بهزی

جست و جو در بهزی...

سنگ‌شکن هیدروکن چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

سنگ‌شکن هیدروکن چیست و چه کاربردی دارد؟
در فرایند خردایش، تنوع دستگاه‌ها برای خرد کردن سنگ‌های معدنی بسیار زیاد است. در واقع، بسته به نوع نیازی که سنگ به‌ واسطه آن خرد می‌شود، ماشین‌آلات متفاوت خواهد بود. یکی از نیازهای امروز در صنعت ساختمان و راه‌سازی نیز استفاده از ماسه است. برای تولید ماسه نیاز به یک سنگ‌شکن خاص وجود دارد که در مرحله دوم یا سوم خردایش سنگ را به ماسه تبدیل کند. نام این دستگاه هیدروکن است که با نام ماسه‌ساز مخروطی ژیراتوری نیز شناخته می‌شود. در ادامه با این دستگاه و کاربرد آن بیشتر آشنا خواهید شد.

سنگ‌شکن هیدروکن چیست و چه کاربردی دارد؟

هیدروکن که در زبان انگلیسی cone crusher نیز گفته می‌شود، یک سنگ‌شکن مخروطی است که در عملیات خرد کردن مواد معدنی با سختی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌آهن یکی از مواد معدنی است که توسط این دستگاه خرد می‌شود. در عمل خردایش در مرحله اول سنگ‌های معدنی جدا شده از دل کوه به قطعات کوچک‌تر تبدیل می‌شود و در مرحله دوم و سوم قطعات خرد شده به اجزاء ریزتری تبدیل می‌شوند. این قطعات ریز می‌تواند به شکل ماسه یا سنگریزه دربیاید. برای همین هیدروکن معمولاً در مدار خردایش در مرحله دوم قرار می‌گیرد. برتری این دستگاه موجب شده است تا کاربرد دستگاه هیدروکن بیشتر از دیگر سنگ‌شکن‌ها شود. ویژگی هیدروکن عبارت است از: افزایش تولید با میزان بار یکسان نسبت به دیگر انواع سنگ‌شکن‌ امکان تنظیم و کنترل اتومات خروجی دستگاه موجب می‌شود آسیب وارده به دستگاه کمتر شود. نیاز کمتری به مراقبت دارد. سرویس دوره‌ای کمتری نیاز دارد؛ اما ضروری است تا این سرویس‌ها انجام شود. کار با سنگ‌شکن‌های مخروطی نیاز به دانش خاص ندارد. پس اگر با این سؤال مواجه شدید که هیدروکن چیست؟ بهترین پاسخ آن خواهد بود که یکی از ماشین‌آلات در مدار ثانویه عمل خردایش که قلوه‌سنگ را تبدیل به ماسه می‌کند.

