بهزی

جست و جو در بهزی...

دوام یک استخر بتنی چقدر است؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

دوام یک استخر بتنی چقدر است؟

یک استخر بتنی خوش‌ساخت، حدوداً ٥٠ سال یا بیشتر دوام خواهد داشت. عمر کارکرد یک استخر بتنی در داخل زمین (توکار) باید مادام‌العمر باشد.

البته آستر و روسازی استخر عمری طولانی ندارند. درنتیجه، یک استخر بتنی توکار، هر ١٠ تا ١٥ سال به روکاری مجدد نیاز دارد.

تشخیص نشتی آب استخر توسط پیمانکاری که صلاحیت این کار را دارد، روش بسیار خوبی برای تعیین این است که آیا استخر به روکاری مجدد نیاز دارد یا خیر. یا این‌که آیا نیاز هست آن را تعمیر یا نوسازی کنید.

آیا استخرهای بتنی مناسب‌تر هستند؟

استخر بتنی توکار نسبت به انواع دیگر استخرهای شنا، بهتر هستند. روش ساخت و مصالح آن‌ها نیز بهتر است. استخرهای بتنی با مراقبت، تعمیرات و روکاری مجدد تا چندین دهه دوام می‌آورند.مزایا:

افزایش قیمت خانه هنگام فروش مجدد آن
فراهم کردن امکاناتی ویژه
دوام بالا
قابل تنظیم در هر شکل و اندازه‌

کدام نوع استخر دوام بیشتری دارد؟

استخر بتنی، قوی‎ترین و بادوام‌ترین نوع استخر توکار است و درنتیجه عمر استخر بتنی نسبت به انواع دیگر طولانی‌تر است.

به استخرهای بتنی، استخرهای گانیت یا شاتکریت هم گفته می‌شود. نام شاتکریت از شیوه‌ای برای ساخت آن‌ها گرفته شده است. سازندگان این نوع استخرها، از تفنگ مخصوصی برای پاشیدن بتن تَر به دیواره‌هایی که با فولاد مسلح شده‌اند، استفاده می‌کنند.

برخلاف آن، در گانیت از مخلوط آب و بتن خشک در افشانه استفاده می‌شود. به بیانی دیگر، این فرآیند تا زمانی که بنا به آن آب اضافه نکند، خشک است.

دوام یک استخر چقدر است؟

استخر، انواع مختلفی دارد و دوام هرکدام با دیگری متفاوت است. علاوه‌براین، استخرهای بتنی توکار، روسازی‌های متنوعی دارند که طول عمر هرکدام از آن‌ها با دیگری فرق دارد.

انواع استخر و دوام آن‌ها

استخرهای توکار- ٥٠ تا ٧٠ سال
استخر با آستر وینیل (نوعی پلاستیک محکم)- ١٠ تا ١٢ سال
پلاستر- ٥ تا ١٠ سال
مصالح سنگی- ١٢ تا ٢٠ سال
کاشی‌کاری- ٥ تا ١٠ سال
گانیت- ١٠٠ سال
استخرهای روکار – ١٠ تا ٢٠سال
فایبرگلس – ٢٠ تا ٣٠ سال

استخر بتنی توکار

اگر استخر توکار به خوبی ساخته شده باشد و شرایط آن مناسب باشد، دوام بسیار طولانی خواهد داشت. ولی آسترها یا روساز استخر آنقدرها دوام نمی‌آورند و به همین دلیل باید هر ١٠ سال یک‌بار آن‌ها را مجدداً روکاری کنید. روکاری در زمان نشتی روساز یا آستر نیز لازم است که کاری فراتر از یک تعمیر ساده است.

یک استخر بتنی توکار با کم‌ترین کیفیت، تنها ٢٠ سال دوام می‌آورد. استخرهای خوش‌ساخت و باکیفیت تا ٧٠ سال سالم باقی می‌مانند.

استخر با آستر وینیل

آستر وینیل پس از نصب، هر ١٠ تا ١٢ سال نیاز به تعویض دارد. باوجود معایب این نوع استخر، آستر وینیل گزینه‌ای پرطرفدار است. این نوع استخر با پیش پرداخت پایین‌تر در هر محیطی قابل استفاده خواهد بود. ایراد دیگر این نوع استخر، هزینه‌ای است که هنگام نصب آستر وینیل باید پرداخت شود.

