بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع دستگاه شات بلاست

شات بلاست و سندبلاست

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع دستگاه شات بلاست

شات بلاست بشکه ای

دستگاه شات بلاست بشکه ای قدیمیترین نوع این دستگاه می باشد. روش کار در این دستگاه بدین صورت است که قطعات از قسمت بالای بشکه در بشکه ریخته شده و براثر چرخش بشکه قطعات نیز روی یکدیگر غلطیده و با پاشش ساچمه برروی قطعه، کلیه سطوح قطعه تمیز می گردد .

شات بلاست مدل درامی

نوع پیشرفته دستگاه های بشکه ای، دستگاه های درامی می باشند. از آنجاییکه نوع بشکه ای استهلاک زیادی دارد؛ خصوصا برای تخلیه و بارگیری قطعات درماشین معمولی سیستم های ابداع شد که با حفظ قابلیت غلطیدن کار را برای اپراتور تسهیل نماید. بجای بشکه در نوع درام از نوعی نوار نقاله که همواره در حال چرخش است استفاده می شود که قطعات روی آن غلطیده و توربین نیز از بالا ساچمه ها را با قدرت روی قطعات می پاشد و قطعات پس از تمیز شدن تخلیه می گردند. در مدل درامی مزیت جلا دادن به قطعه و تمیز کاری کل زوایای قطعه به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

شات بلاست مدل میزی

دستگاه های بلاستینگ مدل میزی پس از مدل درامی بیشترین متقاضی را به خود اختصاص داده است و استفاده از آن زمانی پیشنهاد می شود که قطعات مورد نظر بزرگ باشند و به وسیله روش های بشکه ای و درامی قابل انجام نباشند.دستگاه های طراحی شده برای این سیستم عملیات تمیز کاری را با قرار دادن قطعه برروی صفحه ای گرد که به دور خود میچرخد و پاشش ساچمه از توربین به گونه ای که کل زوایای قطعه را پوشش دهد صورت می پذیرد.کارخانجات بزرگ صنایع ریخته گری آهنی و غیر آهنی، آهنگری، عملیات حرارتی تولید قطعات کوچک اتو مبیل و کارگاههای ماشین سازی و…. از مدل میزی برای تمیز کاری استفاده می کنند.این دستگاه ها علاوه بر قابلیت پوسته زدایی ، پلیسه بری، حذف روغن ، ماسه زدایی و… با نصب برخی تجهیزات کنترلی قادر به شات پینینگ نیز خواهندبود.

شات بلاست آویز مونوریل

در این مدل دستگاه ها، قطعات با توجه به حجم، وزن، اندازه و هدف از بلاستینگ بر روی جرثقیل و ریل سوار شده و ضمن اینکه حرکت روبه جلو دارند، در صورت لزوم به دور خود نیز می چرخند تا ساچمه ها به طور کامل به کل قطعه پاشیده شوند. همچنین به جهت پوشش کامل چند توربین در نقاط مختلف دستگاه تعبیه شده است. سرعت کار در این دستگاه ها بسیار بالا است و قابلیت ساچمه زنی انواع قطعات بزرگ با سرعت بالا را دارا می باشند.

مدل آویزی جرثقیلی

ساخت وطراحی مدل آویزی جرثقیلی درفضای اتاقی بزرگ بوده و نحوه حمل قطعات، استفاده از سیستم جرثقیل منو ریل با قدرت بالابری ۵۰۰۰۰کیلوگرم وحتی بیشتر به همراه سیستمی قابل انعطاف برای تخلیه و بار گیری می باشد. این روش بهترین و تنها روش برای ساچمه زنی قطعات بسیار سنگین می باشد. با این روش می توان عمل زدودن ماسه ریخته گری ودیگر مواد را با استفاده از توربینها وسیستم ایر بلاست انجام داد و درصورت وجود نقاط غیر قابل دسترسی استفاده ازاین روش به منظوربهبود کیفیت بهترین گزینه می باشد.

شات بلاست وایرمش

این دستگاه ها در بخش غیر فلزات برای بلاستینگ سنگ و سرامیک و در بخش فلزات عموما برای تمیز کاری فلزات با ضخامت نازک و یا فلزات نرم و حساس از جنس فولاد طراحی و روانه بازار گردیده است.دستگاه های وایرمش مدل خاصی از نوع تونلی با کارایی ویژه می باشد.این روش بهترین پیشنهاد برای خطوط ریخته گری سنگین و حساس که نیاز به عملکرد با هزینه پایین در عین دقت دارد می باشد.در حال حاضر شات بلاست وایرمش علاوه بر تمیز کاری قطعات دایکست بزرگ ، چرخ و رینگ و محور خودرو برای پیشگیری و ماسه زدائی بسیاری از قطعات فولادی استفاده می گردد . از دیگر مصارف این ماشین ها بکارگیری در خطوط شات پینینگ فنر می باشد .

شات بلاست مفتول

میلگرد و مفتولها ی فولادی پروفیلهایی هستند که اغلب مطابق نظر بیشتر کارفرمایان صنایع ساختمانی الزام به شات بلاست دارند البته این امر نه بدلیل تمیزکاری محض بلکه گاهاً به دلیل بهبود کیفیت پس از تولید آنها به روش کششی است. عموما میل گرد ومفتول با قطر۲ تا ۸۰ میلی متر لازم است بلا فاصله پس از تولید ویا پیش از پذیرش رنگ وگاهی قبل از مصرف تمیزکاری گردیده حتی گاهی عایق کاری نیز می گردند؛ به همین جهت ماشینهای شات بلاست مفتول وسیم طراحی وتولید شده اند که قادر به انجام این کار به دو صورت طولی در یک تا چند رشته مفتول یا میلگرد چند گوشه بوده ویا قادر به پذیرش مفتول ها به صورت کلافی می باشد. شات بلاست میلگرد طولی ازنوع مداوم وکلافی از نوع بسته یا بچ می باشد .
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.