بهزی

جست و جو در بهزی...

آشنایی با انواع متدهای قالیشویی

زمان مطالعه 1 دقیقه

آشنایی با انواع متدهای قالیشویی
قالیشویی معمولا به حرفه یا عمل شستشوی فرش گفته می شود. همچنین به پروسه لکه زدایی،غبار روبی، شستن فرش با آب و مواد شوینده گفته می شود. این عمل هم به شیوه دستی هم ماشینی انجام می گیرد. این کار به نوع و جنس تار و پود فرش بستگی دارد. این عمل در کشور ایران از قدمت زیادی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم در خصوص آشنایی با انواع متدهای قالیشویی صحبت کنیم.

آشنایی با متد قالیشویی سنتی

یکی از انواع متدهای قالیشویی روش سنتی می باشد. این شیوه تفسیر همان بوی خوش خانه مادربزرگمان می باشد. آویختن فرش، زدن روی آن جهت گرفتن گرد و خاک روی آن، پهن کردن فرش بر روی زمین، شستشو با آب و فرچه و در آخر پهن کردن روی دیوار تا خشک شود. همچنان برخی موسسات این شیوه را بکار می برند. تنها در وهله پایانی و خشک کردن، دیگ خشک ‌کن بکار می برند.

متد قالیشویی نیمه اتوماتیک

متد قالیشویی نیمه اتوماتیک
در روش قالیشویی نیمه اتوماتیک که از اسم آن هم پیداست می توان بیان کرد یک خدمت تلفیقی به حساب می آید. بدین مفهوم که در آن نیروی انسانی به همراه لوازم اتوماتیک به کار برده می شوند. بدین منظور که نیرو های کار در موسسات به وسیله لوازم برقی نظیر فرچه و شلاق زن برای آب گیری فرش به این کار می پردازند. نیروی کار به همراه لوازمی که به وسیله برق کار می کنند در این مسئله اثرگذار می باشد.

متد قالیشویی اتوماتیک

یکی از انواع متدهای قالیشویی روش اتوماتیک می باشد. این شیوه به فرش شویی مکانیزه نیز شهرت دارد. همانگونه که از نام آن مشخص است همه مراحل شستن فرش در این روش به وسیله ماشین صورت می گیرد. نیروهای کار انسانی هم تنها در بخش حمل و نقل کار می کنند. در این روش که به دو صورت صفحه ای و دیسکی صورت می گیرد بر روی یک تسمه بزرگ واقع می شود و آغاز به گردش می کند. در طی مسیر همه مراحل فرش نظیر فرچه زنی و شلاق زنی به شیوه خودکار صورت می گیرد. با بکارگیری آب و مواد شوینده مخصوص شستشو داده می شوند. بعد از آن فرش به شکل لوله در آمده و در سیستم آب گیری گذاشته می شود تا آب از همه منافذ آن بیرون آید . پس از آن فرش به وسیله سیستم خشک کن خشک می شود و به وسیله نیروی کار در هوای آزاد قرار داده می شود. در بعضی از قالیشویی ها، سیستم پرزگیر را جهت برداشتن پرز بکار می برند.

مزایای شستشوی فرش توسط عمل نامبرده شده

قالیشویی مدرن در قیاس با شستشوی قالی سنتی از سطح کیفی بالاتری برخوردار است. من جمله مزایا و فواید شستشوی فرش در موسسات معتبر عبارتند از: •حمل و نقل قالی ها به شیوه کاملا مطمئن •شستن فرش ها توسط سیستم های پیشرفته و نوین •از مزایای قالیشویی مدرن می توان به شستن فرش با شیوه ها و فناوری های نوین اشاره کرد. •شستن قالی و فرش به وسیله افراد متبحر و حرفه ای
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.