بهزی

جست و جو در بهزی...

یخچال ویترینی چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

یخچال ویترینی چیست و چه کاربردی دارد؟
بعید است که وارد یک فروشگاه مواد غذایی یا گوشت و مرغ شوید و سری به یخچال ویترینی موجود در این مغازه نزنید. این یخچال‌ها در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و به دلیل مزیت‌هایی که دارند خیلی زود توانستند جایگزین یخچال‌های قدیمی شوند. شیوه طراحی این دستگاه‌ها به‌گونه‌ای است که مشتریان می‌توانند بدون نیاز به باز کردن درب یخچال، همه کالاهای موجود در آن را بررسی کنند. تنها درصورتی‌که نیاز به چیزی داشتند آن را باز کنند. اگر قصد دارید بدانید که یخچال ویترینی چیست و چه مزیت‌ها و کاربردهایی در فروشگاهتان دارد تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

یخچال ویترینی چیست؟

یخچال ویترینی نوعی یخچال صنعتی است که از آن برای نگهداری از مواد غذایی فسادپذیر استفاده می‌شود. این یخچال‌ها درست مثل ویترین مغازه‌های دیگر دارای شیشه‌های بزرگی هستند تا مشتریان بتوانند همه محتویات داخل آن‌ها را به‌راحتی ببینند. نحوه طراحی یخچال ویترینی به‌گونه‌ای است که شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی حتی زمانی که مغازه باز است و مشتریان در حال خرید هستند، در زمانی کوتاه کالاهای داخل آن را شارژ کنید.

انواع یخچال ویترینی و کاربردهای آن‌ها

اکنون که متوجه شدید یخچال ویترینی چیست، بهتر است با انواع آن نیز آشنا شوید تا بتوانید بهترین نوع را برای فروشگاه خود انتخاب کنید. در ادامه این بخش شما را با انواع یخچال ویترینی و کاربردهای هریک آشنا خواهیم کرد.

یخچال ویترینی ایستاده

یخچال ویترینی ایستاده
پرکاربردترین یخچال ویترینی نوع ایستاده آن است؛ این یخچال‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را در فضای داخل دیوار هم نصب کرد تا جای کمتری اشغال کنند. یخچال ویترینی ایستاده معمولاً در طول‌های ۱ یا ۲ متری به بازار عرضه می‌شود تا مشتریان و فروشندگان بتوانند به‌راحتی به همه طبقات آن دسترسی داشته باشند. این نوع یخچال‌ها ممکن است یک درب یا دو درب باشند؛ به این معنا که برای راحت‌تر بودن قرار دادن کالاها یک درب در قسمت پشتی آن‌ها قرار داده شده است. درب جلویی نیز مخصوص مشتریان است تا بتوانند کالاهای موردنظر خود را بردارند. یخچال ویترینی ایستاده اغلب در رستوران‌ها و فست فودها، قصابی‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ انواع مواد غذایی استفاده می‌شوند.

یخچال ویترینی خوابیده

اگر اهل خرید بستنی باشید، حتما از انواع یخچال ویترینی خوابیده زیاد استفاده کرده‌اید. این دستگاه‌ها نسبت به انواع دیگر فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و بررسی کالاهای داخل آن‌ها یا دسترسی به آن‌ها کمی سخت‌تر است. در مقابل این‌ها می‌توان از آن برای کالاهایی که حجم زیادی دارند و نیازی نیست که همگی در معرض دید مشتریان باشند استفاده کرد. فروشگاه‌های بستنی، سوپرمارکت‌های کوچک و سوپرهای لبنیاتی خریداران اصلی این دستگاه‌ها هستند.
دو درب یا تک درب بودن یخچال ویترینی را می‌توان به دو صورت تعبیر کرد. یکی اینکه در بخش جلویی آن‌ها یک درب یا دو درب قرار داده شده است؛ طبیعتا محصولات دو درب بزرگ‌تر هستند و باید آن‌ها را در محیط بزرگ‌تری قرار دهید. تعبیر دیگر این است که برای قرار دادن کالاها یک درب جداگانه در قسمت عقبی قرار داده شده است تا فروشندگان بتوانند به‌راحتی مواد غذایی یا داروها را داخل آن قرار دهند؛ این محصولات اغلب در قنادی‌ها استفاده می‌شوند.
یخچال ویترینی جزیره
این محصول از انواع یخچال‌های ویترینی خوابیده است که اغلب در فروشگاه‌های زنجیره‌ای استفاده می‌شود. شما می‌توانید هر بخش از آن را به یک نوع از مواد غذایی اختصاص دهید تا نیازی به خرید هیچ یخچال دیگری نداشته باشید. در قسمت‌های مختلف آن درب‌های کشویی در نظر گرفته شده است تا مشتریان به‌صورت هم‌زمان به همه کالاهای داخل یخچال دسترسی داشته باشند.

