بهزی

جست و جو در بهزی...

شناخت مواد شوینده

زمان مطالعه 1 دقیقه

شناخت مواد شوینده
مواد شوینده یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی در خانه هستند و استفاده از این مواد خصوصاً پس از شیوع COVID 19 به طور چشمگیری افزایش داشته است؛ طوری که زندگی امروزی بدون حضور مواد شوینده تقریباً غیر قابل تصور شده است.

انواع مواد شوینده

انواع شامپو

با توجه به اهمیت بهداشت مو شامپو‌ها یکی از پرمصرف‌ترین انواع شوینده هستند و برای هر نوع مصرف و هر نوع مویی، شامپوی خاصی وجود دارد. هیچ‌کس دوست ندارد با مشکل ریزش مو یا شوره سر دست و پنجه نرم کند، برای این‌که بهترین نتیجه ممکن را بگیریم بهتر است از شامپوی مناسب موهایتان استفاده کنید. 🔸یکی از انواع شامپوها، شامپو بچه است. چون موی سر نوزادان و کودکان نسبت به بزرگسالان چربی‌سازی کم‌تری دارد، برای شستشوی موی کودکان باید حتماً از شامپو بچه که PH آن خنثی است، استفاده کنیم. برای بزرگسالان هم با توجه به نوع مو و نیاز‌های آن‌ها برای بهداشت و مراقبت مو شامپو‌های مختلفی وجود دارد. 🔸برای مو‌های خشک شامپویی مناسب است که رطوبت را افزایش دهد بنابراین اگر مو‌های شما خشک است از شامپوی مخصوص مو‌های خشک استفاده کنند. برعکس کسانی که مو‌های خشک دارند افرادی که مو‌های چرب دارند نباید سعی کنند رطوبت بیشتری را به موهای خود برسانند. این افراد بیشتر مستعد شوره سر هستند، بنابراین بهتر است از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنند. 🔸برای افرادی که موهای معمولی دارند، شامپوی مخصوص موهای معمولی تولید شده است. اگر موهای شما خشک یا آسیب دیده است، یا از رنگ مو استفاده می‌کنید، باید به عنوان مکمل شامپو از نرم‌کننده استفاده کنید. نرم‌کننده با آبرسانی به موها به ترمیم آن‌ها کمک می‌کند و با استفاده از آن مو‌های خوش‌حالت‌تری خواهید داشت. 🔸دسته دیگر شامپو‌ها؛ مثل شامپو‌های ضد شوره، ضد ریزش، تقویت کننده موی سر و … انواع مختلف شامپوهای درمانی و تخصصی هستند . بهتر است قبل از استفاده از آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. به جز شامپوی سر شامپو بدن هم داریم که جایگزین مناسبی برای انواع صابون است. معمولا میزان PH این شامپوها موجب می‌شود که برای افراد با پوست حساس از صابون مناسب‌تر باشد.

مایع دستشویی

مایع دستشویی و صابون مایع جایگزین مناسبی برای صابون قالبی هستند. استفاده از مایع دستشویی راحت‌تر است. علاوه بر این PH برخی از انواع مایع دستشویی به گونه‌ای تنظیم می‌شود که برای پوست‌های حساس از صابون مناسب‌تر باشند. همچنین در کارگاه‌ها و مراکز فنی و صنعتی که باید انواع گوناگون مواد مثل گریس از روی دست‌ها پاک شوند مایع دستشویی مناسب می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

