بهزی

جست و جو در بهزی...

چگونه روفرشی را در منزل تمیز کنیم؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

چگونه روفرشی را در منزل تمیز کنیم؟

انواع روفرشی

روفرشی ها نیز همانند فرش ها دارای انواع مختلفی می باشند. این تنوع روفرشی ها هم در مدل و هم در سبک و هم در ضخامت و نوع آن می باشد. از جمله انواع روفرشی در سبک و مدل را می توان به روفرشی کلاسیک و روفرشی مدرن، روفرشی مدرن ابریشمی، روفرشی مخمل، روفرشی کشدار تقسیم نمود. روفرشی کلاسیک نوعی از روفرشی است که دارای طرح های خشتی، افشان، لچک و ترنج و … می باشد. ضخامت این روفرشی ها بسیار کمتر از مدل های دیگر است به همین دلیل به عنوان زیر انداز نیز کاربرد دارد. در نوع و سبک روفرشی مدرن که بیشتر برای منازل و دکوراسیون های مدرن کاربرد دارد، بیشتر از الیاف مخمل یا شانل استفاده شده است. در برخی از مدل های روفرشی مدرن، آن را دورو تولید می کنند و این امر به افراد اجازه می دهد تا در صورت آلوده شدن از طرف دیگر آن استفاده کنند.

روفرشی برای کدام یک از فرش ها مناسب است

از روفرشی ها بیشتر برای محافظت از فرش هایی که در منازلی با پنجره های متعدد و نور زیاد قرار می دارند و به منظور عدم پاخوردگی و ساییدگی استفاده می شود. علی الخصوص فرش های دستباف که به مراقبت بیشتری احتیاج دارند تا از هرگونه آلودگی و لکه شدن و پوسیدگی در امان بمانند. در برخی از موارد نیز از روفرشی ها به منظور پنهان کردن عیوب فرش استفاده می شود.

انواع جنس روفرشی

همان طور که پیش تر به آن اشاره نمودیم روفرشی ها نیز دارای تنوع بسیار بالایی می باشند. یک از انواع تقسیم بندی آن ها تنوع در نوع جنس آن ها می باشد. روفرشی ها را در انواع جنس های مخمل، ابریشمی، پارچه ای، نخ، پلی استر و … تولید می کنند. هر کدام از این جنس ها دارای ویژگی هایی خاص به خود است. به عنوان مثال در صورتی که می خواهید روفرشی شما سبک باشد بهتر است از جنس پلی استر خریداری نمایید. زیرا این جنس نسبت به سایرین سبک تر بوده و قابلیت شستشوی آسانی نیز دارد و تغییر رنگ نیز نمی دهد.

روش نگهداری از روفرشی

برای نگهداری از روفرشی ها بهتر است آن ها در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. به منظور جلوگیری از جمع شدن روفرشی آن را به وسیله پایه مبل ثابت نگه دارید. گرد و غبار موجود بر روی آن را جاروکشی کنید تا به بافت آن نفوذ نکند. هر چند ماه یک بار آن را بشویید تا آلودگی های آن به خوبی پاک شود. برای شستشوی روفرشی خود نیز با توجه به نوع الیاف آن مواد شوینده استانداری را انتخاب نمایید.

مزایا استفاده از روفرشی

از مزیت های استفاده از روفرشی می توان به کمک به محافظت و نظافت و سلامت فرش اشاره نمود. این امر به خصوص برای افرادی که دارای فرزند بوده و یا تعدادشان زیاد است بسیار کاربردی و مفید است. استفاده از روفرشی سبب عدم ایجاد لکه بر روی فرش شده و در مواقع نیاز به راحتی قابل شستشو و تعویض می باشد نسبت به شستشوی فرش بسیار آسان تر است. همچنین تابش مستقیم نور آفتاب بر روی فرش به مرور موجب از بین رفتن بافت فرش و تغییر رنگ و کیفیت رنگ می شود. اما استفاده از روفرشی این مشکل را برطرف نموده و به سلامت فرش کمک می کند. همچنین از ساییدگی الیاف فرش، پوسیدگی فرش و نفوذ گرد و خاک به داخل بافت فرش نیز جلوگیری می نماید.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.