بهزی

جست و جو در بهزی...

پیچ و مهره خشکه چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

پیچ و مهره خشکه چیست؟
پیچ و مهره خشکه یکی از پرکاربردترین قطعات مصرفی در بین لوازم ابزار است. پیچ‌ها و مهره‌ها را می‌توان در اکثر وسایل زندگی یافت. بنابراین این وسیله پر کاربرد، یکی از موارد ضروری برای مونتاژ بسیاری از وسایل با کاربرد روزمره است. همان طور که ذکر شد نیز یکی از پرکاربردترین پیچ و مهره‌ها، پیچ و مهره خشکه است. این نوع پیچ و مهره اغلب در صنایع خودروسازی، سد سازی و سایر موارد مشابه استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این نوع پیچ و مهره می‌پردازیم.

معرفی پیچ و مهره خشکه

عبارت خشکه در واقع معادل فارسی سازی شده کلمه فولاد است. به عبارتی منظور از به کار بردن این عبارت در کنار نام پیچ و مهره، به معنی جنس فولاد آن است. پیچ و مهره ای که خشکه نام دارد از فولاد ضد زنگ ساخته شده و مقاومت بالایی دارد. این نوع پیچ و مهره به شدت مقاوم و با کیفیت اند، به صورتی که از آن‌ها در صنعت خودروسازی و یا سد سازی نیز استفاده می‌شود. شایان ذکر است که این نوع از پیچ‌ها نیز به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این دسته بندی بر اساس رزوه پیچ، شکل ظاهر پیچ و مهره، گرید و سایر انجام می‌شود. پیچ و مهره خشکه را می‌توان در موارد مختلفی بر اساس دسته بندی استفاده کرد. به عبارتی دسته بندی این نوع پیچ و مهره به مصرف کننده کمک می‌کند تا گزینه مورد نیاز خود را بهتر بیابد. ناگفته نماند که پیچ و مهره مورد استفاده در هر جایی بر اساس کاربرد خود طراحی شده است. لذا هر نوع پیچ با هر جنسی مناسب تمامی وسایل نیست.

نحوه تولید پیچ و مهره خشکه

تولید تمامی انواع پیچ‌ ها و مهره‌ها، با جنس فلزی انجام می‌شود و تنها تعداد محدودی از آنها به صورت تزئینی با استفاده از چوب تولید می‌شوند. پیچ و مهره خشکه یکی از انواع فلزی است. در تولید این نوع پیچ و مهره، از فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود. اما این به معنی خالص بودن این فولاد نیست. چرا که پیچ‌ها و مهره‌ها از آلیاژهای مختلف ساخته می‌شوند. این مسئله به دلیل حفظ صرفه اقتصادی، در کنار کیفیت مطلوب محصولات است.
همان طور که ذکر شد به صورت کلی پیچ و مهره ای که از جنس فولاد ساخته شده باشد را خشکه می‌نامیم. اما میزان ترکیبات آلیاژ در هر کدام از انواع پیچ و مهره بر اساس کاربرد متفاوت است. یکی دیگر از موارد مؤثر در ترکیبات پیچ و مهره مورد نظر، گرید آن است. گرید پیچ و مهره بیانگر کیفیت و مقاومت آن در برابر فشار است. لذا برای مصرف کنندگان نیز حائز اهمیت می‌باشد. از آن جایی که جنس پیچ و مهره تاثیر مستقیمی بر مقاومت آن دارد، تاثیر بالایی بر کاربرد آن نیز خواهد داشت. به عنوان مثال پیچی که در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود در سد سازی گرید و نوع نسبتا متفاوتی دارد. لذا بر اساس نیاز خود بایستی به پیچ و مهره مورد نظر توجه نمایید.

انواع پیچ خشکه

همان طور که ذکر شد پیچ خشکه، دارای انواع مختلفی است. شناخت انواع آن به متقاضیان یاری می‌رساند تا بهترین انتخاب را در میان گزینه‌های موجود داشته باشند. به عبارتی به دلیل کاربرد این نوع پیچ در موارد تخصصی، بهتر است به انواع آن و گریدها اشراف داشت. در صورت انتخاب بهترین گزینه در این خصوص، متقاضیان می‌توانند از کیفیت کار خود اطمینان خاطر حاصل نمایند. چرا که هم به لحاظ تناسب و استحکام و هم به لحاظ اقتصادی، گزینه مطلوبی را انتخاب کرده اند.
پیچ خشکه
پیچ آلن خشکه یکی از انواع پرکاربرد پیچ است. این نوع پیچ در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیچ آلن خشکه معمولا با سرهای استوانه ای و تخت تولید می‌شود. هر دو نوع سر تخت و استوانه ای این محصول در بازار موجود است که با گرید و استاندارد خاص در حال عرضه است. این نوع پیچ اغلب به صورت دنده درشت و با گام‌های 1 میلیمتری است. سایزهای موجود از این پیچ در بازار از 3 میلیمتر تا 36 میلیمتر متفاوت است. متقاضیان می‌توانند با توجه به نیاز خود، طول مورد نظر خود را انتخاب کنند. توصیه می‌شود در این مورد نیز دقت لازم به کار رود. چرا که در غیر این صورت بایستی پیچ را با دقت بالایی برش دهند.
پیچ اتاقی خشکه به دلیل ظاهر و طراحی متفاوت خود بدون آچار نیز بسته می‌شود. این نوع از پیچ خشکه نیز در گریدهای متفاوتی عرضه می‌شود. دو مورد از پر کاربردترین گریدهای پیچ اتاقی 5.6 و 8.8 است. نام دیگر این پیچ سمانته است. اما اغلب آن را پیچ اتاقی می‌نامند. برخی از تولید کنندگان این نوع محصول، با اجرای عملیات حرارتی استحکام آن را افزایش داده اند. عملیات حرارتی به منظور افزایش استحکام پیچ اتاقی خشکه اغلب بر روی گرید 5.6 انجام می‌شود.
پیچ سوکی خشکه نیز از خانواده پیچ‌های اتاقی به شمار می‌رود. به صورتی که به آن پیچ اتاقی سرتخت نیز می‌گویند. این نوع پیچ نیز نیازی به آچار و پیچ‌گوشتی ندارد و به راحتی بسته می‌شود. این پیچ نیز مانند سایر پیچ‌های اتاقی، دارای گرید 5.6 است. این گرید از پیچ سوکی خشکه طی عملیات حرارتی استحکام بالایی می‌یابد که به نوبه خود، مزیت بزرگی است.

مهره خشکه

همان طور که ذکر شد برای استفاده از مهره در کنار پیچ، بایستی از کلاس برابر و یا بالاتر استفاده شود. اما نکته دیگر در این خصوص، فشار وارده بر مهره نیز می‌باشد. از این جهت مهره خشکه گزینه مطلوبی است. هنگام خرید مهره خشکه بایستی به گرید و سایز آن توجه کنید. چرا که در غیر این صورت ممکن است منجر به هدر رفت هزینه شود. بر روی مهره خشکه معمولا 2 عبارت حک می‌شود که یکی برند و دیگری مقاومت کششی آن است. عزیزان می‌توانند با توجه به این مورد، مهره مورد نظر خود را انتخاب نمایند.
مهره خشکه
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.