بهزی

جست و جو در بهزی...

نما رومی ساختمان چیست و چه تفاوتی با نما معمولی دارد؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

نما رومی ساختمان چیست و چه تفاوتی با نما معمولی دارد؟

نمای رومی چیست؟

نما رومی سنگی از جدیدترین سبک ها برای طراحی نما خارجی ساختمان ها است. طراحی نمای رومی ساختمان به نماهایی گفته می شود که در آن از جزئیات و المان های متعددی استفاده شده است. مانند ستون ها، صراحی، قرنیز های رولی و قوس های گرد و عریض. که اغلب از آن ها برای ورودی خانه ها و پایه نرده ها بهره می برند. مهمترین ویژگی نما رومی این است که طراحی های آن قالبا متقارن اند. همچنین مهمترین مشخصه نما رومی آن است که جزئیات آن زیاد و دارای پیچیدگی می باشند که همین مورد سبب محبوبیت این سبک بین بسیاری از افراد شده است. نما رومی به دلیل زیبایی و تفاوت با دیگر نماها، بسیار پرطرفدار است، اما در بیشتر مواقع اجرای این نماها پرهزینه اند. زیرا اغلب این نماها تمام سنگ هستند و از سنگ هایی مانند مرمر، گرانیت، تراورتن و ... استفاده می شوند. البته ناگفته نماند که می توان از سیمان سفید برای اجرای نما رومی جدید استفاده کرد. از طرفی هم هزینه سیمان از سنگ کمتر است. اما دوام و زیبایی نهایی کار با سنگ بیشتر سیمان سفید است.

10 تا از ویژگی نمای رومی

قبل از این که به تفاوت نما رومی ساختمان با سایر نماها بپردازیم باید با ویژگی های اصلی و شاخص نما رومی سنگی آشنا شویم در اینجا 10 تا از ویژگی نما رومی سنگی را ذکر کرده ایم. عبارت اند از:
1- اولین و مهمترین ویژگی آن ها که مشخصه ی ساختمان هایی است که طراحی نمای کلاسیک و یا نما رومی دارند، داشتن تقارن است و همچنین توجه به نسبت ها و قرینه سازی در طراحی و اجرای نما می باشد.
2- قوسی های طراحی شده در آن نما به شکل گرد و عریض اجرا می شود.
3- ستون هایی که در طراحی نما رومی به کار گرفته می شوند به شیوه های دوریک، یونیک و قرنتی اجرا می شود.
4- در نما رومی ساختمان دیوار های نما به صورت ستون های تزئینی عمل می کنند.
5- برای طراحی و ساخت نما رومی سنگی باید از دو تا ابزار پلی یورتان و جی آر سی استفاده شود.
6- طراحی طرح های گنبدی ساده طرح دار در بیرون و داخل ساختمان از دیگر ویژگی های نما رومی سنگی است.
7- سبک نما رومی ساختمان تنوع بالایی دارند علاوه بر تنوع در این سبک می توان تم های رنگی متفاوتی از جمله سفید، کرم، کرم روشن و قهوه ای در طراحی ها به کار برد.
8- پنجره ها در اجرا و طراحی نما رومی ساختمان بلند قاب دار و قوس دار هستند.
9- بهره مندی از نرده های سنگی و یا سیمانی و پیش ساخته مخصوص نمای رومی کلاسیک است.
10- سقف های بلند و طرح دار نمای رومی که باعث عظمت و ابهت بیشتر بنا می شود.

تفاوت نمای رومی در مقایسه با نمای مدرن

یکی از ویژگی های نمای مدرن این است که مفاهیم و فرم های تاریخی از آن ها حذف شده اند و از طرفی به عنوان جنبشی ضد ولخرجی، اسراف و نمایی گران قیمت به شمار می روند. در سبک معماری مدرن برخلاف معماری رومی از مصالحی مثل فولاد، بتن و شیشه استفاده می شود. این مصالح علاوه بر اینکه استحکام بالایی دارند به عنوان یک متریال عایق صدا و حرارت نیز کاربرد دارند. در طراحی نمای مدرن، نورگیر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، از طرفی مشخصه اصلی این سبک نما سادگی آن است. همان طور که اکثر افراد مطلع هستند سادگی در نمای مدرن بسیار نمایان است. نمای رومی نسبت به مدرن استحکام و امنیت پایین تری دارند همچنین از تفاوت های دیگر آن این است در بالا بردن اتلاف انرژی بسیار ماهرانه عمل می کنند. از دیگر تفاوت نمای رومی با نمای مدرن هزینه آنهاست. در طراحی و اجرا نمای رومی ساختمان قالبا از سنگ های ساختمانی مرغوب برای کاهش تخریب نما استفاده می کنند. به همین دلیل هزینه بیشتری نسبت به نمای مدرن دارد.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.