بهزی

جست و جو در بهزی...

نکات کاربردی برای خرید و نصب ایزوگام

زمان مطالعه 1 دقیقه

نکات کاربردی برای خرید و نصب ایزوگام

از آنجایی که پشت بام آپارتمان ها همیشه در تماس با باران و برف و حتی نور خورشید هستند باید نسبت به عایق کردن این مکان دقت خاصی شود، لذا باید در انتخاب ایزوگام مناسب و همچنین در هنگام نصب دقت کرد تا فرایند عایق کردن بدون هیچ نقصی انجام شود.
یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در فصول مختلف سال به آن دقت کنیم، رسیدگی به سقف منزل و ایزوگام کردن آن هست؛ به همین منظور در این مقاله ما میخواهیم شما را با انواع ایزوگام آشنا کنیم تا بتوانید برترین گزینه را برای این منظور داشته باشید، پس با ما همراه باشید.

ایزوگام چیست؟

پوششی برای عایق کردن پشت بام در مقابل رطوبت و آب حاصل از باران و برف هست. به طور کلی مواد تشکیل دهنده آن عمدتا از قیر و الیاف مصنوعی است و عمر متوسط آن ها ۱۰ سال هست. از ویژگی های ایزوگام می‌توان به محافظت درمقابل رطوبت، سهولت در ایفا نسبت به عایق کاری های قدیمی، تردد آسان و ربایش حرارت بالا اشاره کرد.

انواع ایزوگام های موجود در بازار

معمولا براساس ماده اصلی تشکیل دهنده، لایه های به کار رفته در آنها و روکش شان به دو گروه تقسیم میشوند که ابتدا آنها را بر زمینه ماده ی اصلی تشکیل دهنده بررسی می‌کنیم:

ایزوگام پلیمری:

ماده اصلی این نوع قیر خالص ۶۰ یا ۷۰ درصد هست که در پالایشگاه از تقطیر نفت خام به دست می‌آید. برای ساخت نوع پلیمری از قیر خالص ۷۰-۶۰، پلی آستر، تیشو، لایه آلومینیم، فیلم پلی اتیلن، پودر تالک، مواد APP، پوشال گونی پلاستیکی بهرهگیری میشود به نحوی که تمام این مواد در دستگاه ساخت پلیمر میکس و پخته میشوند که حاصل آن مایع پلیمر یا اصطلاح عامیانه شیره ایزوگام هست و این پلیمر در خط ساخت مبدل به ایزوگام می‌شود.

ایزوگام دمیده:

ماده اصلی این نوع قیر دمیده شده هست که از دمیدن هوا به یک مازوت یا نفت کوره ای به دست می‌آید و به نسبت مدل پلیمری کیفیت پایین تر وعمر کم تری دارد. قیر دمیده نسبت به قیر خالص درجه نفوذ کمتر، حساسیت کمتر نسبت به تغییرات دما و درجه نرمی بیشتری دارد و موارد بهرهگیری آن در ساخت ورق های پوشش بام، باتری خودرو و اندود کاری هست. ماده اصلی ایزوگام دمیده قیر دمیده شده هست.

انواع ایزوگام بر اساس تعداد لایه ها

تک لایه: حاوی پلی استر دوخته شده با ظرافت و انعطاف بالا هست.
دو لایه: حاوی تیشو و پلی استر با ضخامت و استحکام بسیار چندان هست.

بررسی انواع ایزوگام بر اساس روکش

با روکش آلمینیومی: برترین نوع برای محل هایی با تابش آفتاب مستقیم «مانند پشت بام» ایزوگام با روکش آلمینومی هست.
بدون روکش آلمینیومی: این نوع عایق رطوبتی هست که برای عایق کاری سرویس های بهداشتی، پی ها و … مورد بهرهگیری قرار می‌گیرد. برترین نوع ایزوگام برای محل هایی با تابش آفتاب مستقیم ایزوگام با روکش آلمینومی هست.

هزینه نصب :

برای برآورد هزینه نصب فاکتورهای مختلفی مدنظر قرار میگیرد، لذا باید در هنگام برنامه ریزی برای انجام کار عایق کاری پشت بام به وسیله ایزوگام به تمامی موارد مربوط توجه شود.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.