بهزی

جست و جو در بهزی...

یک ایزوگام خوب، چگونه از سطوح ما حفاظت می کند؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

یک ایزوگام خوب، چگونه از سطوح ما حفاظت می کند؟

همانطور که می‌دانید امروزه حضور یک عایق حرارتی، رطوبتی و یا صوتی کمک بسزایی در صنایع و کاربردهای مختلف به ما می‌کند. برای مثال در ساختمان سازی نیازمند یک عایق در سطح بالایی ساختمان یا همان پشت بام هستیم تا در هنگام بارش برف و باران نم وارد ساختمان و فرسایش مصالح و یا همچنین تابش مستقیم نور خورشید موجب نفوذ گرما به ساختمان و هدر انرژی مصرف شده برای سرمایش ساختمان نشود. به طور کلی حضور عایق برای جلوگیری از هدر انرژی بسیار موثر است. در این مقاله البرز ارغوان درباره ایزوگام و نکات خرید آن می‌گوید.

ایزوگام چیست؟

ایزوگام یک عایق رطوبتی است که از گذشته برای جلوگیری از نفوذ آب برف و باران به ساختمان ها و یا نفوذ آب استخر ها به خارج جلوگیری می‌کند. ایزوگام تشکیل شده از یک سری الیاف مصنوعی و قیر است که در ساختمان سازی کاربرد اساسی دارد. برای مثال بر روی پشت بام، کف حمام و سرویس بهداشتی، دیواره های بیرونی ساختمان و پی ساختمان استفاده می‌شود و از نفوذ رطوبت و فرسایش ساختمان جلوگیری می‌کند. ایزوگام به دلیل داشتن قیر با گرمای مستقیم بر روی سطح پشت بام می‌چسبد و به همین سادگی از ساختمان دربرابر پیامد های ناشی از رطوبت محافظت می‌کند. ساختمان سازها اغلب برای خرید ایزوگام به صورت مستقیم از درب کارخانه تهیه می‌کنند. خرید ایزوگام به صورت متری صورت می‌گیرد. مهم ترین مسئله در خرید ایزوگام توجه به اعتبار و تجربه عرضه کننده می‌باشد.

نصب صحیح ایزوگام به چه صورت است؟

نصب ایزوگام باید طبق دستور العمل و به درستی انجام شود تا از نفوذ رطوبت به طور کامل جلوگیری کند. البته باید توجه داشت ایزوگام به طور صد در صدی از رطوبت جلوگیری نمی‌کند اما با رعایت اصول نصب می‌ت.ان نفوذ را به کمترین و ناچیزترین میزان رساند. هنگام نصب باید از فاصله دهی بین ایزوگام و سایر سطوح توجه کنید تا از هرگونه انتقال رطوبت از سطح جلوگیری شود. پیشنهاد البرز ارغوان این است هنگام نصب از لایه های مهار کننده بخار استفاده شود تا از نفوذ بخار آب به داخل ساختمان جلوگیری شود.
همچنین نقاط اتصال و جوش ها ایزوگام باید با دقت با قیر پوشش داده شود. نیاز به یادآوری است هر ترک یا شکاف را نیز با دقت رفع کنید. هنگامی که از ایزوگام استفاده می‌کنید الزاما باید یک سیستم خروجی آب درنظر بگیرید. با تعمیر هرگونه نقص و خرابی ایزوگام می‌توانید عمر ایزوگام را طولانی تر کنید.

نکاتی که هنگام خرید ایزوگام باید به آن ها توجه کنیم

* نوع کاربری و شرایط محیطی: باید بررسی کنید ایزوگام در چه شرایطی قرار است استفاده شود، یعنی به دما، رطوبت، نور آفتاب و نوع آب توجه کنید.

* جنس ایزوگام: ایزوگام ها جنس های گوناگون دارند که هرکدام در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

* ضخامت ایزوگام: ضخامت مواد عایق بندی نقش مهمی در عملکرد ایزوگام استفاده می‌کند

* مقاومت به آب و رطوبت: اطمینان حاصل کنید ایزوگام انتخابی شما مقاومت کافی در برابر آب و رطوبت دارد

* مقاومت به حشرات و آفات: برخی ایزوگام ها می‌توانند جذب حشرات و آفات شوند، شما باید ایزوگامی را انتخاب کنید که مقاومت بیشتری در برابر آن ها دارد.

* استاندارد ها و گواهینامه ها: ایزوگام باید با استاندارد ها و مقررات مربوط به آن تطابق داشته باشد.

* ضریب عایق بندی: ضریب عایق بندی نشان دهنده توانایی ایزوگام در عایق بندی حرارتی است. برای مناطق گرم ضریب باید پایین و مناطق سرد ضریب باید بالا باشد.

* نصب و اجرا: بررسی کنید ایزوگام انتخابی شما به سادگی نصب می‌شود یا برای نصب نیاز به تخصص خاصی هست.

* قیمت و بودجه: مقایسه قیمت ها و محاسبه ارزش افزوده آن مهم است.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.