بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع چاشنی های غذایی مورد استفاده در گیلان

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع چاشنی های غذایی مورد استفاده در گیلان

عموما غذاهای گیلانی با چاشنی های مخصوص به خود سرو می شوند. این چاشنی ها مزه و رنگ و لعاب بی نظیری به غذاها می بخشند که لذت خوردن آن ها را چند برابر می کنند. در این بخش قصد داریم تعدادی از این چاشنی های غذایی را به شما معرفی کنیم.

زیتون پرورده

بدون شک از بهترین و پرطرفدارترین چاشنی های گیلانی می توان به زیتون پردورده اشاره کرد. زیتون پروره عموما همراه اکثر غذاها قابل استفاده و سرو است. برای تهیه آن از چند نوع سبزی معطر و محلی گیلان شامل نعنا، چوچاق، زولنگ و خالواش استفاده می شود.برای تهیه زیتون پرورده از میکس و ترکیب کردن آب انار ترش، گردو آسیاب شده، سیر له شده، سبزیجات معطر، روغن زیتون و رب انار با هم و سپس با زیتون استفاده می شود.

سیر ترشی

سیر ترشی یکی از دیگر چاشنی های گیلانی است که طرفداران زیادی دارد. بهترین فصل تهیه سیر ترشی بهار است. در بهار کافی است چند لایه را از روی بوته سیر جدا کنید تا حبه ها مشخص شوند. دقت کنید که برای سیر ترشی لازم است هر بوته فقط یک لایه پوست داشته باشد، اما نباید حبه ها از هم جدا شوند.اگر تنها سیر خشک در دسترس دارید، آنها را به مدت یک روز بخیسانید. سپس، همانند دستور فوق پوست اضافه آن را گرفته، و بوته ها را در صافی بریزید تا خشک شوند.سیر ترشی را در کنار انواع کباب ها و خورشت های گیلانی مصرف کنید تا عطر آن شما را مدهوش کند.

کال کباب

کال کباب یکی از چاشنی های گیلانی و از پیش غذاهای خوشمزه این منطقه است برای درست کردن آن از بادمجان، سیر، گردو، آب انار، سبزی های محلی مانند نعنا و چوچاق استفاده می شود. همانطور که مشاهده می کنید دقیقا خلاف نامش در تهیه آن اصلا از گوشت استفاده نمی شود.

نازخاتون

ترشی ها از محبوب ترین چاشنی های گیلانی هستند. عموما بین چند ماه تا چند سال طول می کشد تا ترشی ها به طور کامل جا بیوفتند. اما برای خوردن نازخاتون سخت ترین کاری که باید انجام دهید کبابی کردن چند بادمجان است. طعم آن به همراه کوکوی اشپل ماهی، کته، کدو پلو و کباب فوق العاده است.

درار، دلار یا نمک سبز

درار از دیگر چاشنی های گیلانی است که از سبزیجات خام تهیه می شود و به صورت مخلوط در ماست، سالاد و در کنار غذا استفاده می شود. در تهیه دلار از نعنا، گشنیز، خالواش و نمک استفاده می شود.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.