انواع شوینده لباس

بهداشت البسه و انواع پارچه در بهداشت فردی اهمیت زیادی دارد. همین‌طور مواد شوینده علاوه‌بر این‌که باید به خوبی پارچه‌ها را تمیز کنند و از شکل، رنگ و بافت آن‌ها هم محافظت کنند؛ باید از ماشین لباسشویی هم محافظت کنند. به همین دلیل تولید کنندگان مواد شوینده انواع مختلفی از این شوینده‌ها را روانه بازار کرده‌اند تا پاسخگوی نیازهای گسترده همه مصرف کنندگان باشند. برای شستشوی لباس‌ها با دست، انواع پودهای لباسشویی دستی وجود دارند. برای شستشو با ماشین لباسشویی هم می‌توانیم از پودر ماشین لباسشویی و هم از مایع ماشین لباسشویی استفاده کنیم. بسیاری از این محصولات حاوی آنزیم‌های هستند که به حذف مؤثر‌تر لکه‌ها کمک می‌کند. این آنزیم‌ها چون تجزیه‌پذیر هستند؛ برای طبیعت هم خطری ندارند. برای شستشوی لباس‌های مشکی علاوه بر مایع لباسشویی عمومی، مایع لباسشویی مخصوص لباس‎‌های تیره و مشکی نیز وجود دارد. این ماده شوینده برای لباس‌های تیره و مشکی مناسب‌تر است، و بهتر مانع بور شدن و سفیدک زدن می‌شود. در کنار استفاده از پودر یا مایع لباسشویی برای شستشوی لباس یا حوله با ماشین لباسشویی می‌توانیم از نرم کننده لباس هم استفاده کنیم، که مانع خشکی و زبری بافت پارچه می‌شوند. در نتیجه پارچه‌هایی لطیف‌تر و نرم‌تر خواهیم داشت. استفاده از نرم کننده در کنار پودر یا مایع لباسشویی به اتوپذیری پارچه‌ها و کاهش الکتریسیته ساکن آن‌ها هم کمک می‌کند.

انواع شوینده ظروف

یکی‌دیگر از مصارف مهم مواد شوینده، شستشوی ظروف است. مایع ظرفشویی برای شستن دستی ظروف یک از رایج‌ترین انواع مواد شوینده مورد استفاده در سراسر دنیا است. برای ماشین ظرفشویی هم می‌توانیم از پودر، ژل یا قرص ماشین‌ظرفشویی استفاده کنیم. در کنار این مواد شوینده، برای گرفتن نتیجه بهتر می‌توانیم از نمک ماشین ظرفشویی هم استفاده کنیم. استفاده از نمک ظرفشویی مناسب می‌تواند با کمک به سختی‌گیری آب، به شستشوی بهتر ظروف و حفاظت از ماشین ظرفشویی کمک کند. یکی‌دیگر از مواد کمکی جلادهنده ماشین ظرفشویی است، که با کاهش کشش سطحی آب مانع از تشکیل لک ناشی از رسوبات معدنی می‌شود و فرآیند خشک شدن ظروف را هم تسریع می‌کند و به این ترتیب باعث درخشندگی بیشتر ظروف می‌شود.انواع شوینده سطوح یکی ازپرکاربردترین انواع شوینده سطوح، سفید کننده‌ها هستند. به طور کلی دو دسته سفید کننده داریم؛ سفید کننده‌های بر پایه کلر و سفید کننده‌ها بر پایه اکسیژن.سفید کننده‌ بر پایه اکسیژن، دوست‌دار محیط زیست و کم‌تر سمی هستند. شوینده خانگی پرمصرف دیگر شیشه پاک‌‌کن و شیشه‌شوی است. به طور کلی دو نوع شیشه‌شوی داریم: 🔷 شیشه‌شوی‌های حاوی آمونیاک 🔷 شیشه‌شوی‌های فاقد آمونیاک برای پاک کردن آلودگی‌های قابل مشاهده از سطوح مختلف می‌توان از پاک کننده چند‌منظوره استفاده کرد. یکی از مزایای این نوع پاک کننده قابل استفاده بودن برای سطوح گوناگون است که باعث صرفه‌جویی در هزینه خرید مواد شوینده می‌شود. علاوه بر این محصولاتی نظیر پاک‌کننده چند منظوره و ضد‌عفونی کننده سطوح ضمن پاک کردن آلودگی‌های قابل مشاهده انواع باکتری‌ها و ویروس‌های روی سطوح را از بین می‌برند.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.