بهزی

جست و جو در بهزی...

کاربرد دستگاه روتر cnc در مبلمان سازی

زمان مطالعه 1 دقیقه

کاربرد دستگاه روتر cnc در مبلمان سازی

ماشین آلات CNC برای ساخت مبلمان چوبی

فناوری کامپیوتری مسئول انقلاب در زمینه اختراعات و فناوری است. این امر اکثر کارها را سریع‌تر، دقیق‌تر و قابل اعتمادتر کرده است. اکنون به واسطه این فناوری می توانیم به تمام ایده های خود دست پیدا کنیم. صنعت چوب نیز به برکت فناوری رایانه، طرح های شگفت انگیز و الگوهای نجاری ظریف را تجربه کرده است. اکنون می توانیم هر طرحی را با کمک ماشین ها انجام دهیم. ماشین آلات نجاری CNC ارزش خود را ثابت کرده اند. این دستگاه ها به طور گسترده در صنعت چوب استفاده می شود. دستگاه نجاری CNC توسط واحد کنترل و همچنین دستگاه های CNC برای پردازش فلز مدیریت می شود، اما تفاوت ها در زیر است: موتورهای ماشین‌های نجاری CNC معمولاً با سرعت‌های بالاتری نسبت به ماشین‌های CNC برای فلز می‌چرخند، یکی از دلایل آن این است که در طول سرعت بالاتر کیفیت بهتری از محصولات چوبی به دست می‌آید و بهره‌وری بیشتر می‌شود. روتر چوب مانند فرز فلزی کنترل می شود، اما برنامه های CAM و CAD مانند Artcam، Mastercam، Bobcad و AlphaCam وجود دارند که به طور خاص برای استفاده با روترهای چوبی طراحی شده اند. تفاوت دیگر ماشین های CNC برای نجاری و فلزکاری اندازه آنهاست. اندازه ماشین‌های CNC چوب معمولاً بسیار بالاتر از ماشین‌های فلزی است زیرا محصولاتی که از چوب ساخته می‌شوند به عنوان مثال محصولاتی مانند قطعات تخت، کمد اتاق، کابینت آشپزخانه و موارد مشابه هستند. یکی از پرکاربردترین دستگاه های CNC فرز CNC هستند و می توان آنها را بر اساس ابعاد کارشان تقسیم بندی کرد و بستگی به این دارد که کدام قسمت از مبلمان توسط آنها تولید می شود، اما تقسیم بندی دستگاه فرز CNC براساس ابعاد کار نیز متنوع می باشد. آنها شامل دستگاه های کوچک، متوسط و بزرگ هستند.
cnc

ماشین های فرز CNC در اندازه های مختلف

همچنین ماشین آلات نجاری CNC جهانی وجود دارد که در زمینه مبلمان در تولید انواع مختلف محصولات استفاده می شود. ماشین‌هایی مانند اینها باید روش جهانی پذیرش یا تثبیت قطعات کار و تبادل سریع و کارآمد ابزارهای پردازش کم و بیش جهانی را تضمین کنند. ابزار روی چنین ماشین هایی معمولاً در انواع بیشتری از ساخت استفاده می شود. به عنوان مثال، می توان از یک کاتر خاص در پردازش پایه های میز مانند پردازش صندلی استفاده کرد. به طور کلی برخی از این دستگاه ها را می توان به راحتی با فرآیند مورد نیاز و محصول مورد نظر تطبیق داد.

پردازش قطعات در دستگاه CNC شکل 4. دستگاه CNC برای درب ها

ماشین آلات تخصصی نجاری CNC معمولاً با یک نوع محصول روبرو هستند که در داخل آن می توانند انواع مختلفی از محصولات را تولید کنند. چنین ماشین هایی چه از نظر رویکرد به قطعه کار و چه از نظر نوع ابزار مورد استفاده دارای ویژگی های خاصی هستند. به طور کلی باید توجه داشت که دستگاه های تخصصی از تعداد محدودی از انواع مختلف پردازش استفاده می کنند. به عنوان نمونه ای از ماشین های تخصصی می توان به ماشین های تولید پنجره ها، چهارچوب درها، ماشین آلات پوشش لبه ها و غیره اشاره کرد. نرم افزار CAD/CAMمبلمان مدرن در قرن نوزدهم تحت تأثیر مدرنیسم در هنر شروع به توسعه کرد و از آن زمان توسعه یافت. با پیشرفت تکنولوژی طراحی مبلمان پیشرفت کرده است و استفاده از ماشین آلات فوق الذکر طراحی مبلمان محدودیتی ندارد. دستگاه ها به ما امکان تولید سریع‌تر مبلمان با مواد بدون استفاده کمتر را می‌دهند و امکان تولید مبلمان پیچیده را فراهم می‌کنند و یکی از بهترین چیزها این است که می‌توانیم ابتدا مبلمان را در یکی از نرم‌افزارهای CAD بسازیم.اکثر بسته های نرم افزاری سه بعدی هستند، زیرا نسل جدیدی از بسته های نرم افزاری CAD برای طراحی هستند. مهندسان از این طریق می توانند مدل های مجازی پروژه ها یا محصولات خود را ایجاد کنند. این امر به طور قابل توجهی روند کار را تسریع می کند، زیرا آنها قادر به کنترل تولید هستند و با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی می توانیم تعداد خطاهای تولید را به شدت کاهش دهیم که ممکن است هنگام مشاهده تلورانس رخ دهد که می تواند هزینه های تولید را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. نرم افزار دو بعدی زمانی می تواند موثر باشد که قطعات پیچیده ای تولید کنیم. ساده و آسان می توانیم یک شی را به CAM تبدیل کنیم.
معروف ترین بسته های نرم افزاری دو بعدی عبارتند از: AutoCAD و MicroStation. معروف ترین بسته های نرم افزاری سه بعدی عبارتند از: CATIA، Inventor، TopSolid، SolidWorks، Alibre Design.
cnc

