بهزی

جست و جو در بهزی...

مهم ترین ویژگی الیاف لباس کار چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

مهم ترین ویژگی الیاف لباس کار چیست؟
لباس کار مناسب می تواند به نحو احسن از بدن شما در برابر خطرات شغلی محافظت کند. توصیه می کنیم به منظور بهره مندی از بهترین ویژگی الیاف لباس کار، از استانداردترین لباس ها استفاده کنید تا دچار مشکلاتی از جمله حساسیت های پوستی، آسیب حین کار و … نشوید.

ویژگی الیاف لباس کار

برای بهره مندی از ویژگی الیاف لباس کار باید لباس را از تولیدی های معتبر خریداری کنید. در حال حاضر تولیدی های مختلفی در این حوزه فعالیت می کنند که هر کدام از آن ها تلاش دارند از بهترین متریال در دوخت لباس ها استفاده کنند. الیاف پنبه به عنوان بهترین الیاف شناخته شده است. زیرا قابلیت تبادل حرارتی را دارد و می تواند در فصول گرم نیز مفید واقع شود. از پنبه نه تنها در تولید لباس کار بلکه در سایر منسوجات از جمله حوله و ملحفه نیز استفاده می شود.
تولید لباس کار با کیفیت با دستگاه ها و ماشین آلات مجهز انجام می شود. قطعا هر چه تولید لباس کار سخت تر باشد از دستگاه های پیشرفته تری بدین منظور استفاده خواهد شد. هر شغلی نیاز به نوعی لباس کار دارد. به طور مثال اگر در شغل آتش نشانی مشغول به کار هستید باید از لباس های نسوز و دیرسوز استفاده کنید تا در حین انجام عملیات دچار حادثه نشوید. هر کدام از مشاغل دارای استانداردها و قوانین خاصی در استفاده از لباس کار هستند که رعایت آن ها الزامی است.

الیاف طبیعی بهترین الیاف برای لباس کار

در مطالب گذشته به این موضوع اشاره کردیم که الیاف مختلفی مانند پنبه، نخ، پلی استر و … در دوخت لباس کار استفاده می شود. اما بهتر است که از الیاف طبیعی نظیر پنبه و پشم استفاده شود. هر چه الیاف طبیعی تر باشد محافظت بیشتری از محیط زیست انجام می شود. زیرا منسوجات پلاستیکی مانند پلی استر نه تنها برای محیط زیست مضر هستند بلکه می توانند زمینه را برای بروز حساسیت های پوستی در افراد نیز پدید آورند. اما این موضوع به این معنا نیست که به هیچ عنوان نمی توان از پلی استر و سایر الیاف استفاده کرد. بلکه می توان آن را با پنبه یا ابریشم ترکیب کرد.
مهم ترین ویژگی الیاف لباس کار این است که کارکنان بعد از پوشیدن آن باید احساس رضایتمندی داشته باشند. معذب بودن در حین کار می تواند آسیب های جانبی مانند عدم تمرکز، عدم آزادی عمل و … را به همراه داشته باشد. این امر در خصوص مشاغلی مانند تعمیرات، اطفاء حریق و … ملموس تر می باشد.

ویژگی های پشم و پنبه

پشم و پنبه که جزو الیاف طبیعی محسوب می شوند دارای وزن بسیار کمی هستند و منسوجاتی که از این الیاف تهیه می شوند سبک هستند و احساس راحتی را در کارکنان به وجود می آورند. اغلب کارخانجات نساجی در حین بافت پارچه از سایر الیاف مانند پلی استر در الیاف طبیعی استفاده می کنند. زیرا اگر لباس کار به طور خالص از الیاف طبیعی تولید شود در حین کار دچار چروک های زیادی می شود. کارکنان نیز باید به طور مدام لباس ها را بشویند و اتو کنند. این موضوع می تواند برای آن ها آزار دهنده باشد زیرا اتو کردن لباس زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. پس می توان نتیجه گرفت که نباید لباس کار به طور کامل از الیاف طبیعی تولید شود. برخی از منسوجات دارای ۲۰% پلی استر و ۸۰ % پنبه می باشند. این میزان در پارچه های مختلف، فرق می کند.

بهترین لباس برای فصل سرما

قطعا کار کردن در فصل سرما می تواند باعث کاهش عملکرد کارکنان شود. اما در صورتی که از لباس های مناسب استفاده شود این مشکل به وجود نخواهد آمد. لباس های نسوز، لباس های مناسب برای محیط های مرطوب، لباس پوشش دهنده سرما و لباس هایی که برای کار در سردخانه تولید می شوند مناسب خواهند بود. برخی از محیط ها به شکل افزاینده سرد و گرم هستند. به این معنا که دمای آن به سختی قابل تحمل خواهد بود. بهتر است در این محیط ها از لباس هایی استفاده شود که برای کار در سردخانه مناسب هستند تا کارکنان بتوانند عملکرد خود را حفظ کنند. نکته مهم دیگری که می تواند باعث حفظ عملکرد شود سایز مناسب لباس است. در صورتی که لباس بیش از حد تنگ یا بیش از حد گشاد باشد روند کار را با اختلال مواجه کرد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.