بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع لوله های پلیمری

لوله و اتصالات

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع لوله های پلیمری

انواع لوله های پلیمری

در ادامه اسامی انواع لوله و اتصالات پلیمری ، به همراه توضیحی از هر یک آورده شده است. در هنگام خرید لوله پلیمری، اطلاعات داشتن از انواع آن و ویژگی های هر کدام، به شما کمک می کند تا تصمیمی درست گرفته و محصولی متناسب با نیازتان خریداری کنید. پس مطالب این بخش را از دست ندهید. انواع لوله پلیمری عبارتند از: لوله پلی اتیلن (PE)، لوله پلی بتیلن(PB)، لوله پلی پرو پیلن(PP)، لوله پی وی سی (پلی وینیل کلراید یا PVC)، لوله پوش فیت، لوله ABS، لوله پنج لایه، لوله کاروگیت.

لوله پلیمری پلی اتیلن (PE)

لوله های پلی اتیلن مقاومت زیادی در برابر ضربه دارند از این رو بیشترین کاربرد آن در سیستم های گرمایش از کف است. این لوله دارای یک نوع مشبک شده نیز می باشد که PEX نام دارد. معمولا لوله های پلی اتیلن را از طریق بست، اورینگ، جوش سر به سر ، فلنج و … می توان به یکدیگر وصل کرد.

لوله پوش فیت

به علت بی صدا بودن برخی از مدل های لوله پوش فیت، از آن می توان در لوله کشی خانگی و منازل استفاده کرد. نوع دیگر ، مدل معمولی ست که به اندازه بی صدا، سایلنت نیست و این مورد را پوشش نمی دهد. همچنین لوله پلیمری پوش فیت ، تنها لوله پلیمری است که اتصال آن با استفاده از سوکت انجام می شود. لوله های پوش فیت با فشاری کم به لوله  دیگر وصل می شوند که در انتهای هر یک از آن ها یک سوکت تعبیه شده است.

پلی وینیل کلراید یا PVC

در ساختار لوله پلیمری پی وی سی، از کلر استفاده می شود و تولید آن ها در رنگ های طوسی روشن، طوسی و سفید انجام شده است. عموما در لوله کشی منازل، و سیستم های آبرسانی و فاضلاب از این لوله استفاده می شود. از مهم ترین لوله های PVC می توان  UPVC  و CPVC را نام برد. تفاوت این لوله ها در مقاومت و میزان کلر استفاده شده در آن هاست. از مشخصه های این نوع لوله ها، شکننده بودن و قابل اشتعال بودن آن ها می باشد. نکته مهم در استفاده از لوله های پی وی سی این است که این لوله در دمای زیر صفر درجه می شکنند.

لوله پلیمری پلی بتیلن(PB)

از ویژگی های قابل ذکر در خصوص این نوع لوله پلیمری ، قابلیت انعطاف پذیری بالای آن است. از این رو کاربردهای فراوانی در لوله کشی تاسیسات و سیستم های آبرسانی، صنایع بهداشتی، غذایی و شیمیایی پیدا کرده است. وزن سبک تری دارد و مقاومت بالایی در مقابل خورندگی و زنگ زدگی ناشی از مواد اسیدی و بازی، از خود نشان می دهد. شما می توانید لوله پلی پرو پیلن را در دو رنگ سبز و سفید داشته باشید.

لوله پنج لایه

لوله پنح لایه به دلیل ساختار محکمی که دارد دارای ویژگی قابل توجه زیادی است. قبل از ذکر ویژگی باید بدانید که لایه های این مدل لوله شامل : 1 لایه آلومینیوم، 2 لایه پلیمر و 2 لایه چسب مخصوص می باشد.  اما ویژگی های مهم لوله پنج لایه ، مقاومت و استقامت بالا در برابر زنگ زدگی و خورندگی و همچنین رسوب ناپذیر بودن آن است؛ چیزی که در اکثر لوله های پلیمری دیده می شود. آلومینیوم به کار رفته در لوله 5 لایه، مقاومت در برابر نفوذ، تحمل فشار بالا و مقاومت حرارتی را به دنبال داشته است.

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت به صورت خاص در لوله کشی فاضلاب و سیستم هایی از این دست کاربرد دارد. لوله کاروگیت در دو نوع معمولی و اسپیرال موجود است. علاوه بر کاروگیت، این نوع لوله به نام هایی چون لوله پلی اتیلن دو جداره و لوله فاضلابی نیز شناخته می شود.

لوله ABS

نام گذاری این نوع لوله پلیمری بر اساس متریال تشکیل دهنده آن است. در ساخت و تولید این لوله ها از آکریلونیتریل (A)، بوتادین (B) و استایرن (S) استفاده شده است. باید گفت از آن جایی که لوله های ABS در مقابل مواد شیمیایی مقاومت ندارند و در مدت کوتاهی دچار خوردگی می شوند، نباید از آن ها در پالایشگاه ها و کارخانه ها استفاده کرد. از این رو بیشترین کاربرد این لوله در انتقال موادی مانند پسماندهای غذایی، خاکسترها، لجن ها، ضایعات ساختمانی و … می باشد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.