استخرهای روکار

انتظار می‌رود یک استخر روکار بین ١٠ تا ٢٠ سال دوام داشته باشد. آستر این نوع استخرها، مانند استخرهای توکار است. ساختار ضعیف استخرهای روکار، دلیل اصلی دوام پایین آن‌هاست.

به‌طور کلی، نیاز است که آستر استخر لااقل یک بار تعویض شود. به بیان دیگر، یک استخر روکار، در طول عمر خود به دو آستر نیاز خواهد داشت.

استخر فایبرگلاس

استخر فایبرگلاس زیاد به رسیدگی نیاز ندارد و در عین حال دوام بالایی دارد؛ ولی عمر این استخرها به اندازه‌ی استخرهای بتنی توکار نیست.

استخرهای فایبرگلاس تا ٣٠ سال دوام می‌آورند. نسبت به استخرهای بتنی دوام کم‌تری دارند، زیرا ساختار و مصالحی که در آن‌ها استفاده می‌شود، یکسان نیست.

این استخرها به‌صورت پیش‌ساخته از کارخانه آورده می‌شوند و در یک سوراخ حفاری‌شده با پایه‌ریزی شن‌وماسه یا بتن نصب می‌شوند. در برخی موارد، فایبرگلاس می‌تواند جایگزینی برای استخرهای بتنی توکار باشد.

عواملی که بر دوام یک استخر تأثیر می‌گذارند

حتماً تا الان اطلاعاتی کلی از دوام استخرهای مختلف به دست آورده‌اید. ولی باید این را هم بدانید که عوامل مشخصی وجود دارند که بر عمر کارکرد یک استخر اثر می‌گذارند. این عوامل در هر نوع استخری مصداق دارند و کاملاً تحت‌کنترل شما هستند.

سازنده

همه‌ی ما می‌دانیم که برای ساخت یک محصول، چندین سازنده وجود دارد. سازندگانی هستند که محصولات باکیفیت به مشتریان خود ارائه می‌دهند. برخی از سازندگان نیز اهمیت کم‌تری به کیفیت می‌دهند و بیشتر به سود و زیان توجه دارند.

باید مطمئن باشید که مصالح مورد استفاده در استخر از سازنده‌ای قابل اعتماد تأمین شده است. شرکتی را انتخاب کنید که از بهترین تکنیک‌ها و باکیفیت‌ترین مصالح بهره می‌برد. اگر می‌خواهید استخر شما دوام طولانی داشته باشد این مهم‌ترین کار است.

نصب

عامل مهم دیگر این است که به نوع نصب، روساز و آستر استخر توجه کنید. باید از یک نصاب باتجربه که با چالش‌های مختلف روبه‌رو شده کمک بگیرید. شرکتی را انتخاب کنید که از پسِ مشکلاتی که ممکن است هنگام کار رخ دهد، بربیاید.

نصب صحیح باعث می‌شود در آینده استخر با مشکلات مهمی مواجه نشود. در نتیجه، باید به توصیه‌نامه‌ی شرکت عمل کنید. برای خدمات و تعمیرات استخر، شرکتی را انتخاب کنید که به ساخت استخرهایی باکیفیت مشهور است.

مراقبت

در نهایت، دوام استخر شما به این بستگی دارد که چطور از آن مراقبت کنید. مراقبت از استخر می‌تواند عمر کارکرد آن را افزایش یا کاهش دهد. استخرهای جدیدی هستند که به دلیل عدم مراقبت، نسبت به استخرهای قدیمی‌ وضعیت نامناسب‌تری دارند.

استخرهایی که در معرض مواد شیمیایی برای بهسازی آب قرار می‌گیرند، نیاز به مراقبت کامل دارند. مراقبت از استخر آنقدرها کار سختی نیست.

مراقبت کامل از استخر شامل این موارد است:

کنترل مرتب مواد شیمیایی داخل آب استخر. باید از توازن شیمیایی آب استخر اطمینان حاصل کنید.
آشغال‌های کف استخر را تمیز کرده و جارو بزنید.
کل استخر را با فرچه تمیز کنید تا امکان رشد جلبک از بین برود. توصیه‌ی ما این است که از فرچه‌ی فلزی استفاده کنید و این کار را دست کم هفته‌ای یک بار انجام دهید.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.