بهزی

جست و جو در بهزی...

همه چیز درباره خواص نان تافتون

زمان مطالعه 1 دقیقه

همه چیز درباره خواص نان تافتون

خواص نان تافتون

به گزارش طب شناس، نان جزو قدیمی ترین غذا هایی است که به وسیله انسان تهیه شده است و تاریخچه آن به اواخر عصر حجر برمیگردد. جالب است بدانید که در دوره یونان باستان، پخت نان جزو مهمترین قسمت های آشپزی به شمار میرفته است و چون در مراسم های مذهبی هم از آن استفاده میشد از نظر مذهبی هم دارای اهمیت بود.

نان تافتون

نان تافتون جزو نان های تردی است که حاصل خمیر فطیر یا خمیر کم ورم آمده میباشد. نان تافتون در گذشته بدون نمک پخته میشد تا برای افراد مبتلا به فشار خون استفاده گردد. نان تافتون به شکل دایره ای با قطر حدودا چهل سانتی متر میباشد که از ضخامت سه تا چهار میلی متری برخوردار است. برای اینکه حرارت به کل سطح نان برسد و باعث پخت کامل آن شود یکسری سوراخ به وسیله پنجه دست یا چرخ دنده روی آن ایجاد میکنند. نان تافتون در دو نوع تنور سنتی و دستگاهی پخته میشود. سبوس یکی از غنی ترین منبع غذایی فیبر به حساب می آید که تشکیل شده از مواد سلولزی میباشد. فیبر های گیاهی در دو دسته محلول و نامحلول قرار میگیرند. سبوس گندم جزو فیبر های غذایی نامحلول میباشد. نان ها به وسیله مقدار سبوسی که دارند در دو دسته نان سفید و نان قهوه ای قرار میگیرند.

طبع نان تافتون در طب سنتی چیست؟

طبع نان تافتون در طب سنتی معتدل است. باید این نکته را در نظر داشت که تقریبا همه نان ها از جمله نان تافتون، سنگک و… از یک نوع آرد تهیه میشوند و همگی طبع یکسانی دارند.

خواص کلی نان چیست؟

تامین انرژی بدن:

افرادی که روزانه ورزش های سنگین انجام میدهند باید از نان استفاده نمایند. زیرا نان پنجاه درصد نشاسته در خود دارد و به همین دلیل دارای گلوسیدهایی است که انرژی فرد را تامین مینماید.

دفع بهتر:

مصرف فیبر سبب رفع یبوست میشود. نان جزو غنی ترین منابع فیبر است که استفاده از آن برای بهبود عملکرد روده ها وتنظیم سطح قند خون پیشنهاد میشود. این نکته هم قابل ذکر است که نان کامل در مقایسه با نان سفید از فیبر بیشتری برخوردار است.

کنترل وزن:

نان تافتون
نان های سبوس دار حاوی فیبر و گلوسید های پیچیده هستند و به همین دلیل مصرف آن ها سبب سیری طولانی مدت میشود پس اگر به فکر کاهش وزن خود و یک برنامه غذایی مناسب هستید از مصرف نان غافل نشوید.

بهبود عملکرد مغز با مصرف نان:

نان تافتون یکی از بهترین گزینه ها برای مصرف در وعده صبحانه است زیرا عملکرد مغز را بهبود میبخشد و سبب تامین انرژی مورد نیاز بدن میشود پس سعی کنید به جای مصرف کیک، بیسکوییت و… در وعده صبحانه، از نان استفاده کنید.

یک نان تافتون خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

نان تافتون باید یک سطح صاف و بدون فرو رفتگی زیاد داشته باشد. یک نان تافتون خوب دارای رایحه و طعم بی نظیر است. نان تافتون نیابد چسبندگی و حالت خمیری داشته باشد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.