نمونه ای از طراحی در اتوکد

CAM مخفف تولید / پردازش به کمک رایانه (Computer Aided Manufacturing) است. همزمان با CAD توسعه یافت. گاهی اوقات برنامه های CAM با CAD یکپارچه می شوند و این یک بسته نرم افزاری به نام CAD / CAM است. محبوب ترین نرم افزارهای CAD/CAM عبارتند از: ESPRIT، Surfcam، RhinoCAM، ArtCAM، AlphaCAM، SheetCAM. G-code توسط نرم افزار CAM تعریف و تولید می شود. G-Code یک دستور متن ساده است که برای درک ماشین های CNC استفاده می شود. دانستن برخی از اصول اولیه G-code خوب است، اما با یک نرم افزار CAM خوب حتی آن هم ضروری نیست. نسخه های مختلفی از G-code وجود دارد، اما همه آنها بسیار شبیه به هم هستند، شرکت های مختلف دارای کد G هستند. برای هر یک از این کدها باید یک کد پست پردازنده یا مبدل داشته باشید. بسته های نرم افزاری CAM به شما این امکان را می دهند تا بر اساس هندسه ایجاد شده در نرم افزار CAD، “مسیر ابزار” لازم را برای پردازش قطعه کار ایجاد کنید. با تعیین مسیر ابزار مشخص می شود که از کدام ابزار و نحوه استفاده از آن کدام است. پست پردازنده دارای یک اینورتر (مبدل) است که دستورات “ابزار” را در G-code تبدیل می کند. در حالی که کد G از نظر تئوری استاندارد شده است، اکثر ماشین‌ها «گویش» خاص خود را دارند. به این ترتیب، سازندگان ماشین آلات در برابر رقابت محافظت می کنند. در زیر نمونه ای از G-code ساده آورده شده است: G90 G21 G00 X1.1 Y1.1 Z1.1 G01 Z-1.0 F100 G01 X2.2 Y3.3 Z-1.0 F500 طراحی مبلمان معاصر توسط فرهنگ لغت آکسفورد به عنوان “پیروی از آخرین ایده ها” تعریف شده است. این تعریف به اندازه کافی ماهیت طراحی مبلمان معاصر را درک نمی کند. مبلمان معاصر که به آن مبلمان مدرن یا مبلمان پست مدرن نیز گفته می شود مبلمانی است که پس از قرن نوزدهم ساخته شده است. جنبش هنر مدرنیسم به شدت بر طراحی آن تأثیر گذاشته است. مفاهیم هنر مدرنیستی مستقیماً به دنیای مبلمان ترجمه شد. به جای ایجاد مبلمانی که اساساً بصری بود، مبلمان به طرح‌های بصری ساده‌تر تبدیل شدند. مبلمان و همچنین منطقه ای که در آن قرار دارد، توسط طراحی مبلمان معاصر به عنوان بخشی از موضوع طراحی کلی خانه استفاده می شود.

نمونه ای از طراحی صندلی معاصر/مدرن

مبلمان معاصر در طول دهه 1950 شروع به ظهور کرد. در این زمان موزه هنر مدرن نیویورک تصمیم گرفت که به این روند بپردازد. یک موضوع طراحی کلی توسط طراحی معاصر در نظر گرفته شده است. ممکن است این چیزی باشد که صاحب آینده مبلمان در تلاش است تا آن را انجام دهد. به گفته برخی از نویسندگان، فرم، بافت و رنگ آیتم باید مستقیماً از موادی که استفاده می شود سرچشمه بگیرد. همچنین، طراحی باید زیبایی مواد را با کاربرد یک شی ترکیب کند تا آیتمی را ارائه دهد که از نظر بصری رضایت بخش باشد. این باید یک طرح ساده و بدون مواد اضافی و ساختاری ظاهری باشد.
cnc
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.