بهزی

جست و جو در بهزی...

نگهداری آسان بونسای افرا در خانه

زمان مطالعه 1 دقیقه

نگهداری آسان بونسای افرا در خانه

یکی از بی نظیرترین درختان بونسای افرا ژاپنی است. افرا سبز ژاپنی دارای برگهای سبز است که در طول پاییز تغییر رنگ می دهند. اگر در آب و هوای نرمال و آفتابی نگهداری شود ، برگها ممکن است کمی بسوزند. درختان بونسای افرا ژاپنی یا Acer Palmatum به دلیل داشتن برگهای منحصر به فرد از نظر بونسای بسیار گرانبها هستند.
درختان ژاپنی افرا سبز برگریز هستند و در طول زمستان کمی برگهای خود را از دست می دهند. درخت بونسای افرا سبز ژاپنی 2-3 ساله است و در یک گلدان متوسط قرار می گیرد. گلدان ممکن است بسته به موجود بودن متفاوت باشد

نگهداری بونسای افرا

بونسای اگر درست و حسابی رسیدگی شود و به موقع آب دهی شود گیاهی بی نظیر خواهد بود. نگهداری بونسای به دلیل زیبایی شگفت انگیزی که دارد، اکثر افرادی که به پرورش بونسای عشق می ورزند نگهداری بونسای برایشان جالب خواهد بود نگهداری بونسای به دلیل زیبایی و برگ های زیادی که دارد در خانه می تواند روحیه خانواده را افزایش داده و همچنین میزان تمیزی هوای منزل را بالا ببرد پس ما به شما پیشنهاد نگهداری انواع بونسای را می دهیم پس همین حالا دست به کار شوید .بونسای به دلیل داشتن مدل خاص خود به بیننده خود واقعا حس خیالی می دهد .برای نگهداری بونسای که در نوع و رنگ های مختلف وجود دارد باید اطلاعاتی نظیر میزان نور دریافتی و دمای محل نگهداری و تغییر محل گیاه را در طول رشد بدانید.

محل نگهداری بونسای افرا

بهترین محل برای پرورش بونسای در محیط های باز و داخل منزل است ولی در پاییز و زمستان که دما به زیر صفر درجه می رسد باید محل نگهداری آن را تغییر دهیم تا برگ های آن نریزد ( اگر درمنزل باشد نیاز نیست جایش تغییر کند) و این نکته را هم اشاره کنیم که می توان بونسای را در اتاق روشن و در کنار پنجره هایی که از ان آفتاب به داخل اتاق تابیده می شود نیز قرار داد.

آیا محیط نگهداری از بونسای باید رطوبتی باشد؟

بله رطوبت هوا هم برای حفظ سلامتی بونسای مخصوصا در فصل زمستان بسیار مهم است. یکی از روش‌های خوب حفظ رطوبت بونسای،‌ استفاده از جزیره است. جزیره را خودتان به‌راحتی می‌توانید درست کنید.
در سینی یا ظرف کم‌عمقی که بزرگ‌تر از اندازه بونسای است، یک یا چند لایه سنگ کوچک بگذارید تا تمامی سطح سینی را بپوشاند. حالا روی آن آب بریزید. جزیره‌ شما آماده است. کافیست گلدان بونسای را روی آن بگذارید.
این آب کم‌کم بخار می‌شود و رطوبت هوای اطراف بونسای را حفظ می‌کند. یادتان باشد که باید به مقداری آب بریزید که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد چون باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن بونسای شما خواهد شد.

آیا باید گلدان یا خاک بونسای را عوض کنیم؟

بونسای اصولا زمانی که ریشه‌شان همه گلدان را پر کند زمان عوض کردن گلدان‌شان فرا رسیده است. بنابراین در چنین شرایطی باید گلدان آن بزرگ‌تر کرده و مقداری خاک مناسب نیز به آن اضافه کنید. فقط نکته‌ای که دراین باره باید به آن توجه کنید این است که، بهتر است گلدان بونسای را در وسط تابستان یعنی ماه مرداد عوض کنید.
در مورد عوض کردن خاک بونسای نیز باید بگوییم، خاک بونسای شما زمانی باید عوض شود که خاک آن ضعیف شده باشد.
جالب است بدانید تقریبا بیش‌تر درختان برگ‌ریز (خزان دار) هر دو تا سه سال یک‌بار و گیاهان همیشه‌سبز هر چهارپنج سال یک بار نیاز به تعویض گلدان دارند.

خاک مناسب برای رشد بونسای

خاک های مخصوص گیاه بونسای را می توان از فروشگاه های گل و گیاه تهیه کرد ولی اگر کسی بخواهد خودش هم میتواند خاک مناسب را برای کشت بونسای تهیه کند میتواند با خاک های سبک مخلوط هوموس و در صورت داشتن کمپوست با آن خاک مخلوط کند ولی در صورت نداشتن کمپوست می تواند یک دهم اندازه خاک برگ سایر گیاهان را با خاک مخلوط و سپس اقدام به کشت بن سای افرا کند. بهترین نوع خاک برای درختچه بونسای خاک بونسای میباشد.

نور دریافتی گیاه بونسای افرا

گیاه بونسای خیلی به نور وابسته نیست و به نور زیاد احتیاج ندارد اندازه نور دریافتی باید به حدی باشد که مشکلی برای برگ هایش پیش نیاید در صورت رسیدن نور خیلی زیاد هم برگ های آن می سوژد پس بستگی به نوع گیاه می توانید در بعضی مواقع گیاه را به سایه منتقل کنید. پس به این ترتیب باید نور ملایم را برای بونسای فراهم کنید نه زیاد نه کم

آبیاری درختچه بونسای افرا

برای نگهداری بونسای افرا به علت داشتن شاخ و برگ زیاد و سر سبز بودن باید به طور منظم و روزانه آبیاری شود در فصل هایی که گرما و تبخیر آب زیاد هست هر صبح گیاه بونسای را آبیاری و سپس در عصر هم بررسی کنید اگر خاک گیاه خشک شده باشد دوباره آبیاری کنید در فصل زمستان و پاییز به علت پایین بودن تبخیر آب گیاه را دو روز در میان آبیاری کنید. بونسای اگر به موقع آبیاری شود فوق العاده زیبا میشود.

آفات و بیماری های گیاه بونسای

مهم ترین و خطرناک ترین افاتی که ادامه حیات بونسای را تهدید می کند شته و مگس سفید هست که برای از بین بردن آن می توان از افت کش ها استفاده کرد به هنگام سم پاشی بونسای احتیاط لازم را انجام دهید و در هوای ازاد سم پاشی کنید چرا که سم ها برای انسان خطرناک هستند .

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.