بهزی

جست و جو در بهزی...

چرا باید گروهی و با راهنما به سفر کویر برویم

زمان مطالعه 1 دقیقه

چرا باید گروهی و با راهنما به سفر کویر برویم

انفرادی هرگز؛ گروهی آری

کویرهای ایران جاذبه‌های زیبا، خشن و دست‌نخورده خاص خود را دارند. اما درکنار این زیبایی‌ها، سفر به کویر در عین دشواری‌هایش، رعایت اصولی را می‌طلبد. هوای گرم و دمای بالا، نبود آب و وجود سرزمین‌های بایر وسیع مواردی هستند که آشنایی با اصول اولیه سفر به کویر را به امری الزامی تبدیل کرده و به مسافران یادآور می‌شوند که برای شرکت در برنامه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری در کویر، می‌بایست مطلع، آماده و مجهز باشند.

شاید مهم‌ترین نکته در سفر به کویر این باشد که بدانیم نباید هرگز گول زیبایی‌های چشم‌نواز کویر و حتی حرفه‌ای بودن خودمان را بخوریم و بخواهیم به تنهایی و بدون همراهی با یک گروه مجرب پا به کویر بگذاریم. این نکته گرچه بیشتر برای افرادی مصداق دارد که سفرهای کویری کمی را تجربه کرده‌اند، اما دلیل نمی‌شود آن‌ها که حرفه‌ای هستند هم تنهایی راه کویر را در پیش بگیرند. واقعیت این است که کویر افراد تنها را می‌بلعد!

برای مثال کمتر کسی پیش می‌آید که بتواند به درستی از مسیریابی در کویر اطلاع داشته باشد. همچنین داشتن اطلاعات کافی در برابر خطرات احتمالی نیاز به راهنمای آشنا و وارد به مسیر دارد. با توجه به اینکه در مناطق کویری از شهر بسیار فاصله خواهید داشت، پیشنهاد می‌شود که اگر هم گروهی مسافر کویر می‌شوید با چند ماشین مناسب کویرنوردی طی مسیر کنید تا در صورت پیش آمدن مشکلاتی از قبیل خرابی ماشین، افراد به اندازه کافی برای کمک دور و برتان باشند. مساله دیگر که یک جورهایی محکم‌کاری به حساب می‌آید این است که هنگام برنامه‌ریزی برای سفر به کویر، حتما یکی از اقوام خود را از محل اقامت و زمان سفرتان باخبر کنید.

چه افرادی همراهیمان کنند؟

برای پیدا کردن تورهای طبیعت‌گردی که شما را به کویر ببرند ظرافت و دقت بیشتری به خرج دهید و باتجربه‌ترینشان را انتخاب کنید. محض راهنمایی بیشتر به خاطر داشته باشید تورهایی که برگزاری بیش از 5 سفر کویرنوردی را در کارنامه فعالیتشان دارند تورهای بهتری برای سفر هستند. همچنین باید مخاطرات سفر به کویر در تابستان و زمستان را بشناسید، با اصول و مهارت‌های نجات در کویر آشنا باشید و محدودیت‌های GPS را هم بدانید. با اینکه سفر به کویر جذابیت‌های خاص خودش را دارد؛ اما بهتر آن است که پیش از سفر کردن با یک گروه به صورت حرفه‌ای، در برنامه‌های سبک کویرگردی در حوالی مناطق مسکونی و روستایی کمی تجربه کسب کنید تا هم از نظر روحی و هم از لحاظ جسمی برای سفرهای طولانی‌تر و سخت‌تر بیشتر آماده شوید.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.