بهزی

جست و جو در بهزی...

قطعات الکترونیکال آسانسور چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

قطعات الکترونیکال آسانسور چیست؟

قطعات الکترونیکال آسانسور شامل قطعاتی از نصب آسانسور است که در مرحله الکترونیکال (راه اندازی نهایی) (طبق جدول ذیل) آسانسور نصب می گردد. انتخاب و خرید قطعات جهت نصب و یا تعمیر و سرویس آسانسور با مشورت و صلاح‌دید کارشناسان خواهد بود. همچنین تمامی لوازم و قطعات الزاما مورد تأیید اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی بوده و در غیر این صورت مسئولیت عدم رعایت و عواقب آن بعهده کارفرمایان خواهد بود.

قطعات الکترونیکال آسانسور:

1- تراول کابل (Traveling cable)

اتصال و ارتباط حیاتی بین سیستم کنترل آسانسور و کابین در نصب آسانسور توسط تراول کابل انجام می شود. در آسانسورهای معمولی تمامی فرمان ها و اطلاعات سیگنال و علامت ها توسط تراول کابل مابین سیستم کنترل آسانسور و کابین رد و بدل می گردد. تراول کابل ها به دو شکل تخت و گرد طبقه بندی می گردند . از مهمترین مشخصه های تراول کابل انعطاف پذیری ، مقاومت در برابر آتش سوزی ، تعداد رشته های تراول کابل و قطر سیم های موجود در آن است. غالب تراول کابل ها از نوع 24 رشته بوده و یک تراول کابل نرمال می بایست سالیان سال اطلاعات تابلو فرمان را به کابین انتقال دهد. در صورتیکه اتفاق غیر عادی برای تراول کابل نیفتد، یک تراول کابل می بایست بطور متوسط 20 سال عمر و یا بطور متوسط 3,000,000 بار چرخش انعطافی انجام دهد. یک کابین در طول حرکت مسیر خود نقاط مختلف تراول کابل را خم ( چرخش انعطافی) می نماید.

2_ فتوسل (چشم الکترونیکی) نقطه ای (photocell):


این سیستم جهت ایمنی و حفاظت از مسافران در هنگام بسته شدن درب اتوماتیک کابین طراحی شده است. که یک نقطه از آستانه ورودی کابین را تحت پوشش قرار می دهد و اگر این یک نقطه توسط مسافران یا هر شی خارجی دیگر اشغال گردد درب اتوماتیک کابین بسته نخواهد شد. تفاوت فتوسل نقطه ای با فتوسل پرده ای در تعداد نقاط تحت پوشش قرار گرفته ی آستانه ی ورودی کابین است. بدیهی است که تعداد نقاط تحت پوشش فتوسل پرده ای بسیار بیشتر از فتوسل نقطه ای می باشد. این سیستم از یک برد مرکزی و دو عدد چشمی فرستنده و گیرنده تشکیل شده است. از مزیتهای این سیستم می توان گفت:

دارای برد میکروکنترلر با برد موثر برای عرض درب کابین تا 2 متر
ابعاد و اندازه کوچک و نصب ساده و آسان
مناسب برای انواع روکش ها و تزیینات مختلف کابین (انواع استیل و …)
قابلیت استفاده در نورهای معمولی و در تاریکی مطلق
قابلیت تنظیم قدرت فتوسل متناسب با فاصله چشمی ها از یکدیگر و همچنین تنظیم برای نور محیط جهت افزایش عمر دستگاه
مجهر به تایمر برای وصل مجدد رله خروجی در زمانهای مختلف
مجهز به سیستم کاهنده نویز توسط نرم افزار و سخت افزار
ولتاژ تغذیه از 20 تا 35 ولت به دو صورت AC و DC
دارای یک عدد رله خروجی با کنتاکت 250 ولت 6 آمپر

3_ پرده نوری (Light Curtain) :

