بهزی

جست و جو در بهزی...

قالب کیک چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

قالب کیک چیست و چه کاربردی دارد؟

قالب کیک چیست و چه کاربردی دارد؟

قالب کیک همان‌طور که از اسمش مشخص است، ظرفی برای پخت انواع کیک است. قالب‌های کیک از جنس فلز، سیلیکون، سرامیک، فلز لعاب‌دار یا شیشه‌های مقاوم در برابر حرارت هستند. قالب کیک با کیفیت کاملا نچسب است و باعث می‌شود کیک سالم و بدون شکستگی یا ترک جدا شود. قالب‌های کیک اشکال مختلفی دارند و به کیک‌ها ظاهر زیبا و خاصی می‌دهند.

انواع قالب کیک بر اساس رنگ

قالب‌های کیک رنگ‌های مختلفی دارند و هر کدام برای پخت انواع مشخصی از کیک یا شیرینی استفاده می‌شوند.

قالب‌های کیک با رنگ روشن

قالب‌های کیک که رنگ روشن دارند، گرما را کمتر جذب می‌کنند و دمای بدنه و داخل آن‌ها خیلی زیاد نمی‌شود. این قالب‌ها برای پخت شیرینی‌ها و کیک‌هایی استفاده می‌شود که برای پخت به زمان بیشتری نیاز دارند. در واقع اگر می‌خواهید کیک یا شیرینی زمان طولانی پخته شود، اما کناره‌های آن زودتر نپزد و تیره نشود، از قالب‌هایی با رنگ روشن استفاده کنید.

قالب‌های کیک با رنگ تیره

رنگ تیره گرما را بیشتر جذب می‌کند. قالب‌های کیک با رنگ تیره هم زمان پخت کیک را پایین می‌آورند و کیک شما زودتر آماده می‌شود. اما به این نکته توجه داشته باشید که در این نوع از قالب‌های کیک اطراف و کناره‌های شیرینی یا کیک زودتر پخته و برشته می‌شود.

انواع قالب کیک بر اساس جنس

جنس بدنه یا متریال به کار رفته در ساخت قالب کیک یا شیرینی یکی دیگر از مواردی است که انواع قالب‌های کیک را مشخص می‌کند.

قالب سیلیکونی

در سال‌های اخیر سیلیکون‌های نسوز در ساخت بسیاری از وسایل آشپزخانه استفاده می‌شوند و قالب‌های کیک سیلیکونی هم یکی دیگر از محصولات جدید و جذابی است که با طرح‌ها، رنگ‌ها و اشکال مختلف در بازار موجود هستند. جنس سیلیکون به کار رفته در قالب کیک، منعطف، مقاوم و با کیفیت است. این نوع از سیلیکون می‌تواند در مایکروویو یا فر استفاده شود، دمای ۴۰- تا ۵۸۰+ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند، به راحتی شسته و تمیز می‌شود و می‌توانید کیک را بعد از پخته شدن خیلی راحت از قالب جدا کنید.

قالب‌های آلومینیومی یا گالوانیزه

از دوران ابتدایی این را یاد گرفتیم که فلزات، گرما و برق را انتقال می‌دهند. قالب کیک فلزی هم گرما را به تمام نقاط انتقال می‌دهد و باعث می‌شود کیک سریع بپزد. هنگام خرید قالب‌های کیک آلومینیومی یا گالوانیزه به وزن آن دقت کنید، هر چه وزن بیشتر باشد، کیفیت قالب بیشتر و بادوام‌تر است. قالب‌های کیک آلومینیومی و فلزی برای کیک‌هایی که در مواد اولیه آن‌ها اسید وجود دارد (مثل کیک پرتقالی) مناسب نیستند، چون ممکن است با فلز واکنش شیمیایی بدهند و طعم کیک را خراب کنند.

قالب شیشه‌ای

سالم‌ترین و بهترین قالب کیک‌پزی، قالب شیشه‌ای است. در ساخت شیشه از هیچ متریال مشکوک یا مضری استفاده نشده و برای انواع کیک و هر شرایط دمایی مناسب است. قالب‌های شیشه‌ای در مقایسه با سایر قالب‌ها کیفیت بالاتر و قیمت مناسب‌تری دارند و در شکل‌های مختلف در بازار موجود هستند.

قالب تفلون (نچسب)

قالب‌های تفلون نوعی از قالب‌های فلزی هستند که جنس آن‌ها معمولا آلومینیوم یا تفلون است و لایه‌ای روی سطح داخلی آن‌ها کشیده شده که مواد بعد از پخت به آن نمی‌چسبند. این قالب‌ها کیفیت بالایی دارند و نسبتا گران‌قیمت هستند. رنگ این قالب‌ها معمولا تیره است و برای کیک‌هایی مناسب است که نمی‌خواهید به طور یکنواخت و در مدت زمان طولانی پخته شوند.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.