بهزی

جست و جو در بهزی...

طلا در علم پزشکی

زمان مطالعه 1 دقیقه

طلا در علم پزشکی
از طلا برای درمان برخی از بیماری‌ها و ساخت تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود. از گذشته تا به الان روش‌های مختلفی برای استفاده از آن در علم پزشکی امتحان شده است. در دندان پزشکی، درمان آرتروز، ترک اعتیاد، بهبود عملکرد گردش خون، تنظیم فشار و دمای بدن و … از طلا استفاده شده است. همچنین به دلیل سازگاری طلا با بدن انسان، از آن در ساخت میکروچیپ‌های پزشکی که می‌توان با آن اجزای داخلی بدن را دید استفاده می‌شود. منابع طلا در جهان محدود است و با گذشت زمان، کاهش می‌یابد. کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان به جای استفاده طلا در صنعت زیورآلات به سمت ساخت تجهیزات پزشکی از طلا و ذخیره سازی آن برای استفاده در علم پزشکی پرداخته اند.

استفاده از طلا در دندانپزشکی

از طلا در ساخت روکش دندان استفاده می‌شود؛ به این دلیل که ضد اکسید است، جرم نمی‌گیرد و دچار پوسیدگی نمی‌شود. همچنین برای مینای دندان نیز هیچ مشکلی در طولانی مدت پیش نمی‌آید. در ساخت مواد پر کردن دندان، سیم‌ و پلاک‌های ارتودنسی بسیار استفاده می‌شود.

بهبود گردش خون

از طلا در ساخت روکش دندان استفاده می‌شود؛ به این دلیل که ضد اکسید است، جرم نمی‌گیرد و دچار پوسیدگی نمی‌شود. همچنین برای مینای دندان نیز هیچ مشکلی در طولانی مدت پیش نمی‌آید. در ساخت مواد پر کردن دندان، سیم‌ و پلاک‌های ارتودنسی بسیار استفاده می‌شود.

کنترل عفونت و التیام بخش زخم‌ها

برخی از پزشکان برای اینکه زخم یا عفونتی زودتر بهبود یابد از طلای ۱۰۰٪ خالص در درمان استفاده می‌کنند. برای این کار یا طلا را بر روی زخم یا عفونت قرار می دهند یا داروهایی که تجویز می‌شود شامل مقداری طلا هستند.

مراقبت‌های پوستی

امروزه رایج‌ترین و محبوب‌ترین حوزه استفاده از طلا، مراقبت‌های پوستی است. محصولات مراقبت پوستی و بهداشتی زیادی بر پایه طلا ساخته ‌می‌شوند؛ زیرا طی تحقیقات پزشکی خواص طلا برای پوست، بسیار زیاد است. اما اینکه چقدر این موضوع صحت دارد و میزان اثر بخشی طلا برای پوست صورت چقدر است، هنوز ثابت نشده است. جالب است بدانید کلئوپاترا، ملکه سابق مصر، همیشه از ماسک طلا استفاده می‌کرد و زیباترین فرعون مصر شناخته شده است. در برخی مقاله‌های پزشکی ذکر شده است که طلا در در درمان اگزما، عفونت‌های قارچی، کلاژن سازی پوست، تنظیم چربی پوست، بهبود جای زخم و جوش بسیار مفید است.

تنظیم دما و فشار بدن

شاید تاکنون دیده باشید، هنگامی‌که فشار فردی می‌افتد، یک لیوان آب که قطعه‌ای طلا در آن است به او می‌دهند تا بنوشد. طی تحقیقاتی که صورت گرفته است طلا برای تنظیم فشار بدن بسیار اثر داشته است و کپسول‌های تنظیم فشار که حاوی مقداری طلا نیز هست ساخته شده است. همچنین استفاده روزانه از طلا، روی تنظیم دمای بدن نیز اثر دارد.

کمک به آرتروز

آیا می دانستید بعد از جنگ جهانی دوم از ترکیبی حاوی طلا برای درمان رماتیسم مفصلی، استفاده شده است؟ حتی در در دوران رنسانس، در ونیز ایتالیا، در مهمانی‌ها، پس از صرف غذا، بادام هایی با روکش طلا، جهت جلوگیری از روماتیسم برای مهمانان سرو می‌شد. جالب است بدانید در دهه ۹۰ میلادی برای درمان آرتروز قطعه‌ای طلا را در ناحیه‌ای که درد داشت در زیر پوست جایگذاری می‌کردند و در اکثر بیماران درد یا کاملا خوب می‌شد یا کاهش پیدا می‌کرد.

درمان اعتیاد با طلا

از قرن ۱۹ تا کنون، برای ترک اعتیاد، از طلا استفاده می‌کردند. در گذشته برای درمان افراد الکلی استفاده شده است و امروزه برای درمان اعتیاد افراد به نیکوتین، گل و کافئین استفاده می‌شود. از نانو طلاها برای درمان اعتیاد استفاده ‌می‌شود و به صورت کپسولی که حاوی مقداری طلا است عمدتا برای درمانشان استفاده می‌کنند.

کنترل سرطان

طلا رشد سلول‌های سرطانی در بدن را کنترل می کند و از این رو در صنعت تولید داروهای سرطان جایگاه ویژه‌ای دارد. همچنین از آن برای تشخیص علائم سرطان نیز استفاده می‌شود. شرکت بیودارویی CytImmune در ایالات متحده، با استفاده از نانو ذرات طلا، داروهایی برای پیشگیری از سرطان تولید کرده است. شرکت دیگری به نام Nanospectra، در اصطلاح ”نانو پوسته‌هایی(nanoshells)” ساخته است که سلول‌های سرطانی را با حرارت دادن، از بین می‌برند. نانو پوسته یا پلاسمون نانو پوسته(nanoshell plasmon)، یک نوع نانو ذره کروی است که با یک پوسته نازک طلا پوشانده شده است.
طلا فقط برای بازارهای مالی ارزشمند نیست و کاربردهای بسیاری از زمان پیدایش تاکنون دارد؛ برای مثال علاوه بر اینکه در جهان به عنوان روشی برای تجارت استفاده می‌شود، در علم پزشکی هم نقش به سزایی دارد و امروزه در حیطه‌های مختلف پزشکی از این عنصر با ارزش بسیار استفاده‌های مفیدی می‌شود. با کاهش منابع طلا بر روی زمین بشریت به سمتی خواهد پیش رفت که از این عنصر ارزشمند به جای استفاده در ساخت زیورآلات در ساخت تجهیزات پزشکی و داروهای درمانی از آن استفاده کند.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.