بهزی

جست و جو در بهزی...

خودرو را هر چند وقت یک بار بشوییم؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

خودرو را هر چند وقت یک بار بشوییم؟
آیا شست و شوی بیش از اندازه‌ی خودرو، به آن آسیب وارد می‌کند؟ برای رسیدن به بهترین نتیجه باید هر چند وقت یک بار خودروی خود را بشوییم؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سؤالات به ظاهر ساده اما مهم برسیم. به گزارش مسترماشین باز، خاک، گرد و غبار و مدفوع پرندگان و کثیفی‌های دیگر، نه تنها ظاهر خودروی را بد می‌کند؛ بلکه به رنگ خودرو نیز آسیب می‌رساند. بنابراین بهتر است خودروی خود را تمیز نگه دارید؛ اما این سؤال مطرح می‌شود: ” باید هرچند وقت یکبار خودروی خود را بشوییم؟” یک قانون کلی در این باره وجود دارد؛ بهتر است خودروی خود را هر دو هفته یکبار بشویید. اما گاهی اوقات خودرویتان خیلی سریع کثیف می‌شود و بهتر است زودتر اقدام کنید. علاوه بر تعداد دفعات شست و شوی خودرو، روش شستن خودرو نیز اهمیت دارد. با ما همراه باشید تا این نکات خوب و کاربردی را به شما آموزش دهیم.

خودرو را هر چند وقت یک بار بشوییم؟

کارواش
شستن خودرو هر دو هفته یکبار، کافی است. با این حال، شرایط بسیاری مانند شرایط آب و هوایی در شست و شوی خودرو نقش زیادی دارد. نیاز به شست و شوی خودروی در هوای سرد و برفی بسیار بیشتر از هوای گرم و خشک است. دلیل این امر وجود گل و لای و برف و همچنین نمک جاده است. نمک روی سطح جاده، باعث خردگی و زنگ زدگی می‌شود؛ اما می‌توان با شستشوی خودرو حداقل هر هفته یک بار از آن جلوگیری کرد. در صورت امکان باید زیر خودرو را نیز بشویید؛ زیرا نمک زیادی به زیر خودرو می‌چسبد. نه تنها برف و زمستان باعث می‌شوند شما خودرویتان را زودتر بشویید؛ رانندگی‌های طولانی مدت در بزرگراه‌ها نیز ممکن است خودرو را کثیف‌تر کرده و نیاز به شست و شو داشته باشد. در این صورت، برای محافظت از رنگ، توصیه می‌شود حشرات و کثیفی را پاک کرده و خودرو را بشویید.

چگونه خودرو را بشوییم؟

کارواش
ممکن است در حین شست و شوی خودرو سؤالات زیادی ذهن شما را درگیر کند: مثلاً آیا باید بعد هر بار شستن خودرو از پولیش و واکس استفاده کرد؟ آیا شستشوی دستی خوب است یا کارواش اتوماتیک؟ آیا می‌توانید از صابون برای شستن خودرو استفاده کرد؟ سؤالات زیادی وجود دارد و خوشبختانه پاسخ به سؤالات سخت نیست. وقتی صحبت از شستن خودرو می‌شود؛ شستن دستی بهتر است. کارواش اتوماتیک ممکن است روی خودرو خط و خش ایجاد کند. بعد از هر بار کارواش نیازی نیست از پولیش و واکس استفاده کنید؛ در واقع پولیش را نباید بیش از یک بار در سال به کار ببرید؛ در حالی که واکس را می‌توان هر چند هفته یک بار استفاده کرد. در بیشتر موارد یک آبکشی ساده و شستشوی دستی با شامپو ماشین کافی است. استفاده از وسایل نامناسب، مانند حوله‌ی زبر یا صابون ظرفشویی، برای تمیز کردن خودرو می‌تواند به رنگ آن آسیب برساند. در شست و شوی خودرو از یک شوینده‌ی ماشین خوب با مقدار pH متعادل از یک برند معتبر استفاده کنید. از صابون و یا سایر مواد شوینده برای شستن خودرو استفاده نکنید؛ زیرا pH آن‌ها در طولانی مدت به رنگ خودرو آسیب وارد می‌کند. استفاده از شوینده‌ی خودرو مناسب با پارچه‌ی میکروفیبر برای حفظ رنگ و تمیز کردن خودرو کافی است.

مراحل شست و شوی خودرو

کارواش
برای شستن خودرو کافی است دو سطل آب برداشته و به آن مقداری شوینده‌ی مناسب اضافه کنید. ابتدا کل خودرو، قسمت بالا، بدنه و زیر آن را با شلنگ بشویید. با یک پارچه نرم از بالای خودرو شروع به شستن کنید و به سمت پایین بروید. برای جلوگیری از خشک شدن شوینده و یا لکه‌های آب روی خودرو، آن را به چهار قسمت تقسیم کرده و بشویید و آبکشی کنید. چرخ‌ها را با برس بشویید و آبکشی کنید. این کار را در آخر انجام دهید. پس از شستن تمام قسمت‌ها، دوباره کل خودرو را آبکشی کنید. از یک پارچه‌ی میکروفیبر برای جذب سریع‌تر آب استفاده کنید.
کارواش

نکات کاربردی شست و شوی خودرو

در حین شست و شوی خودرو لباس نرم بپوشید. به عنوان مثال، شلوار جین دارای دکمه‌های فلزی است که می‌تواند سطح خودرو را خراش دهد. همیشه در سایه خودرو را بشویید. گرما می‌تواند مواد شیمیایی و لکه‌های آب را روی خودرو خشک کند. بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای شستن ماشین و سایر نکات حرفه‌ای چرخ و زیر خودرو را حتماً بشویید. این قسمت‌ها بیشتر از هر قسمت دیگری کثیف می‌شوند.
کارواش

شستن بیش از حد خودرو

تا اینجا متوجه شدید که شست و شوی خودرو بسیار مهم است؛ اما آیا شستن بیش از اندازه‌ی خودرو توصیه می‌شود؟ هر بار که در حال شستن خودروی خود هستید؛ ممکن است بر روی سطح آن خراش ایجاد کنید. به همین دلیل استفاده از واکس برای خودرو مهم است. واکس یک لایه‌ی محافظ روی رنگ خودرو ایجاد می‌کند تا خط و خش روی آن ایجاد نشود. این لایه‌ی واکسی پس از هر کارواش، نازک و نازک‌تر می‌شود، بناراین هر چند وقت یک بار سطح خودرو را واکس بزنید. اگر ماشین خود را بیشتر از حد توصیه شده می‌شویی؛، باید بیشتر آن را واکس بزنید. اگر این کار را نکنید؛ لایه شفاف رنگ از بین می‌رود و در موارد حادتر ممکن است به سطح پایه و پرایمر رنگ آسیب وارد شود.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.