بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع و مزیت استفاده از سقف کاذب

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع و مزیت استفاده از سقف کاذب

♦️ سقف رابیتس ♦️

سقف رابیتس یکی از رایج ترین انواع سقف کاذب است. رابیتس نوعی ورق مشبک از جنس گالوانیزه است که توسط سیم سیخبندی به شبکه فرعی وصل می گردد. رابیتس در دو نوع برجسته و مسطح تولید می شود که نوع برجسته آن برای دهانه های بزرگ و نوع مسطح آن برای دهانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.
ساختمان سقف رابیتس متشکل از نبشی، سیخ گول و لایه رویه (ورق های مشبک گالوانیزه) است. از مزایای این نوع سقف می توان به دسترسی آسان به مصالح، طرح پذیری متنوع و سرعت اجرای مناسب آن اشاره نمود. این سقف علاوه بر مزایای نامبرده، دارای معایبی مانند مصرف زیاد گچ، وزن زیاد، سرعت اجرای پایین و محدودیت آب و هوایی هنگام گچ کاری می باشد.

♦️سقف کناف♦️

کناف سقف در اکثر تعمیرات امروزی به چشم می خورد و به صورت پنل های گچی مسطح به سقف اصلی نصب می شود. این سقف در دو مدل سقف کناف یکپارچه و سقف کناف مشبک اجرا می گردد. سقف کناف یکپارچه از یک زیرسازی فولادی سبک وزن تولید می شود که پنل های گچی روکش دار بر روی آن نصب می گردد.
اما سقف کناف مشبک از ساختمان های سپری و تایل های سقفی به صورت یک شبکه تشکیل می شود که توسط آویز به سقف اصلی متصل می شوند. این سقف وزن بسیار سبکی دارد و قیمت آن نیز ارزان می باشد.
علاوه بر آن این نوع سقف نیاز به رنگ آمیزی ندارد و ترمیم و نگهداری آن نیز آسان است. سقف کناف در دو نوع دیکوریشن و ساده طراحی و اجرا می گردد.

♦️سقف با پنل های از پیش ساخته گچی♦️

جنس این سقف از المونیم است و قطعات از پیش ساخته گچی درون آن قرار می گیرند. امکان ایجاد طرح های گوناگون و تعویض قطعات سقف با پنل های از پیش ساخته گچی وجود دارد و می توان آن را با پرداخت کم رنگ آمیزی کرد. این سقف از مقاومت بالایی در برابر حریق برخوردار است و با محیط زیست سازگاری دارد. علاوه بر آن ایمنی آن در برابر زلزله بالا است و اجرای آن نیز به سرعت و به آسانی صورت می گیرد.

♦️سقف گریلیوم♦️

سقف گریلیوم نوعی سقف تزئینی محسوب می شود و جنس آن از المونیم یا آلیاژ است. گریلیوم به سقف باز معروف است و آنچه که بعد از نصب سقف نمایان می شود حفره های مربعی شکلی است که در مجاور یکدیگر نصب شدند. سقف گریلیوم را می توان به تنهایی و یا ترکیب با دیگر سقف های کاذب اجرا نمود. از مزایای سقف گریلیوم این است که می توان در پشت آن کانال و دریچه کار کرد، زیرا هیچ چیز جز چراغ از آن نمایان نمی شود.
نصب این سقف مانند سایر سقف ها توسط آویز و با استفاده از زنجیر یا سیم مفتول انجام می شود.

♦️سقف چوبی♦️

این نوع سقف حسی گرم و دلپذیر القا می کند و تاثیر شگرفی بر زیبایی دیکوریشن داخلی می گذارد. این سقف دارای یک بخش اصلی که متشکل از چهار تراش یا فولاد است، تشکیل می شود و قسمت فرعی آن نیز از چوب می باشد. نحوه نصب سقف چوبی بدین نحو است که قبل از اجرای لمبه کوبی، کلاف کشی و تراز سقف با چهارتراش چوبی مناسب در دور تا دور آن انجام می شود. جنس لمبه های چوبی از چوب نراد خارجی است.

♦️ سقف ترکیبی ♦️

سقف ترکیبی از اجرای چند نوع سقف کاذب که به شکل یک طرح هندسی در آمدند ایجاد می شود. برای اجرای این سقف باید به این نکته توجه داشت که طرح انتخابی مناسب با ساختمان های سقف کاذب باشد. قبل از نصب سقف ترکیبی، زیرسازی مناسب با آهن کشی یا بدون آن باید انجام شود.