پرده نوری یا فتوسل پرده ای آسانسور وکو مدل 917P سیستمی است که تمامی سطح ورودی کابین را تحت پوشش قرار داده بطوری که اگر هر جسم خارجی در سطح ورودی کابین آسانسور قرار گیرد درب کابین اجازه بسته شدن نخواهد داشت. مدل 917P یک مدل اقتصادی است که به راحتی بر روی دربهای سانترال(وسط باز شو) و برای دربهای تلسکوپی (یک سمت بازشو) قابل نصب می باشد با یا بدون قابلیت اشاره به آن.
نصب این پرده نوری برای درب های آسانسور هنگام نصب آسانسور بسیار ساده و سریع است. این پرده نوری هم برای نصب روی دیوار و هم بر روی درب آسانسور طراحی گردیده است.
قطعات پرده نوری مدل 917 از برق 120 ولت تامین می گردد و کابل ها TX و RX هر دو یکسان می باشند و اشتباه در اتصال این کابل ها غیر ممکن می باشد.
واحد های اصلی پرده نوری 2 عدد قطعه بلند 2 متری می باشند که هردو 128 چشمی افقی تشکیل می دهند که حتی در شرایط حضور نور خورشید نیز عمل می نمایند. از مزایای این سیستم ها می توان گفت :

دارای beam 128 (شعاع چشمی نور)
مناسب برای درب های سانترال و تلسکوپی
رعایت استاندارد CE و CSAUS
تامین برق تغذیه با یا بدون اشاره
نصب آسان پرده نوری
کابل ها قابل عبور از مسیر مناسب هستند و RX,TX قابلیت جابه جایی دارند.
قیمت اقتصادی پرده نوری weco
بسته بندی مناسب پرده نوری جهت جابجایی و نگهداری

4_ جعبه Revision :

این دستگاه بالای کابین آسانسور قرار گرفته و واسط بین سیستم کنترل آسانسور و کلیه قطعات کابین می باشد بطوریکه تعمیرکار در حالت revision میتواند بصورت دستی آسانسور را کنترل نماید. جعبه revision در دو مدل ساده و کارکدک (car code conversation) وجود دارد. از جمله مزایای جعبه revision های موجود در این مجموعه می توان گفت:

استحکام و مقاومت بالا
ساخته شده از بهترین مواد صنعتی با رنگ الکترو استاتیک
ساخت و طراحی مطابق با استاندارد بین المللی EN81
دارای کلیدهای جهت بالا ، جهت پایین ، انتخاب مد آسانسور ، استپ اضطراری ، پریز
دسترسی آسان به تمامی ورودی و خروجی ترمینالهای جعبه revision
شکل ظاهری زیبا

5_ میکروسویچ پروانه ای لیمیت (Limit switches) :

میکروسوئیچ حد پروانه ای ، برای تعیین بالاترین و پایین ترین حد مسیر حرکتی آسانسور بکار می رود. لیمیت سوئیچ ها به دو صورت پروانه ای و غلطکی مورد استفاده قرار می گیرند.

استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه های وارده از اهرم روی کابین
دارای فنر چرخشی قوی
نصب آسان
خرابی های بسیار کمتر نسبت به سایر لیمیت سوئیچ های پروانه ای موجود در بازار

6_ قفل درب نیمه اتومات (Door Lock) :

وظیفه قفل درب طبقه ممانعت از باز شدن درب طبقه و ارسال فیدبک بسته بودن درب طبقه به تابلوفرمان آسانسور می باشد. در واقع قفلهای دربهای نیمه اتوماتیک به وسیله دو مدار داخلی جداگانه درون قفل به تابلو فرمان آسانسور اعلام می کند که دربها بسته هستند یا خیر . که این دو مدار شامل : 1-مدار کنتاکت قفل 2- مدار کنتاکت دو شاخ می باشد. در واقع تمامی کنتاکت قفل دربهای طبقات در یک مدار و همچنین تمامی کنتاکت دو شاخ دربهای طبقات در یک مدار الکترونیکی جداگانه ی دیگر قرار میگیرند. از مرغوب ترین قفلهای دربهای لولایی (نیمه اتوماتیک) موجود در ایران قفل های can lift (جان لیفت) را می توان نام برد که در دو مدل چپ و راست قابل عرضه می باشند.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.