هیدروکن چیست؟

همه چیز درباره ماسه ساز مخروطی در فرایند خردایش، تنوع دستگاه‌ها برای خرد کردن سنگ‌های معدنی بسیار زیاد است. در واقع، بسته به نوع نیازی که سنگ به‌ واسطه آن خرد می‌شود، ماشین‌آلات متفاوت خواهد بود. یکی از نیازهای امروز در صنعت ساختمان و راه‌سازی نیز استفاده از ماسه است. برای تولید ماسه نیاز به یک سنگ‌شکن خاص وجود دارد که در مرحله دوم یا سوم خردایش سنگ را به ماسه تبدیل کند. نام این دستگاه هیدروکن است که با نام ماسه‌ساز مخروطی ژیراتوری نیز شناخته می‌شود. در ادامه با این دستگاه و کاربرد آن بیشتر آشنا خواهید شد
هیدروکن که در زبان انگلیسی cone crusher نیز گفته می‌شود، یک سنگ‌شکن مخروطی است که در عملیات خرد کردن مواد معدنی با سختی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌آهن یکی از مواد معدنی است که توسط این دستگاه خرد می‌شود. در عمل خردایش در مرحله اول سنگ‌های معدنی جدا شده از دل کوه به قطعات کوچک‌تر تبدیل می‌شود و در مرحله دوم و سوم قطعات خرد شده به اجزاء ریزتری تبدیل می‌شوند. این قطعات ریز می‌تواند به شکل ماسه یا سنگریزه دربیاید. برای همین هیدروکن معمولاً در مدار خردایش در مرحله دوم قرار می‌گیرد. برتری این دستگاه موجب شده است تا کاربرد دستگاه هیدروکن بیشتر از دیگر سنگ‌شکن‌ها شود. ویژگی هیدروکن عبارت است از: افزایش تولید با میزان بار یکسان نسبت به دیگر انواع سنگ‌شکن‌ امکان تنظیم و کنترل اتومات خروجی دستگاه موجب می‌شود آسیب وارده به دستگاه کمتر شود. نیاز کمتری به مراقبت دارد. سرویس دوره‌ای کمتری نیاز دارد؛ اما ضروری است تا این سرویس‌ها انجام شود. کار با سنگ‌شکن‌های مخروطی نیاز به دانش خاص ندارد. پس اگر با این سؤال مواجه شدید که هیدروکن چیست؟ بهترین پاسخ آن خواهد بود که یکی از ماشین‌آلات در مدار ثانویه عمل خردایش که قلوه‌سنگ را تبدیل به ماسه می‌کند. اجزای هیدروکن یا سنگ‌شکن مخروطی هیدروکن یکی از دستگاه‌های ساده؛ اما به ‌شدت پیچیده است. با اینکه دو قسمت وظیفه خرد کردن مواد را انجام می‌دهد؛ اما ماسه‌ساز مخروطی، از قطعات و اجزای مختلف تشکیل شده است. اصل دستگاه با ترکیب پولی‌ها و رینگ‌ها به وجود می‌آید که همه بر روی‌ هم به شکل عمودی سوار شده‌اند تا یک شافت اصلی را به حرکت در آورند.

شفت

شفت از جنس فولاد سخت‌کاری شده مولیبدن است که روی آن یک هد سنتر مخروطی شکل برنزی قرار می‌گیرد. در واقع حرکت لنگ‌وار شفت است که موجب خرد کردن مواد می‌شود. یکی از پیچیدگی‌های ماشین هیدروکن، بوش برنزی است که در پایین شفت اصلی دستگاه قرار می‌گیرد و به نام بوش اکسنتریک معروف است. این بوش موجب حرکت لنگی شفت شده و با تغییر سرعت و دوران شافت موجب تغییر در تغذیه و در نتیجه موجب تغییر اندازه خرد شدن مواد می‌شود.

تاپ‌شل

پوسته اصلی دستگاه هیدروکن دو بخش دارد که بخش رویی تاپ‌شل نام دارد و کانکیو داخل تاپ‌شل واقع شده است. یکی از ویژگی‌های تاپ‌شل تغییر سایز آن در زمان‌هایی است که اندازه مواد ورودی یا خروجی فرق می‌کند؛ لذا زمانی که احساس شود عمل خردایش به ‌درستی انجام نمی‌شود، می‌توان تاپ‌شل را تعویض کرد.

باتم‌شل

قطعه زیری تاپ‌شل، باتم‌شل است. تاپ‌شل و باتم‌شل با ۱۲ پیچ به یکدیگر متصل شده‌اند و جنس باتم‌شل فولاد کربنی است. باتم‌شل نیز مانند تاپ‌شل در برابر نیروهای وارده در برابر فرسایش مقاومت بالایی دارد.

کانکیو

اصلی‌ترین قطعه دستگاه هیدروکن بوده و جنس آن از فولاد منگنزی مولیبدن است. این قطعه داخل تاپ‌شل قرار می‌گیرد. ازآنجاکه کانیکو اولین قطعه‌ای است که با سنگ‌ها برخورد دارد، لازم است جنس آن محکم و ضدسایش انتخاب شود؛ لذا از فولاد ساخته می‌شود.

منتل

یکی دیگر از قطعات مخروطی در دستگاه هیدروکن منتل است. این قطعه داخل کانکیو و بر روی هدسنتر سوار می‌شود. منتل یکی از قطعاتی است که به طور مداوم با سنگ‌ها برخورد می‌کند، برای همین امکان فرسایش و خرد شدن وجود دارد؛ لذا این قطعه باید بعد از مدتی تعویض شود.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.