بهزی

جست و جو در بهزی...

تعریف توری به همراه انواع و کاربردهای مختلف آن

زمان مطالعه 1 دقیقه

تعریف توری به همراه انواع و کاربردهای مختلف آن

توری چیست؟

یک شبکه ی فلزی که یا از بافته شدن سیم های مفتولی و یا برش و کشش ورق فولادی تولید شود، توری فلزی نامیده می شود. این شبکه می تواند همانند یک ورق آهن در طول ها و عرض های مختلف تولید گردد. خاصیت اصلی توری امکان بهره‌گیری از خصوصیات سیم مفتول و یا ورق فلزی می باشد. این در حالیست که وزن توری به اندازه ای پایین است که به راحتی می توان در کاربردهای مختلف از آن بهره گرفت. گاهی می توان با استفاده از توری یک محوطه کوچک را محصور نموده و امینت آن را تامین نمود و تاثیر بدی در جلوه های بصری این محوطه به جا نگذاشت. به عنوان مثال اگر محوطه ای با ورق فلزی محصور شود زیبایی محوطه تحت تاثیر قرار می گیرد. در تصویر شماره 1 توری آهنی گالوانیزه مشاهده می گردد. در این نوع توری سیم مفتول ها به صورت زنجیر وار به یکدیگر بافته شده و شبکه های یکپارچه شکل داده اند.

چشمه توری چیست؟

عموما توری، شبکه های هم اندازه ای دارد که به ابعاد آن چشمه توری گفته می شود. چشمه توری می تواند شکل های مختلفی به خود بگیرد. لوزی، شش ضلعی و متوازی الاضلاع شکل های رایج توری ها می باشد. البته این شکل های هندسی به طور دقیق نیستند که این امر بخاطر بافت سیم ها می باشد. در مواردی که توری از برش و کشش ورق تولید شود می توان شکل های دقیق تری بر روی توری پیاده نمود. توری هایی هستند که شکل چشمه آنها دایره ای است. این گونه توری ها با استفاده از عملیات قالب زنی بر روی ورق تولید می شوند. به این نوع توری ورق استیل مشبک نیز گفته می شود.

نکاتی که در خرید توری باید در نظر گرفت

قیمت توری
متناسب با کاربردی که برای آن در نظر داریم انتخاب گردد؛ قیمت توری حصاری از قیمت توری مرغی بیشتر است لذا استفاده از توری حصاری برای قفس حیوانات باعث اتلاف هزینه خواهد شد.

وزن توری
به نحوی انتخاب گردد که مانع از کارآیی آن نشده و یا پروژه را با مشکل مواجه نکند؛ استفاده از یک توری گابیون با وزن کم می تواند ساخت قطعات پیش ساخته را آسان می نماید اگر توری ساخته شده از مفتول با قطر بالا مورد استفاده قرار گیرد وزن قطعات بالا رفته و عملا ساخت قطعات به صرفه نخواهد بود.

ابعاد چشمه توری
به نحوی انتخاب شود که هدف از انتخاب توری را تامین نماید؛ توری فرنگی که به عنوان حفاظ در محل ساخت ساختمان قرار داده می شود باید دارای چشمه هایی باشد که قطعات آسیب زا به راحتی از آن عبور نکند. به عنوان مثال سقوط یک بخشی از لوله داربستی می بایست به واسطه توری کاملا مهار گردد. اگر ابعاد چشمه بزرگ باشد این هدف تامین نخواهد شد.

کاربرد توری
اگر توری برای محصور کردن فضای مشخصی انتخاب می شود، سایز سیم مفتول انتخابی متناسب با ضریب امنیتی مورد نیاز باشد.
پس با در نظر گرفتن این نکات شایسته است در خصوص انواع توری اطلاعات جامعی داشته باشیم.

انواع توری

با در نظر گرفتن این نکته که توری فلزی می تواند از سیم مفتول و یا ورق فولادی تولید گردد، اولین دسته بندی توری بر اساس متریال مورد استفاده در تولید آن می باشد. بنابراین دو نوع توری به طور کلی وجود دارد:

* توری مفتولی Metal chain link netting
* توری ورقه ای Metal expanded lath

اما پس از طبقه بندی توری بر اساس متریال مورد استفاده در تولید آن نوبت به دسته بندی انواع توری بر اساس اسامی رایج آن در بازار می رسد. توری هایی که با استفاده از سیم مفتولی تولید می گردند بر اساس قطر سیم مفتول، نوع بافته شدن رشته ها در یکدیگر، اندازه چشمه و شکل چشمه دسته بندی می شوند. گروهی از توری ها با استفاده از سیم آهنی بسیار نازک در حد 0.4 میلیمتر تولید می گردد در حالیکه توری هایی هستند که ضخامت مفتول آنها تا 4 میلیمتر می رسد. گاهی توری ها مانند زنجیره های بافته شده به هم دیگر فقط در حد یک یا دو دور به هم پیچیده شده اند در حالیکه در مواردی توری های نازک تر چندین دور گاهی تا 10 دور به هم تابیده می شوند. اندازه ی چشمه ها می تواند از 3/4 (سه چهارم) اینچ شروع شده تا 2 و نیم اینچ نزدیک به 7 سانتیمتر، متغیر باشد و در نهایت شکل چشمه ها که گاه به صورت یک لوزی ساده و گاه به شکل شش ضلعی تولید می گردد. البته این تنوع در شکل چشمه ها نیز ارتباط مستقیمی با نوع بافت سیم مفتول در تولید توری دارد.

بر اساس آنچه گفته شد مهمترین دسته بندی توری های مفتولی به شرح ذیل می باشد:

* توری حصاری Fence netting

* توری مرغی Chicken netting

* توری گابیون Gabion netting

* توری فرنگی (بچه گابیون)

* توری پرسی Woven wire mesh

* توری حصاری Fence netting

توری حصاری که با استفاده از سیم مفتول تولید می شود، دارای شبکه هایی با شکل لوزی بوده و سیم مفتول ها به صورت قلاب در هم بافته شده اند. همانطور که از نام این نوع توری مشخص است کاربرد اصلی آن در فنس و حصار کشی می باشد. مفتول مورد استفاده در این توری ها قطری در دامنه 2 تا 3 میلیمتر دارند. ابعاد چشمه ها از 5 تا 8 سانتیمتر متغییر است. با توجه به اینکه قیمت توری حصاری در مقایسه با هزینه دیوار کشی دور یک محوطه بسیار پایین است، کاربرد آن صرفه اقتصادی دارد.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.