بهزی

جست و جو در بهزی...

روش نگهداری از مبل چرم

زمان مطالعه 1 دقیقه

روش نگهداری از مبل چرم

مبلمان چرم یکی از شیک‌ترین و زیباترین سبک‌ها برای مبلمان است اما آنچه باعث شده کم‌تر در دکوراسیون منازل و یا ادارات محبوبیت داشته باشد نگرانی بابت نگه‌داری آن است.

هرچند این سبک از مبل بسیار شیک بوده و دکوراسیون را مدرن‌تر و زیباتر می‌کند اما اگر نکات نگه‌داری آن را ندانید مجبور خواهید بود هرسال این مبل را تعویض کنید، اقدامی که صرفه اقتصادی و مالی ندارد و قطعا هیچ‌کس دوست ندارد ضرر اقتصادی ببیند. برای حفظ ظاهر زیبا و نگه‌داری مبل چرمی بهتر است چند نکته را رعایت کنید.

از گرد و خاک روی مبل چرم بترسید

گرد و خاک دشمن مبل چرمی است و عمر چرم را کوتاه می‌کند و ظاهر درخشنده آن را از بین می‌برد بنابراین گردگیری مبل چرمی بسیار مهم است. برای گردگیر مبل چرم بهتر است به کمک یک پارچه میکروفیبر تمیز و خشک باشد.
دقت کنید که اصلا پارچه‌تان را برای گردگیری مبل چرم خیس نکنید می‌توانید از آب مقطر برای نم‌دار کردن پارچه و گردگیری استفاده کنید اما آب را به‌صورت مستقیم بر مبل چرم نریزید و یا با افشانه به مبل نپاشید.

آب دشمن مبل چرم

برای تمیز کردن چرم همان‌طور که گفتیم نباید از آب استفاده کنید، آب دشمن چرم است و چرم را تغییر رنگ داده و آن را خراب می‌کند؛ بنابراین اگر آب روی مبل چرم ریخته و یا پاشیده شده سریعا با تکه‌ای پارچه آن را پاک کنید نگذارید آب روی سطح مبل چرم باقی بماند. مبل چرم مانند مبل پارچه‌ای نیست که بتوان آن را شست بنابراین قید شست‌وشو با آب را بزنید.

روی مبلمان را جارو بکشید

خرید مبل کلاسیک چرم به دلیل طراحی و جنسش معمولا گرد و خاک و کثیفی را زودتر نشان می‌دهد بنابراین برای مراقبت و هم‌چنین تمیز کردن آن علاوه بر گردگیری می‌توانید درزها و روی آن را جاروبرقی بکشید. مراقب باشید که حالت کم‌ترین مکش را در جاروبرقی‌تان فعال کنید چرا که مکش بالای جاروبرقی به مبل چرم شما آسیب می‌زند.

مبل چرم را از نور خورشید دور کنید

نور خورشید هم مانند آب دشمن مبلمان چرمی هستند. همان‌طور که آب باعث از بین رفتن مبل چرم می‌شود نور خورشید نیز علاوه بر از بین بردن درخشندگی چرم در صورتی‌ که به‌طور مستقیم به مبل چرمی شما بتابد سبب سوختگی و از بین رفتن آن می‌شود؛ بنابراین اگر منزل یا محل کارتان پنجره بزرگ دارد سعی کنید پرده را بکشید تا نور به مبلمان چرمی نتابد و اگر به نور طبیعی نیاز دارید می‌توانید روی مبل چرمی را روکش بکشید.

علاوه بر نور خورشید دشمن دیگر مبل چرمی شما گرماست سعی کنید مبل چرمی را کنار پکیج، بخاری و یا شوفاژ قرار ندهید گرما پس از مدتی مبل چرمی را خراب می‌کند و بافت آن را از بین می‌برد.

از اسپری مخصوص مبل چرم استفاده کنید

رنگ مبل چرم پس از گذشت مدت‌زمانی کمرنگ شده و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد برای اینکه با این مشکل روبه‌رو نشوید می‌توانید از اسپری‌های جلادهنده و براق کننده مخصوص استفاده کنید.
برای خرید این اسپرهای براق کننده می‌توانید از محل خرید مبل چرم اطلاعات دریافت کنید. فراموش نکنید که استفاده بیش از حد از این اسپری‌های براق کننده مبل چرمی را آسیب‌پذیر می‌کند بنابراین بهتر است هرچند ماه یک بار از این اسپری استفاده کنید پیشنهاد ما استفاده از این اسپری هر شش ماه هست.

مبل چرم را واکس بزنید

همان‌طور که کفش و یا کیفتان را واکس می‌زنید مبل چرمی نیز نیاز به واکس زدن دارد می‌توانید واکس چرم مبل خریداری کرده و از آن استفاده کنید.
واکس چرم مبل با واکس چرم کفش و کیف متفاوت است، هرگز به‌جای استفاده از واکس چرم مبل از واکس‌های دیگر استفاده نکنید. واکس چرم سبب می‌شود که مبل چرم ترک نخورد و از آسیب‌پذیری آن با بستن منافذش جلوگیری می‌کند.

مبل چرم را نزدیک کولر قرار ندهید

کولرهای آبی و گازی هردو به دلیل رطوبتی که به فضا می‌دهند در صورت نزدیکی با مبل چرم آن را آسیب‌پذیر می‌کند. آب و رطوبت دشمنان درجه یک مبل چرم هستند و سبب ایجاد ترک خوردگی در بافت چرم می‌شوند.
برای اینکه مبلمان چرمی شما در معرض رطوبت کم‌تری باشد می‌توانید آن را با فاصله از کولر گازی و یا کولر آبی قرار دهید و دیگر نگران از بین رفتن مبلمان چرمی نباشید.

مبل چرم را از اجسام تیز دور نگه‌دارید

هرچند به نظر می‌رسد که مبلمان چرمی بسیار مقاوم هستند اما خراش و اجسام تیز آسیب بسیار زیادی به آنها وارد می‌کند. اگر حیوان خانگی به‌خصوص گربه دارید باید بیشتر مراقب مبلمان چرم خود باشید یا از چرم محافظت شده استفاده کنید که مقاومت بیشتری از چرم معمولی دارد.

از محل خرید مبل کمک بگیرید

یکی از بهترین راهنماها برای نگه‌داری مبل چرم راهنمایی است که همراه با مبلمان برای مشتریان ارسال می‌شود و معمولا نکات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهد. از شیوه نگه‌داری گرفته تا نحوه تمیز کردن و... همگی در راهنمایی که محل خریدتان در اختیار قرار می‌دهد موجود است.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.