♦️سقف المونیمی♦️

این نوع سقف با استفاده از تایل های المونیمی و بدون نیاز به بتونه کاری و پیچ نمودن تایل ها به سپری اجرا می شود. سقف المونیمی را می توان ترمیم کرد و به فضای پشت آن دسترسی داشت. قسمت های مختلف این نوع سقف در جای خود نصب می شوند. برای مثال اگر امکان تعریق و وجود رطوبت در پشت سقف وجودداشته باشد از تایل های روکش پی وی سی و پشت فویل دار استفاده می شود. اما اگر هدف از نصب این سقف صرفاٌ برای تزئین باشد از تایل های ساده رنگی استفاده می گردد. علاوه بر آن اگر سقف کاذب به عنوان عایق آکوستیک نصب می شود باید تایل های پانچ دار برای اجرای آن به کاربرده شوند. سقف دامپا یا سقف نواری جزء سقف های المونیمی محسوب می شود که از طریق شکل دادن پنل های المونیمی ایجاد می شود.
نصب و اجرای سقف دامپا به راحتی و به سرعت انجام می شود و پانل های آن را می توان از سمت پایین سقف جا زد و یا آن ها را جدا نمود. این پانل ها غیر قابل اشتعال هستند و رنگ آن ها ثابت است. سقف دامپا قابل شستشو است و عمر مفید آن نیز بالا می باشد. این سقف با توجه به محلی که در آن نصب می شود متفاوت است. برای مکان هایی که نیاز به عایق صوتی ندارند از نوع ساده و برای مکان هایی که باید اکوستیک شوند از نوع سوراخ دار استفاده می شود.

♦️سقف آکوستیک♦️

در اجرای این سقف از متریال هایی مانند پلاک های چوبی و گچی، ورقه های مقوایی فشرده و پارچه چین دار استفاده می شود. از ویژگی های این سقف می توان به سادگی، ضد صدا و حریق بودن و قیمت مناسب اشاره نمود.

♦️ سقف طلقی ♦️

سقف طلقی نمونه ای از سقف های کاذب پرکاربرد می باشد. از ویژگی های این مدل سقف می توان به قابلیت عبور نور از آن ها اشاره کرد. در سیستم اجرایی این سقف ها از شبکه بندی کناف استفاده می شود. از مزایای استفاده از این سقف می توان به اقتصادیت و سرعت نصب بالای آن ها اشاره کرد.

♦️ سقف مجازی ♦️

نمونه ای دیگر از سقف های کاذب، سقف آسمان مجازی یا سقف کشسان می باشند. در صورتی که ساختمان به گونه ای است که از قبل پروفیل های مخصوص به نصب سقف کاذب در آن به کاررفته باشد، می توان از تایل های مخصوص استفاده کرد و نسبت به نصب سقف آسمان مجازی اقدام نمود.

♦️سقف شیشه ای♦️

در سقف های شیشه ای از شیشه های تزیینی برای پوشش سقف استفاده می شود. در اکثر مواقع از شیشه های سکوریت در این مدل بکار می رود. این نوع سقف قابلیت ورود نور را دارا می باشد و تمیز کردن و شستشوی آن به راحتی انجام می گیرد. همچنین از مزیت های این سقف ها این است که در طرح ها و رنگ های مختلف می توان آن را اجرا کرد. سقف شیشه ای معایبی نیز دارد از جمله این که وزن آن زیاد می باشد و هزینه نصب بالایی دارد. همچنین در شرایطی مانند زمین لرزه، احتمال شکستگی آن هرچند به میزان کم، اما وجود دارد.

♦️سقف کاذب آی گلس♦️

سقف آی گلس، سقف رایجی است که مواد اولیه‌اش در داخل کشور تولید می‌شود. این نوع سقف، از تایل‌ های شفاف آکریلیک ساخته شده و روشنایی را به خوبی از خود عبور می‌دهد ترکیب سقف آی گلس با انواع سقف کاذب به خصوص ام دی اف ظاهری بسیار زیبا و جذاب را بوجود می آورد. آی گلس دارای وزنی سبک می باشد و طرح بندی های بسیار متنوعی دارد.

🔶 مزیت های استفاده از سقف های کاذب 🔶

همانطور که گفتیم، سقف های کاذب انواع مختلفی دارد و می تواند در طرح ها و رنگ های مختلفی به کار رود. از جمله مزیت های استفاده از سقف کاذب می توان به موارد زیر اشاره داشت:

- نصب این نوع سقف ها در سطوح بزرگ، یکپارچه و حالت های قوسی و …

- امکان جابه جایی و حمل آسان

- ثابت بودن و عدم امکان دسترسی به پشت سقف کاذب در بیشتر انواع آن

- قابلیت رگلاژ و نصب آسان و سریع

- امکان شستشو و تمیز کردن سقف های کاذب یکی دیگر از مزایای آن است.

- امکان به کارگیری از نمونه های پیش ساخته که خشک و فاقد گرد و بو می باشند.

- یکی دیگر از مزیت ها را می توان به ساخت و تولید راحت تر و سریع تر آن در بعضی از مدل های سقف کاذب مرتبط دانست.

- عدم جابه جایی و ثبات پس از نصب

- امکان ایجاد یک شکل هندسی به صورت دلخواه

- ایزوله بودن که می تواند منجر به عدم گردش و جابه جایی جریان هوا درون آن شود.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.