد اره مویی در معرق کاری، منبت کاری و ساخت عروسک های چوبی است. اره مویی به صورت دستی هم وجود دارد ولی برای طرح هایی با الگوی پیچیده، اره مویی برقی گزینه بهتری نسبت به اره مویی دستی است.
اره گرد بر(اره دیسکی) یکی از انواع اره که در شرایط مختلفی می تواند برای برش کاری روی چوب، فایبر گلاس یا حتی فلزات مورد استفاده قرار گیرد، اره گرد بر است. از این اره ها برای برش انواع تخته سه لایی یا چوب به صورت مستقیم استفاده می شود. این محصولات دارای انواع مختلفی هستند و شرکت های متعدد که در زمینه تولید ابزار فعالیت دارند، اقدام به تولید آنها کرده‌ اند.

اره ریلی نوعی اره گرد بر است که بر روی یک ریل فلزی قرار می گیرد. ریل فلزی را به قطعه کار یا ورقه اتصال می دهند و سپس تیغه گرد بر را به جلو حرکت می دهند. اره ریلی به اره گردبر نفوذی نیز معروف است و تفاوت اصلی اره گردبر با اره ریلی این است که می توان عمق برش را در اره ریلی دقیق تر کنترل نمود.
دورکن (اره دور کن) اره های دورکن ابزارهایی هستند که سایز بسیار بزرگی دارند و شباهت زیادی با اره ریلی ها دارند کاربرد اصلی اره دور کن ها این است که می توان از آن ها برای قطعات بزرگ از جنس چوب نئوپان، تخته سه لایه، ام دی اف، ورقه اکریلیک، ورقه لمینت، و... استفاده کرد هم چنین با تغییر جنس تیغه برای برش ورقه های آلومینیومی یا پلاستیکی نیز مناسب هستند. اره های دور کن در دو مدل افقی و عمودی تولید می شوند.
اره پروفیل بر کاربرد اره پروفیل بر بیشتر در مواردی مانند برش پروفیل های گوناگون یا ساخت در و پنجره است. با استفاده از این اره ها می توانید برش های متقاطع و دقیقی را روی پروفیل های گوناگون ایجاد کنید و امکان برشکاری قطعات مختلف برای ساخت سازه هایی با حساسیت بالا نیز وجود دارد. قرار دادن یک پایه سنگین فولادی بر زیر این دستگاه ها نیز باعث می شود بتوان اره پروفیل بر را روی میز کار در کارگاه ها نصب کرد هم چنین نام دیگر این اره، اره آتشی است که با توجه به موتور و ساختار دستگاه در سه دسته بندی تک فاز، سه فاز و آهنگری وجود دارد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.