بهزی

جست و جو در بهزی...

شلوار کتان بهتر است یا جین؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

شلوار کتان بهتر است یا جین؟

شلوار کتان و شلوار جین همیشه در جلب نظر بانوان جوانی که استایل کژوال را می‌پسندند رقابت تنگاتنگی با هم دارند و انتخاب یکی از آنها، کار ساده ای نیست.

بسیاری از خانم‌های جوان هنگام خرید شلوار دخترانه ، در انتخاب بین شلوار کتان اسپرت زنانه و شلوارهای جین مردد می‌شوند. شاید در نظر اول تصور کنیم شلوار لی در رقابت با شلوار کتان همیشه یا در اغلب موارد برنده است اما این طور نیست. در برخی مقاطع زمانی شلوارهای کتان به راحتی گوی سبقت را از شلوارهای جین می‌ربایند و با استقبال بیشتری مواجه می‌شوند.

این پرسش که شلوار با پارچه کتان بهتر است یا پارچه جین، پاسخ قطعی ندارد و پاسخ هر فرد به این سوال بسته به سلیقه، سن، کاربرد، فصل، بودجه و پارامترهای دیگر متفاوت است. رسیدن به جوابی برای این سوال که تا حدودی درست باشد مستلزم توجه به نکات فراوانی است که در ادامه این مطلب بعضی از مهم‌ترین آنها را می‌خوانید.

تفاوت شوارهای کتان و جین از نظر کاربرد

هم شلوارهای کتان و هم شلوارهای لی از نظر راحتی که برای استفاده کنندگان ایجاد می‌کنند، کاربرد یکسانی دارند. در کشور ما پوشیدن شلوار تک بدون پوشش‌های دیگری مثل مانتو یا کاپشن بلند برای خانم ها در مکان‌های عمومی امکان پذیر نیست. به همین دلیل خانم‌ها برای حضور در مکان های عمومی باید هم شلوار لی و هم کتان را با مانتو، پالتو، کاپشن یا شومیزهای مانتویی ست کنند. با این وجود استایلی که با شلوار کتان ست شود نسبت به استایل مشابهی که با شلوار جین ست شود، رسمی‌تر است. حتی شلوار کتان اسپرت زنانه وقتی با مانتو ست شود از شلوار جین با همین بالاپوش‌ها بسیار رسمی‌تر به نظر می‌رسد. بنابراین زمان انتخاب بین شلوارهای کتان و جین به کاربردی که از آنها انتظار دارید توجه داشته باشید. اگر قصد شما از خرید شلوار دخترانه حضور در محافل خصوصی یا اماکن ورزشی و گردشگری است شلوار جین انتخاب بهتری به نظر می‌رسد اما اگر قصد دارید با شلواری که می‌خرید در محیط کار حضور پیدا کنید، شلوار کتان را انتخاب کنید.

تفاوت شلوار کتان و جین از نظر دوام

طرفداران شلوارهای جین معتقدند این شلوارها از نظر دوام بی‌ رقیب هستند و شلوارهای کتان از این نظر به گرد پایشان هم نمی‌رسند. واقعیت این است که عمر مفید و دوام شلوارهای جین و کتان به عوامل متعددی همچون مرغوبیت جنس پارچه، دوخت، سنگ شور و شرایط شستشو و نگهداری آنها بستگی دارد. در رقابت بین استایل‌های اسپرت دخترانه، یک شلوار کتان اسپرت زنانه مرغوب که کیفیت پارچه و دوخت آن تضمین شده باشد از نظر دوام در مقابل یک شلوار دخترانه جین کم نمی‌آورد. البته واضح است که دوام هر شلوار در پای یک خانم جوان به سطح انرژی و کول بودن و جست و خیز او هم مربوط است! طبیعتا دختر خانم‌هایی که در بزم‌ها و شادی‌ها میان‌دار مجلس هستند و لحظه‌ای به خود استراحت نمی‌دهند و یا آنها که همیشه پای ثابت کوه و طبیعت‌گردی هستند مرغوب‌ترین شلوار کتان اسپرت زنانه یا باکیفیت ترین شلوار جین زنانه هم در پای آنها دوام چندانی نخواهد داشت.

تفاوت شلوارهای کتان و جین از نظر تنوع رنگ و مدل

برخی دلبستگان و علاقه مندان پر و پا قرص شلوارهای کتان تنوع رنگ و مدل های این شلوارها را مزیتی غیرقابل انکار در برابر شلوارهای جین می‌دانند. اما آیا واقعا شلوارهای کتان از شلوارهای جین تنوع رنگ و مدل بیشتری دارند؟ این که شلوارهای کتان در کشور ما در رنگ‌ها و مدل‌های متنوع‌تری به چشم می‌خورند شاید به این علت باشد که دوستداران شلوارهای جین به صورت سنتی بیشتر شلوار جین آبی را می‌پسندند و تولیدکنندگان شلوار جین هم با توجه به تقاضای بیشتر برای این رنگ، شلوارهای جین را بیشتر به رنگ آبی سنگ شور می کنند. قابل انکار نیست که بیشتر متقاضیان شلوار دخترانه جین هم جین‌های آبی را به رنگ های دیگر ترجیح می‌دهند. البته یک واقعیت را باید پذیرفت و آن این که هر چقدر جوینده سمج‌تری باشید مدل‌های شلوار کتان و شلوار جین بیشتری هم در معرض انتخاب شما قرار خواهند گرفت. اگر شما جزو آن دسته از خانم ها هستید که با دیدن شلوارهای چند بوتیک یا چند سایت و پیج اینستاگرام خسته می‌شوید، نه مدل‌های متنوع شلوارهای کتان را خواهید دید و نه تنوع مدل‌های شلوارهای جین را.

تفاوت شلوار کتان و جین از نظر نگهداری

شلوار جین یا شلوار کتان اگر جنس مرغوبی داشته باشند رنگ پس نمی‌دهند و آب نمی‌روند و به این ترتیب مهم‌ترین چالش در نگهداری آنها یعنی شستشو خود به خود حل می شود. با این وجود احتمال رنگ دادن شلورهای جین بیشتر از شلوارهای کتان است چون رنگی که در سنگ شور کردن این شلوارها به کار می‌رود در برخی موارد ثبات لازم را ندارد. شلوارهای کتان هم این مشکل را دارند که احتمال آب رفتن آنها نسبت به شلوارهای جین بیشتر است. شما چه مشتری شلوارهای کتان بودید و چه مشتری شلوارهای جین بهتر است در مورد ثابت بودن رنگ این شلوارها و همچنین آب نرفتن آنها از فروشنده تضمین بخواهید. ضمنا یادتان باشد شلوارهای کتان معمولا بعد از پوشیدن و شستشو چروک می شوند و هر چه پارچه آنها نازک تر باشد بیشتر چروک می شوند. بنابراین با انتخاب شلوار کتان اسپرت زنانه با اتو هم عهد اخوت بسته اید!

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.