بهزی

جست و جو در بهزی...

نحوه کار و کاربرد قیچی‌های گیوتین

زمان مطالعه 1 دقیقه

نحوه کار و کاربرد قیچی‌های گیوتین

💠 قیچی گیوتین چیست؟

مکانیزم کلی قیچی گیوتیمکانیزم کلی قیچی گیوتین به این صورت است که معمولاً تیغه پایینی ثابت و به لبه میز قیچی سوار می‌شود.  تیغه بالایی که به‌صورت عمودی قابل حرکت است، نسبت به تیغه پایینی دارای زاویه‌ای از ۱ تا ۶ درجه‌‌ای بوده که با عبور دادن آن از کنار تیغه ثابت (پایینی) عمل برش انجام می‌شود. قیچی‌های گیوتین در دو نوع دستی یا ماشینی ساخته می‌شوند. گاهی در ساختار قیچی‌های گیوتین جهت تامین حرکت تیغه متحرک آن‌ها و راحتی حرکت ممکن است از مکانیزم لنگ یا فشار روغن (هیدرولیک) استفاده گردد. قیچی‌های گیوتین مکانیکی و هیدرولیکی دارای اجزای مهممشترکی هستند که تقریباً این اجزا در هر دو نوع دستگاه یکسان و مشترک است.ن به این صورت است که معمولاً تیغه پایینی ثابت و به لبه میز قیچی سوار می‌شود.  تیغه بالایی که به‌صورت عمودی قابل حرکت است، نسبت به تیغه پایینی دارای زاویه‌ای از ۱ تا ۶ درجه‌‌ای بوده که با عبور دادن آن از کنار تیغه ثابت (پایینی) عمل برش انجام می‌شود. قیچی‌های گیوتین در دو نوع دستی یا ماشینی ساخته می‌شوند. گاهی در ساختار قیچی‌های گیوتین جهت تامین حرکت تیغه متحرک آن‌ها و راحتی حرکت ممکن است از مکانیزم لنگ یا فشار روغن (هیدرولیک) استفاده گردد. قیچی‌های گیوتین مکانیکی و هیدرولیکی دارای اجزای مهم مشترکی هستند که تقریباً این اجزا در هر دو نوع دستگاه یکسان و مشترک است.

💠 نحوه کار و کاربرد قیچی‌های گیوتین (مکانیکی)

نحوه کار قیچی‌های گیوتین این‌گونه است که ابتدا دستگاه را روشن کرده و سپس با به راه انداختن الکتروموتور و با فشار آوردن بر روی پدال کلاچ، دستگاه آغاز به کار می‌کند. نیرویالکتروموتور به‌وسیله واسطه‌هایی به میل‌لنگ یا بادامک‌های قیچی منتقل می‌شود و حرکت دورانی دستگاه را به حرکت عمودی تبدیل می‌کند. این عمل باعث پایین آمدن کشوئی گیوتین که تیغه فوقانی بر روی آن نصب‌شده است می‌شود و با کمک تیغه پایین قیچی که همواره ثابت بوده و به میز بدنه دستگاه محکم شده است، عمل برش به‌تدریج صورت می‌گیرد کلاچ این دستگاه همانند سیستم کلاچ اتومبیل عمل می‌کند و چنانچه روی پدال به‌طور مستمر و پشت سر هم‌فشار وارد آید چون صفحه کلاچ آزاد نیست و نیرو به میل‌لنگ یا بادامک‌ها کماکان منتقل می‌شود، کشوئی قیچی در هر رفت‌وبرگشت عمل برش را انجام می‌دهد ولی در غیر این صورت و با کنترل کلاچ دستگاه هر مرتبه که به پدال فشار وارد آید عمل برش انجام می‌گیرد.

در این دستگاه برای اینکه در موقع برش، ورق فولادی جابجا نگردد بر روی کشوئی متحرک، نگهدارنده‌هایی نصب گردیده که هم‌زمان با حرکت تیغه فوقانی به‌طرف تیغه پائین که برش انجام می‌شود ورق را با تمام قدرت نگه می‌دارند. این نگه‌دارنده‌ها دارای یک پیستون مستقل می‌باشند که با هوای فشرده (سیستم پنوماتیک) یا روغن تحت‌فشار (سیستم هیدرولیک) عمل نگهداری ورق را در تمام طول خود تقسیم می‌کند.

قیچی‌های گیوتین در صنعت برای بریدن ورق‌های فلزی تا ضخامت ۳۰ میلی‌متر استفاده می‌شوند. از قیچی‌های گیوتین بیشتر برای برش ورقه‌هایی که دارای طول زیادتری می‌باشند استفاده می‌شود.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.