بهزی

جست و جو در بهزی...

دستگاه پرس وکیوم چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

دستگاه پرس وکیوم چیست؟

دستگاه پرس وکیوم یا (ممبران) مدل پیشرفته تری از دستگاه های پرس چوب است که کاربرد های متفاوت و فراوانی در زمینه تولید محصولات و فرآورده های چوبی دارد. برخی از کاربرد های این دستگاه ها شامل پرس انواع روکش ها همانند هایگلاس، روکش طبیعی، روکش چرمی و… از ارتفاع ۵ تا۱۰ سانتی متر است.

از قابلیت های دیگر این دستگاه می توان به انجام عملیات خم کاری چوب اشاره کرد که کاربرد های فراوان دارد و پاسخگوی تولیدکننده هایی است که نیاز به تنظیم حرارت و فشار دستگاه برای قالب کاری دارند.

کاربرد های دستگاه پرس وکیوم

🟣 یکی از کاربرد های این دستگاه روکش انواع قطعات پی وی سی، ام دی اف و …. است.
🟣 از دیگر کاربرد های این دستگاه می توان به روکش درب های کابینت اشاره کرد که پس از تراش کاری با دستگاه سی ان سی انجام می شود.

🟣 کاربرد دیگری از که از دستگاه وکیوم می شود، مربوط به روکش انواع قطعاتی است که از ام دی اف ساخته شده است. این قطعات پس از آن که با دستگاه سی ان سی چوب برش داده شد با این دستگاه روکش می شود.

🟣 درب هایی که از ام دی اف ساخته می شود، پس از آن با این دستگاه روکش می شود.
🟣 دیگر کاربرد این دستگاه، روکش قطعات خام و هر نوع محصول و فرآورده ای است که از جنس ام دی اف می باشد.

قابلیت های دستگاه پرس وکیوم

🟣 دستگاه پرس وکیوم از المنت چروک گیر برخوردار است.
🟣 یک المنت شیشه ای روی دستگاه نصب است.

🟣 دستگاه از یک پمپ وکیوم روغنی با ظرفیت 100 مترمکعب برخوردار است.
🟣 دستگاه به شکل پارتیشن بندی ساخته شده است.
🟣 سیستم حرارتی خودکار و عیب یابی دارد.

🟣 با این دستگاه می توان قطعه کار را دو طرفه روکش کرد.
🟣 دارای سیتم کنترل فشار وکیوم می باشد.

انواع دستگاه پرس وکیوم

دستگاه های پرس وکیوم با توجه به نوع طراحی و ساختار آن ها به انواع متفاوتی تقسیم می شوند. در واقع هر یک از این انواع کاربرد های خاصی دارند و البته از نظر قیمت هم با یکدیگر تفاوت دارند.

دستگاه پرس وکیوم آسانسوری
یکی از انواع شناخته شده و پرکاربرد دستگاه پرس وکیوم، نوع آسانسوری آن است. در دستگاه آسانسوری درب و محفظه دستگاه روی کار نصب شده است و فشار و گرما به وسیله آن کنترل و تنظیم می شود. این دستگاه به شکل آسانسوری بالا و پایین می رود. برای این کار تنها کافی است دکمه آن را فشار داده و درب دستگاه پس از لحظاتی تا ارتفاع حدود نیم متری بالا می رود و آماده قرار دادن قطعات و روکش وکیوم می شود.

دستگاه پرس وکیوم صندوقی
عملکرد این نوع دستگاه هم با توجه به نوع درب آن متفاوت است. درب این دستگاه به جای آسانسوری بالا رفتن، همانند یک صندوق باز می شود. این دستگاه با نام دستگاه وکیوم صدفی هم شناخته می شود. این دستگاه را می توان تقریبا پرکاربرد ترین نوع دستگاه وکیوم تلقی کرد.

دستگاه پرس وکیوم واگنی
بخش زیادی از تفاوت دستگاه پرس وکیوم واگنی با انواع دیگر، مربوط به سینی دستگاه است. معمولاً دو تا سه سینی در دستگاه وکیوم واگنی قرار دارد دستگاه محصولات را در یک سینی پرس وکیوم می کند و کاربر هم در حال قرار دادن چوب و سایر محصولات برای مرحله بعدی پرس است.
در این حالت نه تنها از اتلاف وقت جلوگیری می شود و زمان پرس کاهش می یابد، بلکه تولید شما هم بیش تر می شود. این نوع دستگاه های وکیوم می تواند هم از نوع صندوقی و هم آسانسوری باشد. به همین دلیل معمولاً چنین دستگاهی با نام دستگاه وکیوم واگنی صندوقی یا دستگاه واگنی آسانسوری هم شناخته می شود.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.