یخچالی ویترینی شیشه خم

کاربرد یخچال ویترینی شیشه خم اغلب در قنادی‌هاست؛ جایی که مشتریان کیک یا شیرینی‌های موردنظر خود را انتخاب می‌کنند و فروشنده از قسمت پشتی یخچال آن‌ها را خارج می‌کند. این نوع یخچال‌ها از نوع تک درب در قسمت عقب هستند؛ اما شیشه آن‌ها دوطرفه است تا هم مشتری و هم فروشنده بتوانند محصولات داخل آن را ببینند.

مزایای یخچال ویترینی

اگر هنوز متوجه نشده‌اید که مزایای یخچال ویترینی چیست خواندن این بخش را از دست ندهید. درواقع این بخش همان‌جایی است که می‌توانید متوجه شوید که این محصولات واقعا به درد شما می‌خورند یا نه.
اشغال فضای کم: در میان انواع یخچال ویترینی نوع ایستاده آن کمترین فضا را اشغال می‌کند و به همین دلیل در اغلب فروشگاه‌های کوچک دیده می‌شود. در هرحال این یخچال‌ها در اندازه‌های مختلفی طراحی می‌شوند تا شما بتوانید متناسب با فضای موجود در فروشگاه بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. طراحی زیبا و جذاب: طراحی خاص یخچال‌های ویترینی توجه بسیاری از مشتریان را جلب می‌کند و باعث زیباتر شدن محیط فروشگاه خواهد شد. درواقع اینکه مشتریان می‌توانند بدون نیاز به جست‌وجوی فراوان یا پرسش از فروشندگان در یک نگاه موجودی کالای موردنظر خود را متوجه شوند بسیار جذاب است. مصرف برق پایین: استفاده از موتورهای اینورتر در این محصولات باعث شده است که مصرف برق آن‌ها به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. به‌علاوه عدم نیاز به باز کردن مداوم درب یخچال برای چک کردن موجودی در مصرف برق آن تاثیر زیادی می‌گذارد؛ این موضوع باعث افزایش طول عمر دستگاه نیز می‌شود. قدرت خنک‌کنندگی بیشتر: استفاده از موتورهای قدرتمندتر در این یخچال‌ها باعث شده است که قدرت خنک‌کنندگی آن بسیار بیشتر شود؛ به‌نحوی‌که ضمن جلوگیری از یخ زدن مواد غذایی دمای آن‌ها را در حد مطلوب نگه می‌دارد تا فاسد نشوند. نکته مثبت دیگر اینکه قدرت خنک‌کنندگی یخچال قابل تنظیم است تا شما بتوانید متناسب با نوع محصولات خود بهترین دما را انتخاب کنید. نظافت آسان یخچال: دسترسی آسان به همه قفسه‌های یخچال و اندازه مناسب آن باعث می‌شود که شما بتوانید در زمانی کوتاه همه قسمت‌های آن را تمیز کنید. امکان جابه‌جایی: در قسمت زیرین بیشتر یخچال‌های ویترینی چرخ‌هایی قرار داده شده است تا جابه‌جایی آن‌ها راحت باشد. درواقع شما می‌توانید بدون نیاز به بلند کردن یخچال تنها با هل دادن آن را در مکان موردنظر خود قرار دهید و دکوراسیون مغازه را مطابق با سلیقه‌تان بچینید.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.