بهزی

جست و جو در بهزی...

تزریق پلاستیک چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

تزریق پلاستیک چیست؟

برای شناخت دستگاه تزریق پلاستیک و کارکرد آن لازم است ابتدا به تعریف دقیقی در مورد تزریق پلاستیک برسید. تزریق پلاستیک دقیق‌ترین، ساده‌ترین و پرکاربردترین روش تولید محصولات پلاستیکی است. در این روش مواد اولیه محصولات پلاستیکی که همان پلیمرها یا بسپارهای جامد هستند، تغییر شکل داده و فرم‌دهی می‌شوند.
به این صورت که مواد پلیمری به شکل دانه‌های ریز وارد دستگاه پلاستیک‌سازی می‌شوند. سپس این مواد از محفظه داغی که داخل دستگاه تعبیه شده عبور کرده و به مواد مذاب تبدیل می‌شوند.
در این مرحله مواد مذاب به وسیله جک هیدرولیکی وارد حفره‌های قالب تزریق پلاستیک می‌شوند. این مواد در یک تایم مشخص در داخل قالب فرم گرفته و خارج می‌شوند. حال که با روش تزریق پلاستیک آشنا شدید بهتر است با دستگاه تزریق پلاستیک و کارکرد آن آشنا شوید.

ماشین تزریق پلاستیک

قبل از این که ماشینهای تزریق پلاستیک ابداع و تولید شوند، محصولات پلاستیکی به سختی تولید می‌شدند.
معمولا بیشتر پروسه تولید به شکل دستی انجام می‌شد. به عنوان مثال برای ذوب مواد پلیمر، اطراف سیلندر را با شعله آتش گرم می‌کردند. به علاوه این که تهیه قالب‌های مختلف خود معضل بزرگی برای تولیدکنندگان بود. به همین خاطر تنوع محصولات پلاستیکی در گذشته بسیار محدود بود.
امروزه با ابداع و تولید انواع دستگاه تزریق پلاستیک، فرآیند تولید لوازم پلاستیکی ضمن سهولت، سرعت بیشتری گرفته و شاهد تنوع بالایی در بازار محصولات پلاستیکی هستیم.
ماشین های تزریق پلاستیک انواع مختلفی دارند که در عملکرد باید یکدیگر متفاوتند اما در نهایت محصولات تولیدی همه انواع این دستگاه‌ها یکسان است. در واقع تمام انواع مختلف این دستگاه‌ها خروجی مشابهی دارند.
ممکن است این سوال برایتان به وجود آید که با وجود خروجی یکسان در این دستگاه‌ها چه لزومی در تفاوت ساختار و مکانیزم آن‌ها وجود دارند.
آنچه در این بین اهمیت پیدا می‌کند هزینه تأمین این دستگاه‌ها است. به عبارتی هزینه دستگاه‌ها و هزینه تولید محصولات پلاستیکی در دستگاه‌های مختلف تزریق پلاستیک متفاوت است. به این ترتیب هر کارفرما باید قبل از تاسیس کارگاه تولید پلاستیک و خرید دستگاه تزریق پلاستیک شرایط مالی خود را در نظر بگیرد.

انواع دستگاه های تزریق موجود در بازار ایران چه هستند؟

انواع دستگاه تزریق پلاستیک موجود در بازار دارای گونه های مختلفی می باشد و کاربرد های متنوعی دارد. در ادامه به بیان و بررسی انواع دستگاه تزریق پلاستیک موجود در بازار می پردازیم:

ساختار مختلف دستگاه تزریق پلاستیک

این نوع از دستگاه ها انواع مختلفی از نظر ساختاری دارند که به دسته های زیرین تری تبدیل می شوند که برای جمع آوری اطلاعات و برای راه اندازی و استفاده از این نوع دستگاه ها بهتر است همه آنها را بشناسیم و از روند کاری آنها اطلاعات مختصری داشته باشیم تا در آینده به مشکل بر نخوریم. در ادامه تمامی اطلاعات لازم در این رابطه را به شما عزیزان شرح می دهیم.

دستگاه تزریق پلاستیک به ۲ بخش تقسیم بندی می‌شود:

* بخش اول گیره دستگاه
* بخش دوم قسمت تزریق

عملکرد واحد گیره، باز و بسته کردن قالب و بیرون انداختن محصولات است. ۲ نوع روش باز و بست وجود دارد، مکانیزم این دستگاه بدین صورت است که ابتدا در بخش گیره، گیره به صورت دستی و در ادامه قسمت تزریق قالب مستقیماً با یک سیلندر هیدرولیکی باز و بسته می‌شود.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.