بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع دستگاه سی ان سی (CNC) چوب

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع دستگاه سی ان سی (CNC) چوب

دستگاه سی ان سی چوب عمودی

دستگاه برش چوب CNC عمودی سازگاری بالایی دارد و از قیمت پایین تری نسبت به مدل افقی برخوردار هستند. اسپیندل این دستگاه در سر جای خود ثابت است و ابزار برش آن به صورت عمودی حرکت می کند. حرکت عمودی این دستگاه باعث شده برای دریل کاری و سوراخ‌کاری بهترین انتخاب باشد.

دستگاه سی ان سی چوب افقی

در دستگاه تراشکاری CNC افقی، حرکت کرده و همین نوع حرکت آن را به یک ابزار محبوب و کار آمد برای کارگاه های بزرگ و کوچک تبدیل کرده است. از این دستگاه به عنوان دستگاهی که می تواند زمان پروژه های بزرگ را کاهش دهد یاد می شود. این دستگاه نسبت به مدل عمودی دستگاه سی ان سی گران تر است اما با توجه به درخواست و کارایی بالا بسیاری از شرکت ها اقدام به تولید آن می کنند.
این دستگاه دارای یک میز چرخشی یکپارچه است. این یکپارچگی به انعطاف پذیری بیشتر برای برش زاویه های پیچیده کمک می کند. بازوی بالایی استفاده شده است. در این دستگاه از هر دور طرف آربور دستگاه را مهار می کند. این دستگاه ها معمولاً استحکام بالایی دارند و می توانند برش های سنگین تری نسبت به مدل افقی انجام دهند. همان گونه که گفته شد از سرعت بالاتری نسبت به مدل افقی نیز برخوردار هستند.

راهنمای خرید دستگاه سی ان سی (CNC)

دستگاه های سی ان سی چوب از تنوع نسبتاً بالایی برخوردار هستند. این تنوع شامل عمودی یا افقی بودن آن، اندازه دستگاه و دیگر فاکتورهای دستگاه است. در هنگامی که قصد خرید دستگاه را دارید باید در خصوص دستگاه سی ان سی مورد نیاز خود اطلاعاتی کسب کنید تا راحت تر بتوانید آن را از میان دستگاه های موجود انتخاب و خریداری نمایید.

از مهم ترین فاکتورهایی که باید به آن توجه کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* تعداد الکتروموتور استفاده شده در دستگاه
* قدرت دستگاه بر مبنای اسب بخار
* ولتاژ مصرفی و مورد نیاز دستگاه
* افقی یا عمودی بودن دستگاه
* جنس ستون و بدنه که می تواند عامل مهمی در میزان استحکام دستگاه باشد.
* سرعت اسپیندل (دور در دقیقه)
* تعداد دنده اسپیندل (8 یا 12 دنده)
* میزان ظرفیت دریل کاری و سوراخ‌کاری دستگاه
* ظرفیت فرز کاری دستگاه
* فاصله بین اسپیندل تا میز دستگاه
* تحمل وزن دستگاه برای قطعاتی که قرار است بر روی آن کار شود.
* محدوده قطر دستگاه دریل کاری
* تعداد محورهای دستگاه
* گارانتی و نصب
* دقت ماشین سی ان سی

این‌ ها مهم ترین عواملی هستند که اگر اطلاعات مناسب در خصوص آن را داشته باشید می توانید به راحتی دستگاه سی ان سی چوب خود را از میان مدل های مختلف انتخاب نمایید.

ایمنی دستگاه سی ان سی چوب

دستگاه های سی ان سی را می توان در میان دستگاه های امن طبقه بندی کرد. البته این امنیت باعث نمی شود که در هنگام کار با این دستگاه دقت کافی را نداشت. کوتاهی افرادی که با این دستگاه کار می کنند گاها می تواند فاجعه بار باشد و خطرات شدید جانی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. برخی از نکات باید در هنگام کار با این دستگاه رعایت شود.
از مهم ترین نکاتی که در هنگام کار با دستگاه سی ان سی چوب باید به آن دقت کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* عدم تماس دست با ابزار برشی دستگاه
* عدم استفاده از ابزار های الکترونیکی برای سفت کردن مهره آربور
* نصب ابزار برشی را برای آخرین مرحله تنظیم دستگاه بگذارید.
* قطعات سنگین را با کمک دیگران جا به جا کنید.
* برای تمیز کردن دستگاه حتماً آن را خاموش کنید.
* دستور العمل های شرکت سازنده را به خوبی مطالعه کنید.
* تجهیزات ایمنی را در هنگام کار با دستگاه فراموش نکنید.

نحوه کار و طراحی با دستگاه سی ان سی به چه شکل است؟

کار با ماشین سی ان سی در صورت داشتن اطلاعات کافی ساده است. برای کار با این دستگاه ابتدا باید طرح مورد نظر را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مانند اتوکد یا تری دی مکس آماده کرد. طراحی آماده شده را بر مبنای زبان برنامه نویسی G-Code آماده کرد و در اختیار نرم افزار دستگاه سی ان سی قرار دهید. سپس با استفاده از صفحه کنترل، مشخصات لازم را وارد کنید و دستگاه را روشن کنید. با روشن شدن دستگاه اسپیندل به حرکت در می‌آید و طرح مورد نظر با استفاده از آن و ابزار برشی بر روی چوب حک خواهد شد.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.