بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع مفتول

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع مفتول

مفتول سیاه ( آنیل شده ) مفتول گالوانیزه ( مفتول سفید ) مفتول مسوار مفتول استنلس استیل (استیل نگیر) مفتول فنر (پر کربن)

مفتول سیاه (Black Annealed Wire ) این نوع سیم که به مفتول آنیل شده یا آرماتوربندی نیز شناخته می شود که معمولا کاربرد آنها در بسته بندی ، قالب بندی ، ساخت انواع مفتول گالوانیزه ، آرماتوربندی و … می باشد که توضیح داده شده است. در روش آنیل اول میلگرد کلاف شده شماره 5.5 تا 8 را که به آن مفتول صنعتی ( wire ) نیز گفته می شود. در دمای بین ۸۰۰ الی ۹۰۰ درجه ی سانتی گراد طی فرایند نورد سرد در دستگاه های کشش به ۱.۲ الی ۶ میلی متر باریک به شکل کلاف های ۱۵ الی ۲۰ کیلویی دسته بندی می شود و بعد از آن در خلاء در کوره ی آنیل حرارت می بینند و بعد از ساعت ها به آرامی دمای اولیه خود را به دست می آورند.
مفتول گالوانیزه (Galvanized Wire) سیم گالوانیزه که در دنیای امروزه با توجه به کارایی آن به‌ عنوان صنعت مادر شناخته ‌شده است. مفتول گالوانیزه سفید در واقع نوعی از سیم است که طی فرآیندی که در آن فولادی که بدون هیچ‌ گونه اکسیژن و چربی است را در محفظه و یا وان پر از فلز روی که به حالت مذاب است شناور می کنند . سپس در نتیجه این فرآیند پوششی از آلیاژی مقاوم از جنس فلز روی بر روی آن ایجاد می‌شود. این کار باعث بالاتر رفتن مقاومت فولاد می‌شود. نتیجه این کار فلزی به وجود می ‌آید که از روی و فولاد تشکیل‌ شده است.
مفتول مسوار ( Copper Wire ) : مفتول مسوار به دلیل استفاده از مس در این مفتول نامگذاری شده است . مس به عنوان روکش مفتول آهن را در فرایند تولید می پوشاند که ضخامت این لایه مس به اندازه 0.7 الی 1 میکرون می باشد . در آنالیز مفتول مسوار عناصر فسفر (P) ، کربن (C) ، سیلیسیوم (Si) ، منگنز (Mn) و گوگرد (S) با درصد های مختلف وجود دارد . مفتول مسوار در قطر 0.5 الی 10 میلی متر به صورت کلاف ، شاخه ای و صورت قرقره با سطح مسطح تولید می شود .
مفتول استنلس استیل (Stainless Steel Sheet) مفتول استنلس استیل از فولاد ضد زنگ که از آلیاژی پر کاربرد فولاد با ترکیبات عناصر آهن ، کربن ، کروم و نیکل می باشد بدست می آید . مهم ترین خاصیت و ویژگی این فولاد در مقایسه با فولاد های دیگر همان زنگ نزدن آن است که پس از جنگ جهانی دوم ، فولادهای ضد زنگ مدرن توسعه یافت و به طور شایع بکار برده شد. در واقع این موضوع که فولاد ضد زنگ ، زنگ نمی ‌زند یک تصور نادرستی است. یکی از بهترین و ساده ترین راه های تشخیص میلگرد استیل بگیر از سیم استیل نگیر همراه داشتن یک آهنربا است که از وجود هرگونه اشتباه در فروش مفتول استیل جلوگیری به عمل می آورد . فولادهای ضد زنگ فقط در شرایطی خاص نظیر محیط ‌های غیرآلوده و آب شیرین یا آب دریا (به صورت جاری) بدون زنگ باقی می مانند. در هوای مرطوب دریایی یا در داخل آب ساکن (راکد) فولاد ضد زنگ نوع ۳۰۴ زنگ می زند، و اغلب به صورت موضعی دچار خوردگی حفره ای می گردد. به طور کلی ماهیت محیط و ترکیب شیمیایی فولاد هر دو در تشکیل زنگ و خوردگی حفره ای فولاد ضد زنگ نقش تعیین کننده ‌ای دارند .
مفتول فنری (Spring Wire) مفتول های فنری در رده های فولادهای پر کربن قرار می گیرند که در حدود ۶ الی ۹ درصد کربن دارند و در قطر های ۲ الی ۱۲.۵ میلی متر موجود می باشد . اگر عنصر کربن در فولاد فنر بیشتر باشد ، فولاد فنر پر کربن شناخته می شود ، اگر وانادیوم عنصر قالب باشد فولاد فنر وانادیوم دار و همچنین اگر مقدار عنصر کروم در فولاد زیاد باشد به فولاد فنر کروم دار معروف است. فولاد های فنر همانگونه که از اسمشان پیداست، دارای خاصیت ارتجاعی خوبی نسبت به دیگر فولاد ها می باشند. وجود عنصر سیلیسیم در فولاد فنر باعث خاصیت الاستیسیته خوب و همچنین وجود عنصر کروم در فولاد فنر، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهند .
مفتول پرکربن این فولاد دارای مقاومت بالایی نسبت به سایش است ، به همین دلیل در تولید تیغه های برش مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل وجود کربن بالا، قابلیت جوش پذیری این فولاد بسیار کم است . فولاد پرکربن در ساخت انواع فنر ، تیغه ها و تیغه اره ها کاربرد عامل اصلی تعیین استحکام و سختی فولاد ، میزان کربن موجود در فولاد ها می‌باشد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.