بهزی

جست و جو در بهزی...

مواد شوینده مصرفی قالیشویی ها

زمان مطالعه 1 دقیقه

مواد شوینده مصرفی قالیشویی ها
شاید که بارها برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که مواد شوینده مصرفی قالیشویی ها در مبل شویی یا هر شستشوی دیگری چه نوع موادی می باشد؟ از چه نوع پودر و یا مایعی در این مراکز استفاده می شود؟ به طور کلی در مراکز قالیشویی از پودرهای مخصوصی استفاده می شود که قدرت بالایی در چربی زدایی، درخشندگی، لکه بری و تمیزی انواع فرش ها دارند. ولی نباید فراموش کرد که هر پودری باید متناسب با جنس، نوع و الیاف آن فرش انتخاب شود.
در مراکز قالیشویی اصولا از پودرهای فله ای مخصوص قالیشویی که مناسب برای استفاده در این مراکز است، استفاده می شود. در واقع این نوع پودرها دارای ویژگی های بسیار خاصی می باشند که مناسب برای مصارف خانگی نیستند. مواد شوینده مصرفی قالیشویی ها اعم از پودر و مایع، توسط شرکت های بزرگ ایرانی تولید و عرضه می شوند. این پودر ها و مواد شوینده مناسب برای شستشوی فرش ماشینی، فرش دستباف، موکت شویی، مبل شویی و… می باشند و متناسب با الیاف و جنس های مختلف، دارای مدل های مختلفی هستند.
به طور کلی این نوع پودرها و مواد شوینده مورد استفاده در مراکز قالیشویی، قابلیت از بین بردن انواع لکه های مختلف از روی فرش، مبل، موکت و… را دارای می باشند.

انواع لکه ها:

🫧 آدامس چسبیده به فرش و یا موکت 🫧 لکه شمع آب شده بر روی فرش 🫧 لکه جوهر خودکار در رنگ های مختلف 🫧 لکه انواع نوشیدنی همچون چای، نسکافه، قهوه، دوغ و… 🫧 لکه و چسبندگی مایعات شیرین بر روی فرش 🫧 لکه کاکائو و شکلات 🫧 چسبندگی بستنی، پشمک و هر نوع خوراکی و مواد غذایی دیگری 🫧
این نوع پودر ها علاوه بر لکه بری، باید دارای قابلیت تثبیت رنگ، حفظ بافت و الیاف انواع فرش را داشته باشند.

بهترین مواد شوینده مصرفی قالیشویی ها برای شستشوی فرش

باید توجه نمود که این پودرها باید دارای ویژگی های خاصی باشند که از جمله آن ها این می باشد که این پودرها نباید موجب به هم ریختگی رنگ های فرش و یا ترکیب نمودن رنگ ها، از بین رفتن رنگ های الیاف فرش و… شود. این نکته در فرش های دستباف دارای اهمیت بیشتری می باشد. چرا که فرش های دستباف دارای حساسیت بیشتری نسبت به فرش های ماشینی هستند.
در واقع بهترین نوع پودر برای شستشوی قالی ها، پودری می باشد که فاقد خاصیت قلیایی بوده و هیچ گونه آسیبی به فرش و الیاف آن نمی رساند.

تفاوت مواد شوینده مصرفی قالیشویی ها برای فرش های دستباف با فرش های ماشینی

همان گونه که بدان اشاره نمودیم، فرش های دستباف دارای حساسیت بیشتری نسبت به فرش های ماشینی بوده. در واقع این فرش ها بافت و الیاف ظریف تری نسبت به دیگر فرش ها دارند و از این رو نیاز به شستشوی متفاوتی چه از نظر روش شستشو و چه از نظر مواد شوینده، دارند. به هم ریختن و ترکیب شده رنگ های فرش دستباف با هم و یا از بین رفتن رنگ های آن، نه تنها سبب ایراد ظاهری آن شده، بلکه از ارزش مادی آن نیز تا حد بسیار زیادی می کاهد.
پودر شستشوی فرش های دستباف باید به صورتی باشد که هر گونه احتمال ترکیب رنگ و یا حتی رنگ پردیدگی در هنگام شستشوی این فرش ها را، به صفر درصد برساند. همچنین با توجه به ظرافت بافت و الیاف این فرش ها، آسیب پذیری آن ها بسیار بالا بوده و باید از مواد شوینده ای استفاده شود که دارای آنزیم کمی بوده و در عین حال که کاملا فرش را لکه زدایی و تمیز نموده، هیچ گونه آسیبی به بافت و الیاف آن وارد ننماید.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.