بهزی

جست و جو در بهزی...

فست فود یا غذاي آماده چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

فست فود یا غذاي آماده چیست؟

فست فود یا غذاي آماده چیست؟

فَست فود ( به انگلیسی: Fast food) یا غذاي فوري یا زود غذا یا غذاي سریع عنوانی است براي غذاهایی که به سرعت طبخ و آماده میشوند. انواع ساندویچ به ویژه همبرگر از فست فودهاي رایج هستند. فست فود در مورد غذاهاي خانگی به کار نمیرود. بلکه بیش تر اشاره به غذاهایی میکند که در رستورانها تهیه میشوند. مک دونالد و کی اف سی از رستورانهاي مشهوري هستند که در سراسر دنیا غذاي سریع ارائه میدهند.

انواع غذاهاي فوري

همبرگر ، انواع ساندویچ هاي سوسیس و کالباس، هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده، مرغ سوخاري، ناگت مرغ، انواع پیتزا و…

ترکیبات فست فود ها

ترکیبات سوسیس و کالباس که شایعترین نوع غذاهاي آماده هستند عبارتند از: گوشت چرخ کرده(گوشت گاو، گوساله، بره، گوسفند، مرغ و بوقلمون): 40 تا 90 درصد محتویات سوسیس و کالباس را گوشت تشکیل می دهد. در موارد نادر ماهی نیز در تهیه سوسیس مورد استفاده قرار می گیرد. نمک: نمک به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده (به علت خاصیت ضد باکتریایی ) و پیوند دهنده ذرات گوشت عمل می کند. جذب کلسیم و پروتئین در بدن با مصرف زیاد این غذاها به علت نمک بالاي آنها کم شده و در نهایت منجر به پوکی استخوان می شود. ادویه جات: فلفل، دانه خردل، پیاز، سیر، رازیانه و زنجبیل براي ایجاد طعم هاي مختلف در انواع سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار می گیرند. شیر خشک، آرد، نشاسته، پروتئین سویا، خرده هاي نان، پودر سیب زمینی و برنج، روغن مایع، آب، شکر (دکستروز) و ویتامین C جگر و چربی گاو، گوسفند و مرغ. پسته، قارچ و پنیر (در برخی موارد استفاده می شوند) نیتریت ها، نیترات ها و فسفات ها: این ترکیبات جهت حفظ رنگ و طعم سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی برخی از فست فودها

برگر مرغ : این محصول شامل گوشت مرغ، ادویه مخصوصمرغ، آرد سوخاري، تخم مرغ و روغن میباشد.
ناگت مرغ : براي تهیه ناگت مرغ، ابتدا گوشت قسمتهاي ران و سینۀ مرغ شستشو شده و پس از چرخ کردن با ادویه جات ، آرد ، تخم مرغ، روغن و نمک مخلوط میشود و پس از قالب زنی، سرخ کردن اولیه صورت میگیرد و پس ازآن منجمد و بسته بندي میشود. قابل ذکر است تمامی مراحل توسط دستگاه هاي تمام اتوماتیک صورت میگیرد.
کراکت سیب زمینی و مرغ : این محصول شامل سیب زمینی رنده شده، گوشت مرغ، تخم مرغ، ادویه، روغن و نمک میباشد که بصورت نیمه آماده و منجمد عرضه میگردد.
همبرگر ممتاز: همبرگر ممتاز شامل گوشت گوساله، پیاز، ادویه و نمک بوده و مزیت اصلی آن درصد بالاي گوشت ( 85 %) و همچنین عدم استفاده از سویا میباشد. همبرگر به صورت منجمد وخام بوده و به صورت وکیوم عرضه میشود.
فست فود
ناگت گوشت : این محصول به صورت نیمه آماده عرضه میگردد و شامل گوشت، ادویه و نمک با پوشش آرد سوخاري میباشد.
فیله ماهی : فیله هاي ماهی میتواند از مرغوبترین ماهیان صنعتی خلیج فارس و دریاي عمان و یا ماهیان وارداتی تولید شود و در بسته بندیهاي وکیوم و غیرقابل نفوذ به عوامل خارجی عرضه میگردد. از جمله فیله هاي ماهی میتوان به فیله ماهی شوریده، شیر، سنگسر و سرخو اشاره کرد.
میگو سوخاري : میگوي استفاده شده از با کیفیت ترین میگوهاي آبهاي جنوب کشور میباشد که پس از جداسازي سر و پوست و رگ پشتی و انجام شستشوي مناسب، با عطر و بوي مناسب، میگوي تازه وارد خط تولید میشود. میگوها با نمک و ادویه مخلوط میشوند و با پوشش آرد سوخاري سرخ کردن اولیه صورت میگیرد و به صورت نیمه آماده عرضه میگردد.
فیله سوخاري ماهی : این محصول فیله ماهی بدون استخوان میباشد که با استفاده ازادویه هاي مخصوص طعم بسیار مناسبی را دارا میباشد و با پوشش آرد سوخاري به صورت نیمه آماده و منجمد در بسته بندي جهت مصرف عرضه میگردد.
فیش برگر : فیش برگر از گوشت خرد یا چرخ شدة ماهیهاي خوراکی حلال گوشت، با افزودنیهاي مجاز تهیه و بصورت خام یا نیمه پخت با پوشش یا بدون پوشش فرآوري و در نهایت بصورت منجمد عرضه میگردد.
گوشت خرد یا چرخ شده ماهی (Minced Fish ) به گوشت ماهی اطلاق می شود که با روش هاي مکانیکی، پوست، استخوا ن ، سر ودم و امعاء و احشاء از آن جدا شده و در نتیجه آن گوشت ماهی خرد شده باشد. سوریمی (Surimi ) گوشت خرد یا چرخ شده ماهی است که پس از شستشو، آبگیري و پالایش (Straining ) شده باشد این عملیات به منظور تثبیت پروتئینهاي میوفیبریلی گوشت ماهی انجام میگیرد. سوریمی حد واسط گوشت چرخ شده و فرآورده هاي خمیري ماهی مانند فیش برگر، فیش فینگر و غیره میباشد که به دو صورت خام و فرآوري شده تهیه میگردد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.