بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع پارچه های پر کاربرد در لباس عروس

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع پارچه های پر کاربرد در لباس عروس

تهیه لباس عروس زیبا برای یکی از مهم ترین رویداد های زندگی نیازمند اگاهی است. چون یکی از نکات خرید لباس عروس انتخاب نوع پارچه ی لباس عروس است. بیشتر لیدی در هنگام خرید لباس عروس به فرم لباس بیشتر اهمیت میدهند. و توجه انچنانی به جنس پارچه ی لباس ندارند. در حالیکه جنس پارچه در زیبایی و اراستگی لباس عروس نقش بسزایی دارد. پارچه لباس عروس در کیفیت و دوخت ان نیز تاثیر زیادی دارد. هر کدام از پارچه های لباس عروس مزایا و معایب خود را دارند. و قیمت لباس عروس به نوع و کیفیت پارچه و طراحی ان تاثیر گذار است.

ساتن آمریکایی

از جمله پارچه های پرطرفدار و پر کاربرد براق در لباس عروس ساتن آمریکایی میباشد. ساتن آمریکایی تایوانی از بهترین نوع آن است که یک خط مشکی در ترکی پارچه دارد و برای خرید می توانید از این نکته استفاده کنید. این نوع ساتن نسبت به سایر ساتن ها سنگین تر و تار و پود محکم تری دارد. و برای انواع لباس های شب و عروس با تزئین زیاد کاربرد دارد. از عیب این پارچه باید به چروک شدن ان اشاره کرد.

تور

تورها انواع مختلفی دارند که میتوان آن ها را به صورت تورهای نرم یا سانول (هلما یا آلما)،خشک مژگان و ژپون تقسیم بندی کرد. تور های نرم را می توان برای روکش لباس یا آستین استفاده کرد و این نوع تورها لختی زیبایی دارند. تور خشک مژگان و ژپون آهار بالایی دارد و برای استفاده در بالاتنه یا روکش کاربرد زیادی ندارد و بدن را اذیت می کند. از این نوع تور به عنوان زیر ساز و پف بیشتر در قسمت های مختلف لباس استفاده می شود. تور ژپون که آهار دار خشک است. هرچه پف تور ژپون یا مژگان و تعداد فنرهای آن بیشتر گردد پف لباس بیشتر می شود.

کرپ سابله

کرپ یک پارچه ابریشمی متوسط وزن است. این پارچه بسیار لطیف و انعطاف پذیری بالایی دارد. به راحتی فرم بدن را به خود می گیرد. کرپ سابله برای مدل های ماهی و لباس های مجلسی کاربرد دارد. و یک انتخاب عالی برای عروس هایی که میخواهند منحنی بدن خود را به رخ بکشند.عروس هایی که به دنبال یک ظاهر مینیمالیستی هستند. بدیلی شفاف و براق بودن باید جنس کرپ را برای لباس عروس خود در نظر بگیرند.

زونیکس

زونیکس ها تورهای شیشه ای هستند که در سه نوع خشک، نرم متوسط و خیلی خیلی نرم در بازار موجود است. از زونیکس های خشک برای زیر ساز دامن و یا ایجاد طرح های دلخواه استفاده می شود اما از زونیکس ها خیلی خیلی نرم برای بالاتنه استفاده می شود و بالاتنه های شیشه ای خروجی استفاده از این نوع زونیکس هستند. زونیکس ها به دلیل اینکه کمی خشن هستند برای استفاده در بالاتنه قلق های دوختی ویژه ای دارند و هزینه دوخت آن بالاتر است.

ساتن مرلین

جنس این نوع ساتن بسیار نرم و لطیفه و خیلی براق نیست. از این نوع ساتن برای زیرساز و آستر لباس عروس استفاده می شود.

حریر سیدان

از جمله پارچه های پر طرفدار این روزها حریر سیدان است. استفاده از این نوع پارچه علاوه بر لباس های عروس، برای لباس های فرمالیته، نامزدی و عقد نیز کاربرد دارد. این نوع پارچه ترکیبی از حریر و ارگانراست و آهار مناسبی دارد. پارچه های حریر سیدان به عنوان روکش مورد استفاده قرار می گیرد زیرا پارچه دید دارد. برای دامن های پفی و پرنسسی این پارچه گزینه مناسبی می باشد.

آستر

برای آسترهای دامن معمولا از تافته، مکلون و پاناما استفاده می شود. این نوع پارچه قیمت مناسبی دارند که برای دامن های عروس که پارچه زیادی میخواهد به صرفه است. مکلون پارچه پلاستیکی است اما در آستر پاناما کمی نخ هم قاطی دارد.

پارچه های کارشده با سنگ و منجوق

تنوع و رنگ این مدل پارچه ها بسیار بالاست و به تبع آن قیمت های متفاوت و بعضا بالایی دارند. برای صرفه جویی در مصرف، این نوع پارچه ها را می توان به صورت پنل خریداری نمود و یا اینکه قسمت هایی از لباس را با پارچه های کارشده روکش و تزیین کرد.

گیپور

پارچه گیپور از جمله پارچه های فاخر و شیک در صنعت مد و لباس است و بافت آن از ابریشم مصنوعی، نخ و پنبه است. این پارچه گل و نقش های برجسته ای است که به صورت تک تک روی پارچه قرار گرفته است. از این نوع پارچه برای روکش لباس استفاده می شود چون نیاز به آستر دارد.

دانتل

پارچه ی دانتل ظریف است. اکثر اوقات با گیپور اشتباه می شود. این پارچه با نخ کتان یا ابریشم به صورت مشبک بافته می شود. دانتل، پارچه ای با زمینه توری که گل ها روی تور کار شده اند. تفاوت آن با گیپور در این است که گیپور زمینه توری ندارد و ضخیم تر است. همچنین دانتل قیمت بالاتری نسبت به گیپور دارد.

شیفون

شیفون پارچه ای سبک و لطیف همانند حریر است. و بعلت نازکی و بدن نمایی معمولا در لایه رویی لباس استفاده میشود.البته حالت پارچه شیفون مات است. در دوخت دامن بصورت چندلایه نیز استفاده میشود.

ارگانزا

پارچه ارگانزا به حریر شیشه ای هم معروف است. پارچه ای سبک و منطعف و نسبتا براق که برای پف دادن به دامن استفاده میشود.ارگانزا با هر پارچه به خوبی ست میشود. بعنوان لایه ی رویی و دامن و دنباله لباس عروس از ان استفاده کرد.

میکادو

پارچه میکادو نوعی ابریشم سنگین است بطوری که از شیفون و ساتن ضخیم تر بوده و به خوبی حالت میگیرد. لباس عروس با پارچه میکادو حالت خود را حفط میکند و به سختی چروک میشود. از همین جهت در لباس عروس با پارچه میکادو استرکشی نمیکنند.

تافته

پارچه تافته، پارچه ای براق مثل ساتن است. تافته بیشتر از ساتن سبک تر، نرم تر و براق است. وجود الیاف مصنوعی در ان مقاومتش را افزایش داده. از این رو از پارچه تافته برای دوخت لباس عروس هایی که چندین مرتبه مورد استقاده و شستشو قرار میگرند، استفاده میشود.

لمه

لمه پارچه ای با ترکیب نخ براق و متالیک است. پارچه لمه همانند پارچه پولک دار برق میزند و حالت اکلیلی دارد. جنس لمه سبک و نازک است. و بخاطر بافت فشرده. بدون استر هم ازش استفاده میشود.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.